Wybierasz się w tym roku na wakacje do Chorwacji? Mamy złe wieści. Musisz wziąć to pod uwagę

Wybierasz się w tym roku na wakacje do Chorwacji? Mamy złe wieści. Musisz wziąć to pod uwagę

wakacje chorwacja kuny euro

Podaj dalej

Czy ty też w tym roku wybierasz się na wakacje do Chorwacji? Znając wakacyjne upodobania Polaków, bardzo możliwym jest, że właśnie trafiłem w dziesiątkę. To właśnie ten kierunek jest jednym z ulubionych wśród obywateli naszego kraju. W sumie – nie ma się czemu dziwić. Mamy pewność przepięknej pogody, ciepłej wody, pysznego jedzenia… a i cenowo może się okazać taniej, niż nad Bałtykiem chociażby.

Wakacje w ulubionym miejscu?

Polacy uwielbiają Chorwację. Wiele osób nie wyobraża sobie, aby na wakacje pojechać w inne miejsce. Polacy cenią Chorwatów za gościnność – mogą poczuć się tam niemalże jak u siebie w domu. W dodatku Chorwacja jest niewątpliwie urokliwym krajem. Przepyszne jedzenie oraz napoje, piękne plaże, ciepły Adriatyk no i pewność pogody. Przy okazji ceny nie należą do najbardziej wygórowanych. Przecież wakacje w Chorwacji to często mniejszy wydatek, niż wakacje w Polsce, nad Morzem Bałtyckim.

wakacje chorwacja kuny euro
fot. pixabay

Natomiast jeśli i w tym roku wybierasz się na wakacje do Chorwacji, to musisz mieć coś na uwadze. Bardzo często wygląda to tak, że jeśli ktoś nie wyda wszystkich pieniędzy na wakacjach w jednym roku, to je sobie zatrzymuje. Zazwyczaj o wiele bardziej się opłaca właśnie chomikować pieniądze. Później, po roku i tak jedziesz do tego samego kraju, więc pieniądze przydają się wtedy. W tym roku coś takiego nie będzie możliwe. Jeśli posiadasz pieniądze z poprzednich wakacji, już ich nie wykorzystasz.

Od 1 stycznia 2023 roku Chorwacja jest członkiem strefy euro. Oznacza to, że nie obowiązuje tam już kuna chorwacka. Płatności możemy dokonywać wyłącznie w euro. Od 1 stycznia do 14 stycznia trwał okres przejściowy, więc teoretycznie można było wtedy zapłacić w kunach, a reszta była nam wydawana już w euro. Natomiast od 15 stycznia możliwe są już płatności wyłącznie w euro. Kuny straciły ważność? Jeśli przywieźliśmy je z poprzednich wakacji, to równie dobrze możemy wyrzucić je do kosza?

wakacje chorwacja kuny euro
fot. pixabay

Wakacje w Chorwacji? Pamiętaj o tym…

Teoretycznie można jeszcze zrobić z nich użytek. Do końca 2023 roku można jeszcze wymieniać kuny na euro. Gdzie można je wymieniać? Oczywiście jedynym miejscem, gdzie będzie można tego dokonać, jest Chorwacja. Jeśli zatem planujesz ponowne wakacje w tym pięknym kraju, możesz coś z tym zrobić. Naturalnie trzeba zadać sobie pytanie, ile to rzeczywiście jest warte i czy… jest warte zachodu? Jeśli posiadasz sporą sumę, z całą pewnością będzie ci zależało na wymianie pieniędzy.

Ambasada przekazuje, że kuny na euro wymienić można m.in. w banku komercyjnym, w przedstawicielstwach agencji finansowej oraz na chorwackiej poczcie. Przy takiej wymianie nie jest pobierana żadna prowizja. Więc może warto podczas wakacji zrobić sobie mały przystanek i wymienić pieniądze? Od 1 stycznia 2024 roku teoretycznie wymiana kun nadal będzie możliwa. Natomiast będzie ona możliwa wyłącznie w Narodowym Banku Chorwackim.

wakacje chorwacja kuny euro
Fot. pixabay.com

Lepiej o tym pamiętać

Kuna chorwacka nie obowiązuje już jako środek płatności. Natomiast wciąż możesz wymienić te kuny na euro. Pytanie tylko, czy ktoś będzie się nad tym w ogóle zastanawiał? Wiele osób twierdziło, że przy zmianie na euro Chorwacja przestaje już być atrakcyjnym kierunkiem. Ale czasami jest tak, że ci, którzy najwięcej gadają, najmniej robią. A w Chorwacji w lecie znów zaroi się od polskich turystów. Może jednak nie będzie tak źle, prawda?

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News