Uwaga kierowcy, policja ma nową broń. Wydała na nią 66 milionów złotych. O mandat jeszcze łatwiej

Uwaga kierowcy, policja ma nową broń. Wydała na nią 66 milionów złotych. O mandat jeszcze łatwiej

policja mandat sprawca wykroczenie wyprzedzanie przejścied podwójna ciągła

Podaj dalej

Mandaty w Polsce nie należą do najniższych. Po zmianie taryfikatora ponad rok temu tysiące osób zdążyło się o tym przekonać. Natomiast od teraz policja może być nawet jeszcze bardziej skuteczna. Właśnie zrealizowano największe takie zamówienie w historii. Na nowy sprzęt, który ma pomóc w walce z kierowcami, wydano 66 milionów złotych. Teraz jeszcze łatwiej będzie dostać mandat…

1500 zł za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu. 2000 zł za wykroczenie popełnione na przejeździe kolejowym. Nawet 2500 zł za przekroczenie prędkości. To oczywiście tylko za pierwszym razem. Bo jeśli w przeciągu kolejnych dwóch lat dopuścisz się tego samego, zadziała już „recydywa”. Wtedy za prędkość nie dostaniesz 2500 zł… a aż 5000 zł. Mandaty w nowym taryfikatorze potrafią budzić grozę. Nikt chyba nie chciałby zostać ukarany taką kwotą. Co na to policja? No cóż – takich zakupów jeszcze nie było.

policja motocykl motocykle bmw
fot. pixabay

Jakie pojazdy posiada polska policja? W zdecydowanej większości są to samochody osobowe. Są też samochody osobowe terenowe, samochody furgon, samochody specjalistyczne, czy samochody ciężarowe. Policja ma swoje autobusy, łodzie motorowe, śmigłowce, a także oczywiście… motocykle. I tak się akurat składa, że w ostatnim czasie ta ostatnia grupa zdecydowanie się powiększyła. Na co możemy natrafić podróżując drogami? Patrol na motocyklu może być coraz częściej spotykany.

Ogromna obniżka cen! Benzyna i diesel za 5,80 zł za litr? Te dane wskazują, że to się wydarzy już wkrótce

Z informacji „Interii” wynika, że policja otrzymała ostatnio motocykle BMW R 1250 RT uzbrojone w najnowszy osprzęt. Dokładnie 478 motocykli a także 876 kompletów wyposażenia – razem ze strojami i kaskami. Według „Interii” na realizację zamówienia wydano 66 milionów złotych. Na każdy motocykl przypadało będzie dwóch funkcjonariuszy, każdy z nich przed użyciem policyjnej maszyny zostanie wcześniej odpowiednio przeszkolony. Trzeba zaznaczyć, że to naprawdę ogromny zakup.

policja motocykl motocykle bmw
fot. pixabay

Jeszcze więcej policji na drogach?

Warto zauważyć, że – jak podaje „Interia” – na całe zamówienie wydano dokładnie 66 295 550 zł, z czego aż 56 351 217,50 zł pochodzi z funduszy unijnych. Jak czytamy – jest to największe tego typu jednorazowe zamówienie zrealizowane przez polską policję. Kierowcy pewnie czytają takie doniesienia w mieszanych nastrojach. Z jednej strony takie zakupy są do prawdy imponujące. Z drugiej jednak więcej motocykli oznacza więcej funkcjonariuszy na drogach… i większe szanse na mandat.

Ludzie nie mają o tym pojęcia. Grozi za to wysoka grzywna… a nawet ograniczenie wolności! Uważaj!

Koniec końców warto pamiętać o tym, że wystarczy jechać zgodnie z przepisami ruchu drogowego i nic nam nie grozi. Tylko tyle i aż tyle. Kierowcy szukają różnych aplikacji ostrzegających przed patrolami, antyradarów, ostrzegają się wzajemnie. Wszystko po to, aby mieć pewność, że przez chwilę można jechać szybciej. A przecież – jak wspomniałem przed momentem – wystarczy jechać zgodnie z przepisami. Nie przekraczać prędkości, przepuszczać pieszych na pasach, jechać w zapiętych pasach, czy nie korzystać z telefonu.

Nowość na polskich drogach? Kierowcy od dawna na to czekają. Nie będzie trzeba płacić mandatów!?

Jak przed momentem podkreśliłem – tylko tyle… i aż tyle. Z całą pewnością niemal 500 nowych motocykli dla polskiej policji wpłynie na poprawę bezpieczeństwa. Wyobraźmy sobie tylko co będzie, gdy policja złoży porównywalne zamówienie na drony. Drony, które później niewidoczne, w powietrzu, będą rejestrowały wszystko, co dzieje się na skrzyżowaniach, przejściach dla pieszych, czy znakach stopu. Strach się bać…

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News