To paliwo kosztuje już 37,50 zł za litr! Tylko bogaci ludzie mogą wlać je do swojego samochodu…

To paliwo kosztuje już 37,50 zł za litr! Tylko bogaci ludzie mogą wlać je do swojego samochodu…

benzyna diesel ceny paliw paliwo średnie wynagrodzenie średnia krajowa unia europejska polska

Podaj dalej

Ceny paliw nie należą w ostatnich miesiącach do najniższych. Ludzie zastanawiają się kiedy taki stan rzeczy się zakończy. Natomiast widma większej poprawy na ten moment nie widać. Ludzie porównują ceny paliw w naszym kraju z cenami w innych krajach. Gdzie paliwo jest najtańsze, a gdzie jest najdroższe? Jakim cudem ten szczególny rodzaj paliwa kosztuje już 37,50 zł za litr? Przecież to czyste szaleństwo!

Paliwo w naszym kraju od dłuższego czasu utrzymuje się na dokładnie tym samym poziomie. Od początku wojny ceny nie zdążyły jakoś znacząco zmaleć. Benzyna kosztuje aktualnie 6,68 zł za litr a diesel 7,54 zł za litr. Najtaniej w Europie jest w Bułgarii, gdzie benzyna kosztuje 6,26 zł a diesel 7,03 zł. Na drugim biegunie są kraje nordyckie. Najdroższa benzyna występuje aktualnie w Norwegii i kosztuje 9,69 zł za litr, zaś najdroższy diesel to Finlandia i cena średnia na poziomie 9,82 zł.

paliwo ceny paliw wrc mistrzostwa świata
fot. Toyota Gazoo Racing WRC

Czy jest jednak możliwe, aby litr paliwa kosztował aż 37,50 zł?! Naturalnie – jest to możliwe i dokładnie taki obraz mamy chociażby w Rajdowych Mistrzostwach Świata. Od sezonu 2022 wyłącznym dostawcą paliwa do WRC jest firma P1 Racing Fuels. Zgodnie z umową firma będzie dostarczała paliwo do mistrzostw świata przez co najmniej trzy lata. Jakim cudem to paliwo jest aż takie drogie? Dlaczego? Czym się wyróżnia na tle innych sportowych paliw?

Zmiana przepisów gotowa? Musi zrobić pięć zdjęć twojego samochodu. Będą gromadzone w bazie

Jak dowiadujemy się ze strony FIA, paliwo od P1 Racing Fuels ma być wolne od paliw kopalnych. Według producenta jest to wyjątkowa mieszanka węglowodorów, składników syntetycznych oraz biopaliw. To pierwsze tak zaawansowane technologicznie paliwo wykorzystane w Rajdowych Mistrzostwach Świata. Musi poradzić sobie w ekstremalnych warunkach… i do tej pory chyba wszystko przebiega tak, jak należy, bo mamy już drugi sezon pod paliwami od P1 Racing Fuels i nie słyszeliśmy na ten temat wielu głosów narzekania.

paliwo ceny paliw wrc mistrzostwa świata
fot. Hyundai Motorsport

Kosmiczna cena w imię idei?

Paliwo to wykorzystywane jest głównie do samochodów królewskiej kategorii Rally1. W pewnym sensie jego wprowadzenie miało być uzupełnieniem technologii hybrydowej, która zadebiutowała w WRC w 2022 roku. Zrównoważone materiały, znaczna redukcja CO2, a wszystko to przy zachowaniu odpowiednich właściwości użytkowania i przy zachowaniu podobnej ceny. Dla Rajdowych Mistrzostw Świata wybór dokładnie takiego paliwa był strzałem w dziesiątkę. Dostali praktycznie to samo… tylko lepsze, bardziej ekologiczne.

Polacy zapominają o tym przepisie. Mandat wynosi 500 zł. Policja kontroluje to na różne sposoby

Ówczesny prezes FIA, Jean Todt, powiedział po podpisaniu kontraktu z P1 Racing Fuels, że jest to wprowadzenie sportów motorowych w niskoemisyjną przyszłość. Technologia hybrydowa i zrównoważone paliwo to ogromny krok dla WRC. No i oczywiście w tym samym momencie jest to zamknięcie ust wszystkim krytykom rajdów samochodowych. Tych, którzy twierdzili, że Rajdowe Mistrzostwa Świata nie dbają o planetę i mają gdzieś środowisko. Czy cena jest w tym przypadku adekwatna?

Ty też musisz już wymienić prawo jazdy? Nie masz na to wiele czasu. Lepiej tego przypilnować…

Paliwo rajdowe od zawsze było bardzo drogie. Kilka lat temu w środowisku krążyły takie pogłoski o cenie zbliżonej do 4 euro za litr. Natomiast trzeba podkreślić – to było kilka lat temu. Obecnie w sieci da się znaleźć beczkę paliwa rajdowego do WRC. Za 54 litry paliwa trzeba zapłacić 351 euro, plus 21% VAT-u. To oznacza, że taka beczka może nas wynieść 424,71 euro. W przeliczeniu to 2028,10 zł, co daje około 37,50 zł za jeden litr paliwa. Rajdy samochodowe nigdy nie należały do tanich sportów.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News