Ty też używasz świateł awaryjnych w tym celu? Uważaj, grozi za to wysoki mandat – lepiej tego nie rób

Ty też używasz świateł awaryjnych w tym celu? Uważaj, grozi za to wysoki mandat – lepiej tego nie rób

mandat światła awaryjne

Podaj dalej

Światła awaryjne mają nam służyć w jednym, konkretnym celu – mianowicie, ostrzegania przed niebezpieczeństwem. Niektórzy jednak wykorzystują je w inny sposób. Grozi za to wysoki mandat – lepiej tego nie robić.

Światła awaryjne służą do tego, aby ostrzec innych kierowców przed niebezpieczeństwem. Na przykład w sytuacji, w której jesteśmy zmuszeni do postoju przez uszkodzony samochód. Oczywiście podczas takiego postoju potrzebne są nie tylko światła awaryjne, ale również trójkąt bezpieczeństwa. Czy za niewłaściwe użycie świateł grozi mandat?

światła awaryjne mandat
Fot. pixabay.com

Oczywiście, że tak. Niewłaściwe sygnalizowanie takiego postoju w przypadku uszkodzonego samochodu grozi mandatem w wysokości 150 zł w przypadku „zwykłej” drogi oraz 300 zł w przypadku autostrady, bądź drogi ekspresowej. Dodatkowo otrzymamy 1 punkt karny. Ale to wciąż nie wszystko.

Mieszkasz w jednym z tych województw? Od 1 stycznia twój piec na węgiel będzie nielegalny. Co teraz?

Wielu z nas korzysta ze świateł awaryjnych w zupełnie inny sposób. Na przykład do tego, aby drugiemu kierowcy za coś podziękować, albo przeprosić. Jest to niezgodne z przepisami, chociaż w tym przypadku policja zazwyczaj przymyka na to oko. Natomiast inne nadużycie jest już karane. Chodzi tutaj o drogowych cwaniaków, którzy używają tych świateł aby na krótko zaparkować w nieprzepisowym miejscu.

Gotówka zabroniona? Będzie można płacić tylko kartą – trwają prace nad rewolucyjnym pomysłem

Co wtedy? Raz, nadużywanie świateł awaryjnych, dwa, złamanie zakazu zatrzymywania się, trzy, ograniczenie płynności ruchu. Efekt? Kilkaset złotych mandatu, punkty karne… aż po odholowanie samochodu.

Policja ma nowy sprzęt. Ludzie myślą, że można tak robić. Efekt? Mandat 500 zł i 12 punktów karnych

Źródło: Interia

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News