W wakacje benzyna i diesel będą kosztować ponad 9 zł za litr? To realny scenariusz, niestety…

W wakacje benzyna i diesel będą kosztować ponad 9 zł za litr? To realny scenariusz, niestety…

diesel benzyna lpg ceny paliw podwyżki wzrosty

Podaj dalej

Ceny paliw przekroczyły 7 zł za litr. Diesel przekroczył ten poziom już dawno temu, ale teraz dołączyła też benzyna. Nie ma co szukać prognoz na polepszenie sytuacji. W pesymistycznym wariancie w wakacje paliwo może kosztować nawet 9 zł i nikogo nie powinno to zdziwić.

Benzyna i diesel za 9 zł za litr? Na ten moment to wydaje się abstrakcją. Ale przecież jeszcze 23 lutego 7 zł było ceną abstrakcyjną, której nikt nie potrafił sobie wyobrazić. Teraz płacimy grubo ponad 7 zł… i nic z tym nie zrobimy. Istnieją dwie bardzo proste przesłanki na to, że w wakacje ceny mogą przekroczyć 8 zł. Bez problemu kilka decyzji sprawi, że paliwo może kosztować nawet 9 zł. I to wcale nie jest jakieś niemożliwe… to bardzo realistyczny scenariusz.

diesel benzyna ceny
fot. pixabay

Czy ktoś z was jeszcze pamięta, że w Polsce obowiązuje tarcza antyinflacyjna? Tak – obowiązuje. Wielu z was może się wydawać, że kompletnie nie odczuwamy jej skutków. To duży błąd. Analitycy „e-petrol” obliczyli dla portalu „money.pl”, że gdyby nie tarcza antyinflacyjna i obniżka akcyzy oraz VAT, paliwo kosztowałoby teraz w przedziale 8,20 – 8,40 zł za litr. A zatem… może tego nie widać, ale jakoś ta tarcza działa.

Problem nawet dla 3,5 miliona kierowców. Skończy się LPG, a oni zostaną z dnia na dzień uziemieni?

Załóżmy, że rząd nie decyduje się na przedłużenie tarczy. Najważniejsza obniżka, czyli VAT, zaplanowana była do końca lipca. To znaczy, że paliwo w Polsce będzie kosztowało właśnie ponad 8 zł? Mogłoby tyle kosztować… gdyby ceny ropy stały w miejscu i gdyby na rynku nic się nie działo. Ale się dzieje. W ciągu miesiąca benzyna podrożała o 51 groszy – czytamy na portalu „money.pl”.

diesel benzyna ceny
fot. pixabay

Ponad 9 zł?

A co wtedy, gdy to tempo wzrostu zostanie utrzymane? Mam wrażenie, że z takim tempem wzrostów, które obserwujemy w ostatnich tygodniach, tak czy inaczej w okolicach lipca paliwo będzie kosztowało grubo ponad 8 zł. Oczywiście z tarczą! A bez tarczy? Jak pisałem – przy zachowanym tempie wzrostu cen i przy ewentualnym nie przedłużeniu tarczy, te ceny spokojnie mogą zawędrować daleko za barierę 9 zł.

Kup teraz – opony w mega promocji!

Jak pisałem na wstępie – to wcale nie jest taki nierealny scenariusz, jak się niektórym wydaje. Nie łudźmy się, że nagle paliwo potanieje… bo nie ma ku temu absolutnie żadnych przesłanek. Wygląda to źle i pogódźmy się z tym. Czy nam się to podoba, czy nie. Może czas przesiąść się na rower?

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News