Węgiel za 380 zł za tonę! Wchodzimy w nowy rok – w końcu nadszedł czas na obniżkę cen energii?

Węgiel za 380 zł za tonę! Wchodzimy w nowy rok – w końcu nadszedł czas na obniżkę cen energii?

węgiel opał kontrola straż miejska urząd czy trzeba wpuścić piec

Podaj dalej

Jednym z głównych tematów w 2022 roku był węgiel. Już na wiosnę ceny drastycznie zaczęły rosnąć. Ludzie w pewnym momencie stracili nadzieję, bo na składach ceny dochodziły do 4000 zł za tonę. Ogólnopolskie polowanie na „czarne złoto” w internetowych sklepach, dopłaty, programy. Koniec końców w zdecydowanej większości przypadków udało się kupić opał na zimę. Ale wchodzimy już w nowy rok. Rozpoczyna się ten sam problem?

Polowanie na tańszy węgiel w 2022 roku było jednym z wiodących tematów w naszym kraju. Jak kupić, gdzie, za ile, workowany, czy luzem, kto go przywiezie i tak dalej… Mnóstwo niepokoju, stresu i strachu, czy na zimę uda się zgromadzić odpowiednią ilość węgla. A jeśli już się uda, to jak to zrobić, aby przy tym nie zbankrutować i nie zaciągać ogromnych kredytów. Ci, którym się udało, się cieszą. Ale kilka dni temu rozpoczął się nowy rok. Zima jeszcze trochę potrwa, ale wkrótce zniknie. A razem z nią… zniknie wywalczony w ubiegłym roku węgiel.

węgiel ceny cena ekogroszek miał orzech kostka węgla
fot. pixabay

Wszyscy zadajemy sobie pytanie, co teraz? Nowy rok, nowa walka o to, aby cokolwiek kupić w internetowym sklepie? Loguję się na stronę najpopularniejszego serwisu tego typu, czyli do sklepu PGG. To, co tam zastaję, w żadnym przypadku nie jest już wielce atrakcyjną opcją. Tona ekogroszku luzem kosztuje tam już 1520 zł. Ba – maksymalnie można kupić zaledwie dwie tony na jedną sesję. A jaki jest limit roczny? Limit roczny wynosi 5 ton, ale można kupić zaledwie 2 tony węgla – resztę może stanowić jedynie miał.

Kierowco, musisz wymienić prawo jazdy! Nawet jeśli jest bezterminowe. Do kiedy masz na to czas?

Już pomijając w ogóle cenę na poziomie 1520 zł, która jeszcze półtora, dwa lata temu byłaby kompletną abstrakcją. Ale dwie tony węgla? Ciężko mi sobie wyobrazić, aby komukolwiek wystarczyło to na okres jesienno-zimowy. Więc wiemy już, że internetowe sklepy niekoniecznie muszą być w tym roku wielką pomocą. Wielu osobom już teraz nasuwa się pytanie – jak sobie z tym poradzić? W jaki sposób kupić węgiel na kolejną zimę, aby przy tym nie zbankrutować?

węgiel ceny cena ekogroszek miał orzech kostka węgla
Freepik

380 zł za tonę?!

Użytkownik jednej z Facebookowych grup w ramach noworocznych życzeń wstawił zdjęcie cen z pewnego składu ze stycznia 2006 roku. Za tonę ekogroszku należało wtedy zapłacić… 380 zł. Groszek kosztował 370 zł za tonę a orzech 425 zł za tonę. Do wyboru był jeszcze miał za 320 zł za tonę. Opcja w workach była o 11-15 zł droższa na tonę w zależności od rodzaju opału. Oczywiście w komentarzach pojawili się tacy, którzy przypomnieli szybko jakie wtedy obowiązywały w naszym kraju wypłaty.

Diesel za 9 zł! Podrożeje też benzyna oraz LPG. Fatalne prognozy dla Polaków. Premier zabrał głos

Chociaż… czy na pewno można iść tym tropem? Jeśli małżeństwo w 2006 roku zarobiło średnio 3 tysiące złotych, to za całą wypłatę mogło kupić prawie 8 ton ekogroszku. Aktualnie małżeństwo zarobi… 6, może 7 tysięcy złotych. Nawet biorąc pod uwagę „promocyjną” cenę ze sklepu PGG dalej wychodzą tylko 4 tony ekogroszku (chociaż taki zakup i tak nie jest możliwy ze względu na limit). Nie mówiąc o sytuacji, w której ktokolwiek chciałby sobie kupić węgiel ze składu za 4 tysiące złotych za tonę.

Zakaz sprzedaży samochodów spalinowych wycofany? Premier mówi wprost. „To nie ma sensu”

Niestety, według ekspertów ceny węgla w 2023 roku mogą utrzymać się na tym samym, wysokim poziomie. Pewnie wiele osób już teraz zastanawia się – jak kupić opał na kolejną zimę? I potrafię sobie wyobrazić, że wiele osób nie ma zielonego pojęcia. Już poprzedni rok był pod tym względem koszmarnie wymagający, a wszystko wskazuje na to, że ten nie będzie wcale lepszy. Ba, może być nawet gorszy, bo kilka „tańszych” opcji już zniknęło.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News