To obowiązkowe wyposażenie. Kierowcy o tym nie wiedzą, a mandat może być bardzo wysoki

To obowiązkowe wyposażenie. Kierowcy o tym nie wiedzą, a mandat może być bardzo wysoki

benzyna diesel ceny paliw paliwo samochód

Podaj dalej

W różnych krajach obowiązuje różne wyposażenie. Nie piszę tutaj nawet o tym, jakie jest obowiązkowe wyposażenie samochodu. Mowa nawet o rowerze. W różnych krajach wymagane są różne elementy. Pamiętaj o tym będąc za granicą.

W Polsce kask na rower nie jest wymagany. Nie jest to obowiązkowe wyposażenie, które musi posiadać każdy rowerzysta. Czy to dobrze, czy nie? To kwestia sporna – eksperci jednak zachęcają do tego, aby taki kask posiadać – to naturalnie kwestia bezpieczeństwa. Taki kask potrafi uratować życie.

rower obowiązkowe wyposażenie kask mandat światła odblaski
fot. pixabay

Są natomiast kraje, gdzie kask powinniśmy mieć. U naszych sąsiadów – Czechów – kask jest obowiązkowy dla każdego rowerzysty poniżej 18. roku życia. Mandat za brak może wynosić nawet 400 zł. W Słowacji kask obowiązkowy jest dla rowerzystów poniżej 15. roku życia, a poza terenem zabudowanym dla wszystkich – nawet dla dorosłych rowerzystów.

Wkrótce kupisz tylko takie BMW? Kierowcy są w szoku – nie za to pokochali bawarską markę…

W wielu krajach wyznacznikiem jest wiek. Osoby poniżej 12. roku życia muszą mieć kask na rowerze w Austrii i Francji, dla tych poniżej 16. roku życia obowiązkowy jest w Chorwacji i Estonii. Rowerzyści poniżej 15. roku życia muszą mieć obowiązkowo kask w Islandii, Słowenii i Szwecji. W krajach takich, jak Lichtenstein, Szwajcaria oraz Węgry kask musi mieć każdy, kto porusza się na rowerze z prędkością pow. 20 km/h.

Kup teraz – opony w mega promocji!

Warto mieć to na uwadze. Jeśli jesteście za granicą, bądź też chcecie się wybrać za granicę – na rowerze, bądź na wakacje, gdzie będziecie jeździć na rowerze, warto sprawdzić jakie obowiązują tam przepisy. Nie tylko dotyczące kasku, ale też np. oświetlenia, czy kamizelek odblaskowych. To pozwoli wam uniknąć mandatu.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News