Twój samochód tak wygląda? Dostaniesz mandat w wysokości 1500 zł – niewiele osób o tym wie…

Twój samochód tak wygląda? Dostaniesz mandat w wysokości 1500 zł – niewiele osób o tym wie…

samochód mandat wygląda tablica tablice rejestracyjne rejestracyjna rejestracja

Podaj dalej

Samochód musi być odpowiednio przygotowany do jazdy. Chodzi tutaj zarówno o względy techniczne, jak i wizualne, z czego nie wszyscy zdają sobie sprawę. Za zaniedbania w kwestii przygotowania pojazdu grozi oczywiście mandat. W zależności od skali problemu, mandat ten może być bardzo wysoki. W tym konkretnym przypadku kierowca może otrzymać aż 1500 zł, choć wiele osób zdaje sobie z tego sprawę.

Twój samochód tak wygląda? Narażasz się na mandat

Odpowiednie przygotowanie samochodu do jazdy pod względem technicznym to oczywistość. Musimy zadbać o niego w taki sposób, aby był bezpieczny do użytkowania na drogach. Jeśli coś nam przeszkadza, możemy odwiedzić znajomego mechanika i zapytać o źródło problemów. Koniec końców i tak raz na rok trzeba przejść badanie techniczne. Podczas przeglądu diagnosta stwierdzi, czy wszystko jest w porządku z pojazdem. Jeśli nie – będziemy zobligowani samochód naprawić – w przeciwnym wypadku nie będziemy mogli z niego więcej korzystać.

samochód mandat wygląda tablica tablice rejestracyjne rejestracyjna rejestracja
fot. pixabay

Zadbanie o samochód pod względem technicznym jest oczywiście o wiele trudniejsze, niż zadbanie o niego pod względem wizualnym. Natomiast to również jest niezbędne. I nie chodzi tutaj bynajmniej o to, aby umyć auto na myjni, aby ładnie wyglądało. Nie w tym rzecz. Trzeba zadbać m.in. o to, jak wyglądają nasze tablice rejestracyjne. I nie jest to kwestia naszego widzi mi się, a sprawa uregulowana przepisami prawa. Za zaniedbania w tej materii grozi nam nawet 1500 zł mandatu!

Nie wszyscy mają tego świadomość, ale za zaniedbania w kwestii przygotowania tablicy rejestracyjnej grozi mandat. Kara może być naprawdę surowa. Od 100 zł do nawet… 1500 zł. I naprawdę ciężko w tym wypadku jakkolwiek dyskutować z policją. Przecież wykroczenie jest tutaj oczywiste i trudno się wytłumaczyć tym, że ktoś czegoś nie wiedział, nie widział, nie zauważył. Wszystko jest przecież widoczne jak na dłoni. Wypada tylko przyjąć mandat, zapłacić, naprawić zaniedbania i odjechać…

Lepiej zadbać o swój samochód

Zdarza się, że widzimy na drogach kogoś, kto ewidentnie łamie przepisy. Mi osobiście kilka razy zdarzyło się widzieć kierowcę, który zakleił sobie znaki na tablicy rejestracyjnej. Nie ważne w tym momencie jak – po prostu jego tablica była nieczytelna, niemożliwa do odczytania. I nie ważne w tym przypadku jest to, czy zasłonięta jest cała tablica, czy tylko jej niewielka część. Zgodnie z nowym taryfikatorem najniższy mandat związany z tablicami rejestracyjnymi to 100 zł w przypadku brudnych tablic. Tu mamy oczywiście coś nieco innego.

samochód mandat wygląda tablica tablice rejestracyjne rejestracyjna rejestracja
pixabay

Kolejny próg to mandat w wysokości 300 zł za używanie niewłaściwych tablic. Swego czasu było o tym bardzo głośno. Kierowcy w ramach upiększenia swojego pojazdu umieszczali na nim skrócone numery. Oczywiście z takich tablic można korzystać w przypadku, kiedy mamy samochód np. z Japonii, czy USA i on fabrycznie ma mniejsze miejsce na tablice. W przeciwnym wypadku narażamy się na mandat. Kwestie wizualne należy tu odłożyć zdecydowanie na bok.

Nawet 1500 zł kary

500 zł można dostać za zakrywanie, lub ozdabianie tablic oraz za umieszczenie ich w niewłaściwym miejscu. Ten ostatni punkt mówi o tym, że musimy umieścić tablice tam, gdzie fabrycznie jest przeznaczone na nie miejsce, a nie tam, gdzie nam się podoba. Natomiast pierwszy przypadek to to, o czym wspominaliśmy wcześniej. Jakieś zasłanianie, oblepianie tablicy. Nie możemy doprowadzić do sytuacji, w której numery będą niewidoczne. Jeśli po prostu są zabrudzone, dostaniemy tylko 100 zł kary. Jeśli świadomie je „zakryliśmy”, dostaniemy aż 500 zł.

samochód mandat wygląda tablica tablice rejestracyjne rejestracyjna rejestracja
Pixabay

Oczywiście najbardziej bolesny jest ewentualny brak tablic, bądź jednej tablicy rejestracyjnej. Tutaj nie mówimy już o taryfikatorze mandatów, a o kodeksie wykroczeń. Jak podaje „Autocentrum” brak tablicy jest jednoznaczny z brakiem dopuszczenia pojazdu do ruchu. No i oczywiście jeśli policja stwierdzi taki przypadek, dostaniemy aż 1500 zł kary.

Czy ta naklejka na samochodzie wciąż jest obowiązkowa? Możesz za nią dostać wysoki mandat

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News