W 2023 roku wzrośnie kara za radio w samochodzie. Ile od 1 stycznia trzeba będzie zapłacić?

W 2023 roku wzrośnie kara za radio w samochodzie. Ile od 1 stycznia trzeba będzie zapłacić?

radio samochód abonament rtv 2023 poczta polska kara mandat

Podaj dalej

Radio to element samochodu, bez którego nie wyobrażamy sobie podróżowania, prawda? Słucha go chyba każdy, bez względu na długość podróży i porę dnia. Nie znam nikogo, kto podróżowałby samochodem z wyłączonym radioodbiornikiem. Zazwyczaj słuchamy po prostu rozgłośni radiowej. Coraz częściej kierowcy wybierają też różnego rodzaju podcasty, czy też muzykę z aplikacji. Kara w 2023 roku wzrośnie…

Czy znacie kogoś, kto podróżuje samochodem w kompletnej ciszy? Słucha po prostu dźwięku silnika i jedzie przed siebie… Ja też nie znam takiej osoby – to prawda. Radio włącza się w momencie włączenia prądu w samochodzie, słyszymy go jeszcze zanim odpalimy silnik pojazdu. Albo słuchamy ulubionej rozgłośni radiowej, albo czegoś z aplikacji. Ulubionej muzyki, ciekawych podcastów, albo audiobooków. I czy jest w tym coś złego? Do pewnego momentu absolutnie nie.

radio samochód abonament rtv 2023 poczta polska kara mandat
fot. pixabay

Do momentu, w którym opłacamy abonament radiowo-telewizyjny. Abonament RTV w 2020 roku opłacało zaledwie 30% Polaków. Aktualnie liczba ta jest zdecydowanie bliższa 25%. Z roku na rok z abonamentu – który oczywiście jest obowiązkowy – rezygnuje coraz więcej osób. Ludzie korzystają z faktu, że brak takiej płatności jest stosunkowo trudny do wykrycia i do udowodnienia. Traktują to zatem jako zwolnienie z takich płatności. A to oznacza, że mogą spotkać ich kary.

Policjant popatrzy na twoje prawo jazdy. Masz tam te cyferki? Dostaniesz wysoki mandat…

Kary, które obowiązują także za brak opłaty w przypadku samochodu. Przed momentem ustaliliśmy, że z radia w samochodzie na co dzień korzystają chyba wszyscy kierowcy. Nie każdy jednak rozumie, że to również podlega pod abonament RTV. Odbiorniki w samochodach również są nim objęte. I jeśli tego abonamentu nie płacimy, narażamy się na karę. Te kary – jak wiele innych opłat – wzrosną z dniem 1 stycznia 2023 roku. Ile trzeba będzie płacić i ile wynosiła będzie kara za brak opłaty?

radio samochód abonament rtv 2023 poczta polska kara mandat
fot. freepik

Radio w samochodzie a abonament RTV

W tym momencie wysokość opłaty za 1 miesiąc korzystania z radia w samochodzie wynosi 7,50 zł. Oczywiście w zależności od tego, za jaki okres zapłacimy, ta kwota może się różnić. W przypadku opłaty za 2 miesiące będzie to 14,60 zł, za 3 miesiące 21,60 zł i tak dalej. W przypadku płatności za cały rok z góry, kwota abonamentu RTV za radio w samochodzie wynosi 81 zł. A zatem płacąc z góry za 12 miesięcy można zaoszczędzić… szalone 9 zł.

Od 1 stycznia nowy podatek dla kierowców? Paliwo będzie przez niego jeszcze droższe – niestety

1 stycznia 2023 roku stawka wzrasta. Bowiem od pierwszego dnia nowego roku stawka abonamentu RTV za radio w samochodzie wzrasta do 8,70 zł za 1 miesiąc. W przypadku płatności za cały rok z góry płatność wynosi 94 zł. Będzie zatem o 13 zł drożej, niż w tym roku. Oszczędność w płatności za 12 miesięcy w porównaniu z płaceniem co miesiąc wyniesie dokładnie 10,40 zł. Brzmi kusząco, prawda?

Zakaz przemieszczania się po ulicach w Sylwestra? Od której godziny? Kogo będzie dotyczył?

W rzeczywistości – jak podaje „Interia” – otrzymanie kary za brak opłaconego abonamentu RTV jest niemalże niemożliwe. Okazuje się, że np. samo zdjęcie radioodbiornika wykonane przez szybę samochodu nie jest żadnym dowodem w tej sprawie. Pracownicy Poczty Polskiej musieliby przedstawić więcej dowodów. Między innymi musieliby udowodnić, że stan radia w naszym pojeździe umożliwia natychmiastowy odbiór jakiegokolwiek programu. W zasadzie jest to niemożliwe dopóki pracownika Poczty Polskiej nie wpuścilibyśmy do naszego samochodu i nie pokazali mu jak może to sprawdzić. Co oczywiście nie jest obowiązkiem. Pracownika poczty nie musimy wpuszczać ani do domu, ani do samochodu i nie grozi za to żadna kara.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News