Tyle wynosi kara za radio w samochodzie! Lepiej na to uważaj, wielu kierowców się już przekonało

Tyle wynosi kara za radio w samochodzie! Lepiej na to uważaj, wielu kierowców się już przekonało

radio samochód abonament rtv 2023 poczta polska kara mandat

Podaj dalej

Każdy z was posiada radio w samochodzie. To wręcz pewnego rodzaju obowiązkowy element wyposażenia pojazdu. Ruszamy w drogę, a z głośnika towarzyszy nam ulubiona rozgłośnia radiowa, muzyka, jakiś ciekawy audiobook albo podcast. Tak – z radia samochodowego korzystamy wszyscy i korzystamy z niego codziennie. Czy wiedziałeś, że grozi za to wysoka kara pieniężna?

Również radio w samochodzie objęte jest abonamentem radiowo-telewizyjnym. Być może do tej pory wielu z was o tym nie wiedziało, ale to prawda. Abonament należy płacić nie tylko za sprzęt – radioodbiorniki, czy telewizory znajdujące się w domu, ale też za urządzenie w naszym samochodzie, albo na działce. Oczywiście nie trzeba nikomu tłumaczyć, że ewentualna kontrola może mieć bardzo przykre konsekwencje. Mandat może być naprawdę wysoki. Jaka grozi nam kara za brak abonamentu w tym przypadku?

radio samochód abonament rtv 2023 poczta polska kara mandat
fot. freepik

Któż z nas nie korzysta z radia samochodowego? Wydaje mi się, że korzystają z niego absolutnie wszyscy i robią to codziennie. Nie wyobrażamy sobie trasy bez radia tak samo, jak nie wyobrażamy sobie dalszej podróży samochodem bez włączonej nawigacji. Można słuchać tam muzyki, podcastu, audiobooka – w zależności od upodobań. Korzystanie z radia jest oczywistością. Ale czy taką samą oczywistością jest płacenie abonamentu radiowo-telewizyjnego? Na pewno nie.

Kierowco, korzystasz z takiej aplikacji? Policja będzie bezlitosna. Wysoki mandat, a nawet odebranie uprawnień

Oczywiście od razu należy sobie zaznaczyć, że kary za korzystanie z radia w aucie bez opłaconego abonamentu RTV nie wymierza policja, a Poczta Polska. Jeśli kontroler Poczty Polskiej stwierdzi, że posiadasz radioodbiornik w samochodzie i nie jest on ani zarejestrowany, ani tym bardziej opłacony, będziesz miał kłopoty. Ile dokładnie wynosi ta kara? Jest to trzydziestokrotność miesięcznej opłaty za abonament radiowo-telewizyjny. Co do dokładnie oznacza w 2023 roku? Trochę trzeba zapłacić…

radio samochód abonament rtv 2023 poczta polska kara mandat
fot. pixabay

Będziesz musiał zapłacić?

Za używanie samego odbiornika radiowego musimy miesięcznie opłacać abonament w wysokości 8,70 zł. Oznacza to, że w przypadku nieopłacania abonamentu, kontroler Poczty Polskiej może wystawić nam mandat w wysokości 261 zł. Jeszcze gorzej sytuacja wygląda, jeśli ktoś przyłapie nas na tym, że nie płacimy abonamentu za odbiornik radiofoniczny oraz telewizyjny. W tym przypadku mandat może sięgnąć 819 zł, jako że miesięczny abonament wynosi w tym przypadku 27,30 zł.

Nowy fotoradar na polskich drogach. Automatycznie wyśle sygnał, a ty dostaniesz wysoki mandat!

Czy takiego kontrolera trzeba wpuścić do domu, bądź do samochodu? Kilka dni temu poruszyliśmy temat kontroli pieców i opału. W tym przypadku mamy obowiązek wpuścić kontrolerów do domu i udostępnić im kotłownię, a także udzielić wszelkich informacji. Jeśli nie zgodzimy się na kontrolę, przedstawiciele chociażby Straży Miejskiej mogą wrócić na teren naszej posesji razem z policją i kontrolę tak czy inaczej przeprowadzą… a my za jej utrudnianie możemy trafić nawet za kraty.

Benzyna za 3,32 zł, diesel za 4,43 zł a LPG za 1,98 zł. Gdzie można skorzystać z takich cen paliwa?

Natomiast w przypadku kontrolerów Poczty Polskiej takiego obowiązku nie ma. Nikt z nas nie musi wpuścić ich ani do domu, ani do samochodu i nie grozi za to absolutnie żadna kara. Oczywiście jeśli odmówimy takiej kontroli, a kontrolerzy jakimś cudem udowodnią nam winę, wtedy kara może być wyższa, niż ta pierwotnie zakładana. Koniec końców, najlepiej jest abonament radiowo-telewizyjny płacić i mieć cały ten problem z głowy.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News