W Polsce zabraknie węgla? Zamykane są kolejne składy. Ustawowe rozwiązania – jedna akceptowalna cena

W Polsce zabraknie węgla? Zamykane są kolejne składy. Ustawowe rozwiązania – jedna akceptowalna cena

samochód spalinowy elektryczny diesel hipokryzka

Podaj dalej

Węgiel aktualnie jest w Polsce koszmarnie drogi. To jednak nie jest chyba najgorsza informacja. Najgorsza jest taka, że zaczyna go brakować i zamykane są kolejne składy. Z czym to ma związek? Czy winna jest wojna trwająca na terenie Ukrainy?

Kolejne składy są w Polsce zamykane. Węgiel jest koszmarnie drogi, albo już teraz zaczyna go brakować. „Interia” przytacza wypowiedzi właścicieli, którzy już teraz musieli zamknąć interes. Twierdzą, że embargo na rosyjski węgiel przyniosło właśnie taki efekt, jaki teraz widzimy. Jedni zamknęli firmę, bo twierdzą, że aktualnie nie da się na nim zarobić. Inni twierdzą, że węgla w najlepszym przypadku zostało im jeszcze na miesiąc…

węgiel cena ceny sklep pgg ekogroszek
fot. pixabay

„Interia” podkreśla, że dostawy węgla z Rosji zapewniały ok. połowę zapotrzebowania dla domów i kotłowni. A że źródło zostało urwane – i to w Polsce ze skutkiem natychmiastowym – to teraz sprawa właśnie tak wygląda. Węgiel albo jest koszmarnie drogi, albo nie ma go w ogóle. Pomyśleć, że jeszcze dwa lata temu ekogroszek kosztował na składzie 700 zł. Teraz kosztuje między 3 a 4 tysiące złotych. Jak myślicie, czego to wina?

Rządowa dopłata na zakup węgla? Ludzie już zacierają ręce na dodatkowe pieniądze. Ile można dostać?

Powoli zaczyna się sytuacja, o której pisaliśmy na samym początku wojny. Z jednej strony owszem – trzeba będzie podejmować różne, czasami bardzo trudne decyzje. Ale z drugiej strony, my wszyscy będziemy odczuwać skutki tych decyzji. Skutkiem są chociażby aktualne ceny węgla. Ale czy tak to do końca musi wyglądać? Czy rzeczywiście – jest jak jest – i właścicielom składów należy wyłącznie współczuć?

węgiel cena ceny sklep pgg ekogroszek
fot. pixabay

Niby tak. Ale…

Nie do końca. Skoro węgiel kosztuje w kopalni jakieś 850 zł za tonę – a tyle kosztuje, bo każdy to widzi – to dlaczego do cholery na składzie ma kosztować 3, albo 4 tysiące złotych? Ktoś tutaj po drodze się pogubił. Naprawdę komuś się wydaje, że ludzie są tacy głupi, że ot tak będą 4-krotnie przepłacać za węgiel na składzie? No nie – to tak nie działa. Może składy zaczynają padać, bo ludzie przejrzeli na oczy?

PILNE: W kolejnych dniach diesel dobije do ceny benzyny. Spełnia się czarny sen kierowców

Zresztą, wydaje się, że wszystko powoli zmierza w dobrą stronę. Mówi się o tym, że coraz więcej węgla ma być przekazywane do sklepu PGG, aby ludzie stamtąd kupowali węgiel po najniższej cenie. Ma być zwiększone wydobycie oraz import. Ba, minister klimatu zapowiedziała rozwiązania ustawowe jeśli chodzi o cenę surowca. Według niej jedyna na ten moment akceptowalna cena na rynku, to ta w sklepie PGG – podaje „Interia”.

Kup teraz – opony w mega promocji!

A zatem… poczekajmy chwilę i sytuacja może się zdecydowanie poprawić. Raz, że będzie jakaś walka z nieuczciwymi sprzedawcami. Dwa, w sklepie PGG dostępne będzie więcej węgla. Trzy, ustawowe regulacje będą mówiły wprost – jedna akceptowalna cena. Cztery, coraz głośniej mówi się o sklepach firmowych PGG w różnych miejscach Polski. One miałyby sprzedawać węgiel z minimalną marżą. Może to wszystko idzie ku dobremu?

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News