W tym wieku odbierane będzie prawo jazdy? Seniorzy są zagrożeniem w ruchu drogowym?

W tym wieku odbierane będzie prawo jazdy? Seniorzy są zagrożeniem w ruchu drogowym?

gaszenie odpalanie samochodu porady kierowco nie rób tego

Podaj dalej

Czy seniorzy są zagrożeniem w ruchu drogowym? Czy w pewnym wieku powinno być im odbierane prawo jazdy? Jest to pomysł uważany powszechnie za kontrowersyjny, chociaż nie da się odmówić mu logiki.

Prawo jazdy odbierane seniorom w konkretnym wieku? To na pewno jest jakieś rozwiązanie, chociaż nie musi być ostateczne. Do myślenia kolejny raz skłonił mnie wyrok sądu w Białymstoku. Tam przed rokiem 79-letni mężczyzna potrącił śmiertelnie 81-letnią kobietę. Do zdarzenia doszło, kiedy kierowca wjeżdżał do garażu. 81-latka otwierała mu bramę garażową. To była jego sąsiadka, znajoma.

prawo jazdy senior seniorzy
fot. pixabay

Mężczyzna twierdził, że jeździł bez wypadku ani mandatu przez 50 lat. Nie potrafił wytłumaczyć jak doszło do tego tragicznego zdarzenia. Sam 79-latek podkreślił, że nie widzi już siebie w otwartym ruchu drogowym, ale potrzebuje prawa jazdy do pracy na gospodarstwie rolnym syna – przytacza wypowiedź „Interia”.

Oczywiście każdy w tej sytuacji rozumie, że był to niezwykle nieszczęśliwy zbieg okoliczności. Mężczyzna został skazany na rok więzienia w zawieszeniu i otrzymał dwuletni zakaz prowadzenia pojazdów. Wśród komentujących są tacy, którym i sam ten wyrok bardzo się nie spodobał. Domagają się o wiele surowszej kary biorąc pod uwagę jakie były konsekwencje całego zajścia. Natomiast sędzia nie miała tutaj wątpliwości, że taki wyrok będzie karą odpowiednią. I w sumie… chyba należy się z nią zgodzić? Musicie ocenić to sami.

fot. pixabay

Prawo jazdy dla seniorów

Przy okazji znów rozgorzała dyskusja na temat tego, czy seniorzy powinni zatrzymywać swoje prawo jazdy dożywotnio. Z jednej strony sąd zwrócił uwagę na podeszły wiek i zdolności psychomotoryczne kierowcy – podkreśla „Interia”. To oczywiste. Natomiast czy to musi być usprawiedliwienie? Skoro każdy widzi i wie jak bardzo wiek ogranicza te wszelkiego rodzaju zdolności psychomotoryczne, to może wypadałoby coś z tym zrobić, a nie czekać na kolejne wypadki?

W uzasadnieniu wyroku sędzia podkreślała, że poruszając się w ruchu drogowym cały czas należy zachować szczególną uwagę. Trzeba posiadać odpowiednie umiejętności i możliwości reakcji. Trzeba posiadać odpowiednie predyspozycje, percepcję. To musi dotyczyć każdego kierowcy, bez względu na okoliczności. Jest coraz więcej aut, pieszych, rowerzystów – ogólnie uczestników ruchu drogowego. Krótko mówiąc, trzeba się w tym wszystkim orientować.

prawo jazdy senior seniorzy
fot. pixabay

Można mieć wątpliwości co do tego, czy seniorzy wszystkie te cechy posiadają. Nie twierdzę, że trzeba od razu wszystkim odbierać prawo jazdy. Absolutnie nie taki jest mój zamysł. Natomiast być może w pewnym wieku należałoby takich kierowców przebadać? To mogłyby być nawet jakieś podstawowe badania, włącznie z badaniem wzroku. Nie mam zamiaru się tutaj rozwodzić na temat tego, jak można by oddzielić tych seniorów, którzy wciąż mogą prowadzić pojazdy od tych, którzy nie mogą. Jest na to multum sposobów. Zdaję sobie sprawę z tego, że to kontrowersyjne. Ale być może potrzebne?

Oczywiście nie twierdzę, że ten konkretny kierowca by oblał te testy i badania. Mogłoby się okazać, że przeszedł je wzorowo i wciąż jest dobrym kierowcą – to nie wykluczone. Wypadek, jak podkreślała sędzia, był zbiegiem bardzo niefortunnych okoliczności.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News