Wybierasz się na wakacje? Nie wolno ci o tym zapomnieć. Mandat może być naprawdę ogromny!

Wybierasz się na wakacje? Nie wolno ci o tym zapomnieć. Mandat może być naprawdę ogromny!

samochód koszt koszty naprawa naprawy sprzęgło

Podaj dalej

Własny samochód to wciąż jeden z ulubionych środków transportu dla Polaków wybierających się na wakacje. Przed wyjazdem należy go odpowiednio przygotować. Nie zapominaj o tym, bo dostaniesz ogromny mandat!

Co kraj to obyczaj – można by powiedzieć. W każdym państwie obowiązują trochę inne przepisy ruchu drogowego. A razem z nimi zupełnie inne wyposażenie obowiązkowe pojazdów. Wybierając się na wakacje warto odpowiednio przygotować samochód. W przeciwnym wypadku narażamy się na naprawdę wysoki mandat!

wakacje mandat samochód za granicą obowiązkowe wyposażenie pojazdu
fot. pixabay

W naszym kraju obowiązkowy jest na dobrą sprawę tylko trójkąt ostrzegawczy i gaśnica. To taki pakiet podstawowy, który znajdziemy również w pozycjach obowiązkowych w innych krajach. Co jeszcze warto mieć w samochodzie? Apteczka to wymagany element m.in. w Albanii, Austrii, Bośni i Hercegowinie, Bułgarii, Chorwacji, Czarnogórze, Czechach, Grecji, Litwie, Łotwie, Macedonii, Niemczech, Rumunii, Słowacji, czy Słowenii.

Jedziesz na rower? Takie jest w Polsce obowiązkowe wyposażenie – za brak dostaniesz mandat!

W wielu krajach potrzebna jest także kamizelka odblaskowa dla każdego pasażera. Taki przepis to m.in. Austria, Belgia, Bośnia i Hercegowina, Chorwacja, Czarnogóra, Czechy, Francja, Hiszpania, Litwa, Łotwa, czy Niemcy. A zatem w zasadzie wybierając się samochodem za granicę, mało istotne w jakim kierunku i tak będziemy potrzebowali – oprócz gaśnicy i trójkąta ostrzegawczego – także kamizelki odblaskowe i apteczkę. Przecież jakoś trzeba na miejsce dojechać.

wakacje mandat samochód za granicą obowiązkowe wyposażenie pojazdu
fot. pixabay

Co jeszcze?

Są kraje, gdzie wymagane są też np. zapasowe żarówki. Są to Bośnia i Hercegowina, Chorwacja, Czarnogóra, Czechy, Francja, Grecja, Macedonia, Serbia, Słowacja, czy Słowenia. Co jeszcze może być potrzebne? Niektóre kraje wymagają zapasowego koła bądź sprzętu naprawczego. Na liście może się znaleźć także linka holownicza, czy też klin zabezpieczający koło. Są to natomiast wyjątki w kilku krajach.

Pijany kaskader wskakuje na samochód. Takiego obrotu spraw się nie spodziewał [WIDEO]

Przepis jest prosty – zawsze warto posiadać w samochodzie gaśnicę, apteczkę, trójkąt ostrzegawczy oraz kamizelki odblaskowe. W taki sposób spełnimy większość wymagań w większości krajów. Natomiast przed wyjazdem należy dokładnie przejrzeć listę i sprawdzić, co jest gdzie wymagane. To pozwoli nam uniknąć wszelkich nieprzyjemności i dużego mandatu.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News