Uważaj, policja sprawdza koła. Jakie trzeba mieć? Sprawdź to, abyś nie dostał wysokiego mandatu

Uważaj, policja sprawdza koła. Jakie trzeba mieć? Sprawdź to, abyś nie dostał wysokiego mandatu

Uważaj, policja sprawdza koła. Jakie trzeba mieć? Sprawdź to, abyś nie dostał wysokiego mandatu

Podaj dalej

Policja ma na co dzień mnóstwo zadań i obowiązków. Jednym z nich jest dbanie o bezpieczeństwo i porządek w ruchu drogowym. Co może sprawdzić funkcjonariusz? W jakim zakresie może przeprowadzić kontrolę? Powinieneś to sprawdzić, aby później nie dostać wysokiego mandatu. Trzeba też pamiętać o tym, jakie przepisy obowiązują za granicą. Dlaczego? Ponieważ tam mandaty… są w euro.

Policja ma na co dzień mnóstwo pracy. Jednym z obowiązków, a w zasadzie uprawnieniem policjanta, jest kontrola ruchu drogowego. Policjant ma czuwać nad bezpieczeństwem i porządkiem ruchu na drogach – tyle mówi Art. 129. ustawy Prawo o ruchu drogowym. Oczywiście w ramach tego przepisu może wykonywać różnego rodzaju czynności. Powiedzmy tutaj chociażby o weryfikacji dokumentów, sprawdzenia stanu technicznego i wyposażenia pojazdu, czy do wydawania konkretnych poleceń.

policja kontrola wyposażenie obowiązkowe koła koło opony
Pixabay

Policjant może sprawdzić m.in. wyposażenie obowiązkowe pojazdu. W Polsce takie obowiązkowe wyposażenie to trójkąt ostrzegawczy oraz gaśnica. Warto przypomnieć, że gaśnica musi być sprawna i musi mieć ważny okres legalizacji i gwarancji. Do obowiązkowego wyposażenia zaliczają się też oświetlone tablice rejestracyjne. Co nie znaczy, że na tym kończy się zakres kontroli policji. Wszak funkcjonariusz ma określić stan techniczny pojazdu, a zatem może chociażby sprawdzić głębokość bieżnika i stan naszych opon…

Policjant może cię o to zapytać. Nie znasz odpowiedniego nazewnictwa? Dostaniesz mandat…

Natomiast co do wyposażenia obowiązkowego, to jak wspomniałem, zaliczają się do niego trójkąt ostrzegawczy, gaśnica oraz tablice rejestracyjne. Jednak w tym momencie należy zaznaczyć, że tak wyglądają przepisy w Polsce. Nasz kraj jest pod tym względem dosyć liberalny. Wystarczy wybrać się na południe Europy i już podczas pierwszej, rutynowej kontroli może się okazać, że mamy do zapłaty potężny mandat. Tak naprawdę kierunek nie jest istotny. Gdziekolwiek na południe się nie udamy, zazwyczaj musimy przejechać przez Czechy oraz Słowację. To wystarczy…

policja kontrola wyposażenie obowiązkowe koła koło opony
fot. pixabay

Co sprawdza policja? Lepiej na to uważać…

Otóż w Czechach obowiązkowa jest gaśnica, apteczka, trójkąt ostrzegawczy, zestaw żarówek i bezpieczników, kamizelki odblaskowe na każdego pasażera, a nawet koło zapasowe i zestaw narzędzi do jego wymiany. W Słowacji jest podobnie, ale tam do tego zestawu dochodzi jeszcze linka holownicza. Oczywiście piszemy koło zapasowe… jednak w rzeczywistości tego koła posiadać nie musisz. Wystarczy, że posiadasz odpowiedni zestaw naprawczy. Wszak w wielu samochodach miejsce na koło zapasowe nie jest nawet przewidziane.

Egzamin na prawo jazdy po nowemu? Jeśli już masz uprawnienia, będziesz musiał je zaktualizować?

Przepisy różnią się w zależności od kraju. Najczęstszym wymogiem są gaśnica, trójkąt ostrzegawczy, apteczka oraz kamizelka odblaskowa. Zestaw żarówek oraz bezpieczników występuje w Europie nieco rzadziej. Natomiast niektóre kraje to prawdziwe unikaty. W Hiszpanii wymagane są dodatkowe okulary. We Francji wymagane są zabezpieczenia antywłamaniowe. Dla przykładu w Estonii elementem obowiązkowego wyposażenia jest klin zabezpieczający koło.

W tej sytuacji pieszy zawsze ma pierwszeństwo! Nawet, kiedy nie ma przejścia dla pieszych! Kiedy?

Jak to mówią – co kraj, to obyczaj. Warto o tym pamiętać zawsze, kiedy udajemy się za granicę. Pamiętajmy o tym, że w różnych krajach różne jest to obowiązkowe wyposażenie pojazdu. Coś, co u nas nie jest wymagane, za granicą może już być wymagane. U nas nie musisz tego posiadać, za granicą za brak dostaniesz mandat. Zawsze warto to sprawdzić i później nie mieć nieprzyjemności.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News