W Polsce zabraknie prądu? Ekspert nie ma wątpliwości. Zima będzie bardzo trudna i wymagająca

W Polsce zabraknie prądu? Ekspert nie ma wątpliwości. Zima będzie bardzo trudna i wymagająca

prąd brak prądu dostawy węgiel energia

Podaj dalej

Czy w Polsce wkrótce zabraknie prądu? Brzmi to trochę jak scenariusz filmu science-fiction. Jedni straszą, że to się wkrótce wydarzy, inni zaś twierdzą, że jesteśmy bezpieczni. Gdzie leży prawda? Pewnie gdzieś pośrodku.

Federacja Przedsiębiorców Polskich otwarcie uważa, że nasz kraj zagrożony jest widmem braku prądu. Sprawa wydaje się dosyć logiczna – zabraknie paliw, a wtedy kolejne firmy staną. FPP zauważa to, że ludzie dostali dodatki do zakupu węgla. Ale co z innymi? Co z tymi, którzy ogrzewają dom czym innym, co z firmami, przedsiębiorstwami, zakładami?

prąd brak prądu dostawy węgiel energia
fot. pixabay

Według federacji, zostało nam kilka, bądź może kilkanaście tygodni względnego spokoju. Przedsiębiorstwa wprost obawiają się tego, że nagle dostaną nakaz znacznego ograniczenia zużywania energii – pisze „Interia”. Niepewność – potencjalny brak węgla i gazu ziemnego – w konsekwencji problemy w kwestii energetyki. Z artykułu „Interii” dowiadujemy się, że sezonie jesienno-zimowym może zabraknąć nawet 4 milionów ton węgla.

Nowy węgiel na rynku! Kosztuje tylko 1200 zł – można kupić go przez internet. Limit to 3 tony

Z drugiej strony jest Polski Instytut Ekonomiczny, który twierdzi, że żadnego zagrożenia blackoutami nie ma i jest to „nadużywany termin”. Tutaj głos jest taki, że na ten moment jest niewielkie zagrożenie niewielkimi wyłączeniami prądu, które wkrótce się skończy – razem z niższymi temperaturami. Gdzie w tym wszystkim jest prawda?

Możesz stracić swoje prawo jazdy. Jak tego uniknąć? Wyjątkowa szansa tylko do 17 września

Jak to zwykle bywa – pewnie gdzieś pośrodku. Nigdy nie wiemy tak naprawdę jak wygląda sytuacja chociażby z rezerwami węgla – z jego wydobyciem, importem itd. Musimy mieć świadomość tego, skąd w Polsce bierze się energia elektryczna. 75,25% energii elektrycznej w tym momencie w Polsce bierze się z węgla. Jeśli węgla zabraknie – a istnieją takie obawy – to nie będzie też energii elektrycznej, czyli prądu. To przecież logiczne.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News