Trudno być kibicem w tych czasach… Dlaczego wojna w Ukrainie ma wpływ na wszystkich i na wszystko?

Trudno być kibicem w tych czasach… Dlaczego wojna w Ukrainie ma wpływ na wszystkich i na wszystko?

wojna kibic kibice newcastle ukraina rosja mecz paliwo ceny paliw

Podaj dalej

Ceny paliw rosną. Rosną nie tylko w Polsce, ale w całej Europie. Często nie zwracamy w tym czasie na rzeczy błahe, ale wojna w Ukrainie dotyczy wszystkiego i wszystkich. I ta wypowiedź doskonale o tym świadczy – rzuca nieco inne światło.

Wojna w Ukrainie dotyczy nas wszystkich – każdego z osobna. Ceny paliw rosną nie tylko w Polsce, ale także w całej Europie. Jak wiele to zmienia? Sam się nad tym nie zastanawiałem. Ta wypowiedź podczas konferencji prasowej szczerze mnie poruszyła. Zacząłem się zastanawiać ile tak naprawdę rzeczy się zmienia. Nawet te najmniejsze, najbardziej błahe.

wojna kibic kibice newcastle ukraina rosja mecz paliwo ceny paliw
fot. pixabay

Piłka nożna na Wyspach Brytyjskich to religia. Dla wielu osób nie istnieje tam nic ważniejszego. Zresztą ja sam jestem wielkim kibicem angielskiej piłki. Już dzisiaj wieczorem odbędzie się kilka meczów angielskiej Premier League. M.in. mecz pomiędzy Southampton i Newcastle United. Manager Newcastle Eddie Howe dostał na konferencji prasowej przed meczem bardzo ciekawe pytanie.

– W trakcie jednego tygodnia mamy trzy mecze wyjazdowe z rzędu – Southampton, Chelsea i Everton. Kibice, którzy będą chcieli obejrzeć te trzy mecze muszą pokonać łącznie prawie 1600 mil. Mówimy o okresie, w którym mamy najdroższe paliwo w historii. Czy kibice również nie zasługują na uwagę ze strony ligi? – pytał dziennikarz.

Co na to manager?

– Bardzo słuszna uwaga. Mamy trzy wyjazdowe mecze w tym tygodniu, łącznie cztery z rzędu. To nie jest najlepsza sytuacja dla klubu, ale również dla naszych kibiców. Jak wspominałeś, koszty podróżowania są obecnie najwyższe w historii. Wiadomo z jakiego powodu. Nawet w przypadku domowych meczów – koszty bycia kibicem są obecnie ogromne. Nie lekceważę tego, tak samo jak moi zawodnicy i cały klub. Chciałbym bardzo podziękować wszystkim, którzy nas wspierają. Może nie dziwi mnie to, że sprzedajemy wszystkie bilety na każdy mecz, ale to tylko pokazuje ogromną lojalność i miłość naszych kibiców do tego klubu i do całego sportu – podkreślił manager Newcastle, Eddie Howe.

Sport to w tych czasach bardzo błaha sprawa. Ale wojna która trwa w Ukrainie dotyczy wszystkich i wszystkiego. Nawet tego, że potencjalnie jakiś kibic, nie będzie mógł pojechać na mecz swojej ukochanej drużyny. Dotyka go konflikt zbrojny, który – w przypadku przykładowego Newcastle – ma miejsce ponad 2200 kilometrów od jego domu.

Benzyna w przeliczeniu kosztuje w Wielkiej Brytanii 9,10 zł za litr, zaś diesel 9,54 zł. Zakładając, że przeciętne auto spala 8 litrów paliwa na 100 kilometrów, nadchodzący tydzień dla grupy fanów Newcastle, która chce zobaczyć wszystkie trzy mecze, oznacza wydatek 1800-1900 zł… na samo paliwo. W niektórych przypadkach będzie to tyle, ile ci ludzie w ogóle zarobią w ten jeden tydzień. Jasne – jednym samochodem może pojechać kilka osób – ale to nie o to chodzi. Biorąc pod uwagę ceny biletów na mecz i wydadzą o wiele więcej, niż zarobią w tym czasie.

I wierzcie mi albo nie – znajdą się dziesiątki takich, którzy z tego przykładowego Newcastle pojadą na każdy z tych trzech meczów. To pokazuje, co w Wielkiej Brytanii oznacza piłka nożna.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News