W tym wieku odbiorą ci prawo jazdy? Starsze osoby powodują zbyt duże zagrożenie na drogach?

W tym wieku odbiorą ci prawo jazdy? Starsze osoby powodują zbyt duże zagrożenie na drogach?

senior prawo jazdy seniorzy

Podaj dalej

Czy starsze osoby powinny być pełnoprawnymi uczestnikami ruchu drogowego, czy ich aktywność powinna być w jakimś stopniu ograniczona? Specjalne prawo jazdy, być może wycofanie starego po przekroczeniu pewnego wieku?

Według ekspertów po 40., 50. roku życia człowiekowi zaczyna psuć się wzrok. Jest to proces biologiczny, którego nie da się uniknąć i który dotyczy każdej osoby. Porównywany jest do siwienia włosów. Oczywiście jedno i drugie można „oszukać” – włosy zafarbować a na oczy nałożyć okulary. Natomiast procesu psucia się wzroku nie da się powstrzymać. Starsze osoby z każdym rokiem widzą coraz gorzej – podaje portal „medonet”.

senior prawo jazdy seniorzy
fot. pixabay

Z upływem wieku tracimy także zdolności motoryczne. Człowiek po 60. roku życia ma już spore problemy ze stawami. Między 55. a 65. rokiem życia zaczyna starzeć się mózg. Może objawiać się to gorszą pamięcią… a może prowadzić do demencji. Dana osoba może nie poznawać najbliższych osób i kompletnie mylić wszelkie fakty. Oczywiście ten proces postępuje – zaczyna się właśnie w okolicach 55-65 roku życia – podaje „medonet”.

Benzyna za 5,29 zł, diesel za 5,49 zł, a LPG za 2,28 zł – i to w Polsce! Gdzie znajdziesz takie ceny?

Krótko mówiąc – człowiek się starzeje. W pewnym wieku gorzej widzi, gorzej reaguje, jest mniej sprawny, może mieć trudności z odpowiednią interpretacją poszczególnych sytuacji. Tak działa biologia – to stan, którego nie da się uniknąć i każdemu przychodzi on w naturalny sposób. Słabsza pamięć, słabsza koncentracja – nie jest to coś, czego oczywiście należałoby się wstydzić. Jak powtarzają eksperci – tego nie da się oszukać – na każdego to czeka.

senior prawo jazdy seniorzy
fot. pixabay

Specjalne prawo jazdy?

Wobec tego zastanawiam się, czy starsze osoby powinny nadal być aktywnymi uczestnikami ruchu drogowego? Nie twierdzę, że każdy 70 latek nie wie co się dzieje i nie powinien prowadzić samochodu. Najlepszym przykładem może być Sobiesław Zasada, legenda polskiego motorsportu. Zasada rok temu, w wieku 91. lat, przejechał jeden z najtrudniejszych rajdów samochodowych na świecie – Rajd Safari. Teraz w wieku 92. lat przejechał w 4 dni „Maluchem” trasę z Bielska-Białej do Turynu we Włoszech.

Paczkomaty znikną z Polski? Ta informacja może zmartwić wiele osób. Dlaczego tak się dzieje?

Jak podkreślam – nie twierdzę, że każdy senior powyżej – powiedzmy – tego 70. roku życia nie nadaje się na drogę. Ale bez wątpienia są tacy, którzy się nie nadają. Ile to razy widziałem – nawet na własne oczy – takie sytuacje, w których senior nagle wymusza pierwszeństwo, wjeżdżając tuż przed nadjeżdżający samochód. Bądź wjeżdża na drogę ekspresową pod prąd i nie jest to dla niego niczym specjalnym…

Kup teraz – opony w mega promocji!

Być może odpowiednim rozwiązaniem byłyby jakieś krótkie testy, kiedy dana osoba ukończy konkretny rok życia. Większość osób być może i tak nie prowadzi już wtedy samochodu. Ale ci, którzy nadal chcą to robić, przechodzą krótkie badania lekarskie i test. Jeśli okaże się, że nadal są zdolni do prowadzenia pojazdu – pod kątem absolutnych podstaw – jak wzrok, czy znajomość podstawowych znaków drogowych i zasad – mogą wracać na drogi. To nie kwestia złośliwości, a bezpieczeństwa – nas wszystkich.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News