Ten przepis może uratować ci życie…
Generalnie rzecz biorąc Polacy raczej nie są zwolennikami przepisów ruchu drogowego. Zazwyczaj jednak się do nich nie stosują. Dlaczego? Jest kilka powodów takiego zachowania. Często jest tak, że na przepisy uwagę zwracamy tylko wtedy, kiedy w bezpośrednim otoczeniu jest policja. Jeśli jej nie ma, rozpoczyna się wolna amerykanka. Każdy jedzie z taką prędkością, jaka mu się podoba. Nie zwracamy wtedy uwagi na znaki. Części przepisów po prostu nie znamy. Albo nie znamy dokładnej ich treści.

Jak jest w tym przypadku? Wszyscy wiemy o tym, że należy ułatwić przejazd pojazdowi uprzywilejowanemu. To obowiązek. Mamy obowiązek ustąpić, a w konkretnej sytuacji wykonać korytarz życia. Wiemy, że to bardzo ważne, natomiast czy wiemy, jak się wtedy zachować? Jak konkretnie wykonać ten korytarz życia? To, co widzę czasami na drogach, każe mi w to wątpić. Nagle wkrada się jakaś panika. Kierowcy wiedzą, że muszą się odsunąć, ale nie wiedzą gdzie. Jak dzieci we mgle. I nagle z tego wszystkiego tworzy się takie zamieszanie, że ten pojazd uprzywilejowany i tak stoi. Jedni odsuwają się w prawo, drudzy w lewo, trzeci stoją na środku. I koniec.
„Uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze są obowiązani ułatwić przejazd pojazdu uprzywilejowanego, w szczególności przez niezwłoczne usunięcie się z jego drogi, a w razie potrzeby zatrzymanie się” – mówi ustawa Prawo o ruchu drogowym. Poświęcony temu jest art. 9. I tutaj nie jest jeszcze mowa o korytarzy życia. A po prostu o tym, że kiedy widzimy pojazd uprzywilejowany w lusterku, to mamy się usunąć z jego drogi. Zrobić wszystko, aby umożliwić ten przejazd.
Jak wykonać korytarz życia?
„Na jezdni z dwoma pasami ruchu w tym samym kierunku kierujący pojazdem poruszający się lewym pasem ruchu jest obowiązany usunąć się z drogi przejazdu pojazdu uprzywilejowanego przez zjechanie jak najbliżej lewej krawędzi pasa ruchu, a kierujący pojazdem poruszający się prawym pasem ruchu jest obowiązany usunąć się z drogi przejazdu pojazdu uprzywilejowanego przez zjechanie jak najbliżej prawej krawędzi pasa ruchu” – mówi Ust. 2. 1).
„Na jezdni z więcej niż dwoma pasami ruchu w tym samym kierunku kierujący pojazdem poruszający się skrajnym lewym pasem ruchu jest obowiązany usunąć się z drogi przejazdu pojazdu uprzywilejowanego przez zjechanie jak najbliżej lewej krawędzi pasa ruchu, a kierujący pojazdami poruszający się pozostałymi pasami ruchu są obowiązani usunąć się z drogi przejazdu pojazdu uprzywilejowanego przez zjechanie jak najbliżej prawej krawędzi pasów ruchu” – mówi Ust. 2. 2).
Proste?
Na jezdni z dwoma pasami wszystko jest proste. Ci z prawego pasa odsuwają się maksymalnie do prawej strony, ci z lewego maksymalnie do lewej. Jeśli jezdnia ma więcej pasów, w zasadzie też kwestia jest oczywista. Tylko ci z lewego pasa zjeżdżają najbardziej do lewej, a ci z pozostałych pasów jak najbardziej do prawej. To proste, tylko trzeba to zapamiętać raz na zawsze. A my wciąż mamy z tym problemy i nawet chcąc dobrze i tak w końcu zablokujemy ten przejazd. Zapamiętaj ten przepis. To dla naszego wspólnego dobra.
I oczywiście jeszcze jedno, o czym mówi ustawa… „Kierującemu pojazdem innym niż uprzywilejowany zabrania się korzystania z drogi przejazdu pojazdu uprzywilejowanego utworzonej w sposób, o którym mowa w ust. 2. Kierujący pojazdem może kontynuować jazdę po uprzednio zajmowanym pasie ruchu po przejeździe pojazdu uprzywilejowanego”!