Węgiel już jest rekordowo drogi, a będzie drożał nawet bardziej. Minimum dwa lata wysokich cen?

Węgiel już jest rekordowo drogi, a będzie drożał nawet bardziej. Minimum dwa lata wysokich cen?

wzrost ceny węgiel

Podaj dalej

Węgiel w wielu miejscach w Polsce już jest rekordowo drogi. Niestety, prognozy na kolejne miesiące nie są optymistyczne. Mogą być dalsze podwyżki, a taki stan rzeczy według ekspertów może potrwać nawet dwa lata.

„Money.pl” zaznacza, że od momentu rozpoczęcia wojny na terenie Ukrainy węgiel w Polsce podrożał średnio o 45%. Myślę, że uwagę na to zwrócili już niemal wszyscy. Pewnie wielu z was ostatnio chciało uzupełnić zapasy, bądź dokupić węgla i przeżyliście szok. Niestety – realia są takie, że scenariusz na kolejne miesiące jest raczej pesymistyczny.

węgiel polska rosja kopalnie
fot. pixabay

Problem jest taki, że w Europie, w samej Polsce wciąż zamyka się kopalnie. A przecież to nie jest tak, że my nagle przestaliśmy potrzebować węgla. Całe to unijne gadanie, odcinanie się od węgla, ekologia i samochody elektryczne – to wszystko nie ma sensu. To jest kolos na glinianych nogach. Ile w tym wszystkim jest realnych korzyści i rozwiązań pokazuje właśnie wojna. Gdzie jest teraz wasza ekologia?

PILNE: Polska ofiarą unijnych przepisów? Dlaczego węgiel musimy sprowadzać z Rosji? O co tu chodzi?

Węgiel drożeje, bo zamiast produkować go u siebie, we własnych kopalniach, to my te kopalnie zamykamy i sprowadzamy węgiel z Rosji. Tam żadnego CO2 nie ma – wiadomo. Tam nic nie szkodzi światu. I oczywiste następstwo sytuacji jest takie, że ten węgiel teraz koszmarnie drożeje (zresztą tak samo, jak paliwo i gaz), są obawy o dostawy itd. Po prawdzie Rosjanie nawet po złości mogą zrobić wszystko, co im się podoba. Kontrolują rynek.

węgiel polska rosja kopalnie
fot. pixabay

Niestety – to nie wygląda nawet tak, że będzie błyskawiczna fala podwyżek, a potem wszystko wróci do normy. Według ekspertów węgiel jeszcze przez minimum rok, a nawet do dwóch lat będzie tak koszmarnie drogi. Przyznajcie sami – to nie jest zbyt ciekawa prognoza.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News