Widzisz drona nad swoim domem? Rozpoczęły się szczegółowe kontrole. Co sprawdzają urzędnicy?

Widzisz drona nad swoim domem? Rozpoczęły się szczegółowe kontrole. Co sprawdzają urzędnicy?

Widzisz drona nad swoim domem? Rozpoczęły się szczegółowe kontrole. Co sprawdzają urzędnicy?

Podaj dalej

Ty też zauważyłeś już drona nad swoim domem? Rozpoczęły się szczegółowe kontrole, które mają ujawnić wszelkie nieprawidłowości. Właściciele domów – nawet jeśli wiedzą, co to za drony – i tak mogą odczuwać zaniepokojenie. Wszak urzędnicy w mig moją ujawnić, że coś jest nie w porządku. A wtedy też w domu pojawi się już kolejna kontrola. Można nie wpuścić jej do domu? Niestety, nie ma takiej możliwości.

Na portalu „Żywiec Super-Nowa” pojawił się niedawno bardzo interesujący artykuł. Informuje on o pewnym komunikacie Gminy Łodygowice. Jeśli wydaje wam się, że to inne tereny i was taki artykuł nie dotyczy, zaczekajcie na moment. Bliźniacze kontrole trwają w całej Polsce – nie tylko w tej konkretnej gminie. Drony latają nad domami dosłownie w całym kraju. Co dokładnie sprawdzają i czy należy się ich obawiać? Tak, ponieważ taka kontrola z drona może doprowadzić do nałożenia mandatu.

piec kontrola dron dym komin urzędnicy mandat kontrole
fot. pixabay

– „W związku z wciąż pojawiającymi się bardzo złymi wynikami pomiarów jakości powietrza przez czujniki rozmieszczone na terenie naszej Gminy, zostaną przeprowadzone dodatkowe kontrole zanieczyszczenia powietrza przy użyciu dronów. Usługę tę zlecamy wyspecjalizowane firmie a planowana kontrola opiera się na zapisach art. 379 Ustawy Prawo Ochrony Środowiska, który umożliwia delegowanie właściwych służb do przeprowadzania kontroli niezbędnym sprzętem. Pomiary będą wykonywane we wczesnych godzinach porannych, popołudniowych i późnowieczornych” – czytamy w komunikacie.

Egzamin na prawo jazdy po nowemu? Jeśli już masz uprawnienia, będziesz musiał je zaktualizować?

Drony sprawdzają oczywiście jakość powietrza. A w zasadzie, to latają nad kominem przy twoim domu i diagnozują jakość dymu emitowanego z przewodu kominowego. Taki dron natychmiast, bez większych problemów wykryje zwiększone występowanie konkretnych związków chemicznych. Takie pomiary nie są jednak żadną nowością. Jak podkreśliłem przed momentem – trwają one w całym kraju i są czymś absolutnie normalnym. Mogą one doprowadzić do ukarania właściciela domu.

piec kontrola dron dym komin urzędnicy mandat kontrole
fot. pixabay

Kontrole z drona w całej Polsce…

Dron jako platforma z zestawem sensorów diagnozuje, na podstawie poboru próbki dymu emitowanego z przewodu kominowego, następujące związki chemiczne towarzyszące termicznemu przekształcaniu odpadów oraz substancji zabronionych w uchwałach antysmogowych: chlorowodór, dwutlenek siarki, formaldehyd, lotne związki organiczne, pył zawieszony PM1, PM2.5, PM10, amoniak, dwutlenek azotu” – czytamy w informacji na portalu „Żywiec Super-Nowa”.

W tej sytuacji pieszy zawsze ma pierwszeństwo! Nawet, kiedy nie ma przejścia dla pieszych! Kiedy?

Na sam koniec komunikatu dowiadujemy się też, że w przypadkach przekroczenie norm w zakresie zanieczyszczenia powietrza do właścicieli domów wysłane zostaną ostrzeżenia. To wydaje się i tak stosunkowo łagodnym podejściem. Powiedzmy sobie jednak wprost, że urzędnicy cały czas przeprowadzają rutynowe kontrole, a złe wyniki z badania drona mogą być przyczynkiem do natychmiastowej kontroli na konkretnej posesji.

Policjant może cię o to zapytać. Nie znasz odpowiedniego nazewnictwa? Dostaniesz mandat…

Podczas takiej kontroli urzędnicy sprawdzają też wszelkiego rodzaju dokumentacje, piec, opał i tak dalej. Wykrycie jakichkolwiek zadniedbań doprowadzi do naszego ukarania. Co ważne – takiej kontroli nie można odmówić. Nie można ot tak nie wpuścić kontrolerów do naszego domu, ponieważ jeśli będziemy próbowali utrudnić kontrolę, urzędnicy mają prawo wrócić z policją i tak czy inaczej zbadać wszystko, co będą tylko chcieli. Widzisz drona latającego nad twoim domem? To może być właśnie taka kontrola…

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News