Wkrótce kurier będzie cię kosztował dwa razy więcej? Ceny usług transportowych poszybują w górę

Wkrótce kurier będzie cię kosztował dwa razy więcej? Ceny usług transportowych poszybują w górę

kurier transport branża

Podaj dalej

Branża transportowa ma ostatnio poważne problemy. Nie wynikają one co najważniejsze tylko z wojny. To złożony problem, którym od dawna nikt się nie zajmuje. Kurier będzie cię kosztował dwa razy więcej, niż normalnie? Napiszmy to, co w ostatnich dniach piszemy coraz częściej – będzie drożej.

Kurier będzie cię kosztował dwa razy więcej, niż dotychczas? Zamówisz sobie paczkę i nagle koszty dostawy będą drastycznie większe? Bilet na pociąg, czy autobus będzie cię więcej kosztował? Wreszcie, każdy towar na półce sklepowej będzie droższy, niż przedtem? Branża transportowa ma poważny problem i jak zwykle zapłacimy za to my – zwykli obywatele.

kurier transport branża
fot. pixabay

Branża transportowa ma problem. Brakuje ludzi. Oczywiście wpływ na ten kryzys ma również aktualna sytuacja w Ukrainie. Wielu kierowców wyjechało na wschód bronić swojego kraju. Coraz częściej słyszy się o firmach, które zatrudniały nawet 80% kierowców z Ukrainy i teraz od miesiąca stoją. Natomiast jest to problem o wiele bardziej złożony. Nie wynika wyłącznie z sytuacji geopolitycznej za naszą wschodnią granicą.

PILNE: Nie tylko olej! Czego jeszcze wkrótce zabraknie w sklepach? To nie są dobre informacje…

Dlaczego polskie firmy transportowe zatrudniały, bądź nadal zatrudniają tak wielu pracowników np. z Ukrainy? No bo przyjęło się, że taki pracownik jest tańszy. Dodatkowa kwestia jest taka, że praca kierowcy zawodowego… no cóż – nie jest aktualnie pracą marzeń. Słyszy się często o tym, w jakich warunkach wypoczywają kierowcy w trasie. Jaki ogólnie jest ich komfort pracy. Przede wszystkim słyszy się, że nie zarabiają zbyt dużo. Nawet jeśli zarabiają, to cały czas nie ma ich w domu. Rozłąka z rodziną, samotność. Faktycznie – znakomity PR.

kurier transport branża
fot. pixabay

Będzie drożej…

W Polsce brakuje ludzi do branży. Ponad 50% zatrudnionych w polskim transporcie ludzi ma powyżej 50 lat. Eksperci są zgodni, że do 2030 roku z branży odejdzie 40% kierowców – po prostu, przejdą na emeryturę. Tylko 17% kierowców zawodowych ma poniżej 35 lat. Wszystkie te informacje przekazuje „Interia” i są to informacje dramatyczne. I chodzi nie tylko o transport drogowy, ale też kolejowy, morski, czy lotniczy – wszędzie jest mniej więcej podobnie.

PILNE: W tym roku ropa za 200 dolarów za baryłkę? Paliwo będzie wtedy kosztowało 15 zł za litr

Młodsi ludzie nie chcą pracować w transporcie i nie ma co się im dziwić. Nie jest to aktualnie jakaś wymarzona praca, tym bardziej, że warunki bardzo często – krótko mówiąc – nie zachęcają. Co zrobić, aby zachęcały? Wiele, albo nawet i wszystko, sprowadza się do pieniędzy. PR branży to bzdura. Tak samo jak „praca w młodym, kreatywnym i miłym zespole” w każdej ofercie pracy. To mrzonka. Jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze. Kiedy wypłata się zgadza, to pracownik robi to co ma robić i szczęśliwy wraca do domu. Ba – stara się, żeby na jego miejsce nie przyszedł ktoś inny.

fot. pixabay

Podwyżki wynikają już teraz w pewnym sensie z przepisów. Przepisy unijne są takie, że jeśli kierowca ma pracować na terenie innego kraju, to musi dostać taką stawkę, jak pracownicy w tamtym kraju. Ale nie mówimy nawet wyłącznie o transporcie międzynarodowym. O krajowym też – płaca musi pójść w górę. To musi być opłacalne. To musi być atrakcyjny kierunek, żeby ktoś sobie pomyślał – o, super, zrobię sobie prawo jazdy i będę pracował jako kierowca.

PILNE: Puste półki w sklepach. Olej, mąka, papier toaletowy – brakuje wszystkiego. Limity sprzedaży

A jeśli płaca i ogólnie koszty dla przewoźników, firm transportowych wzrosną, to jak myślicie, kto te koszty pokryje? Zgadza się – my wszyscy pokryjemy te koszty. Droższy będzie kurier, droższa będzie każda dostawa, bilet w pociągu, czy samolocie itd. Nie da się tego ot tak uniknąć.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News