To już pewne? Limit alkoholu w Polsce 0,0 promila - pojawi się też specjalne urządzenie w samochodzie?

To już pewne? Limit alkoholu w Polsce 0,0 promila - pojawi się też specjalne urządzenie w samochodzie?

alkohol alkomat limit pojazd kierowca pijany kara mandat grzywna urządzenie przepisy

Podaj dalej

W Polsce wprowadzony zostanie nowy limit alkoholu dla kierowców wynoszący 0,0 promila? Dodatkowo w pojazdach obowiązkowo będzie montowane urządzenie łączące specjalny alkomat z rozrusznikiem samochodu? Rewolucyjne zmiany są potrzebne.

Problem pijanych kierowców na polskich drogach wciąż jest problemem palącym. Według wielu osób konieczna jest zmiana przepisów. Za przykład koniecznej zmiany podaje się chociażby limit alkoholu dla kierowców wynoszący równo 0,0 promila. Innym rozwiązaniem miałby być system oparty o alkomat. Dopiero po negatywnym wyniku badania alkomatem trzeźwy kierowca miałby możliwość uruchomienia silnika w samochodzie.

alkohol alkomat limit pojazd kierowca pijany kara mandat grzywna urządzenie przepisy
fot. pixabay

W 2. kwartale 2022 roku liczba nietrzeźwych kierowców wzrosła o 52% w porównaniu do 1. kwartału – podaje „Interia”. W porównaniu do 2. kwartału 2021 roku również mamy wzrost – o 31%. Z danych wynika, że w lipcu w każdy weekend policja łapała przynajmniej 1000 kierowców prowadzących pojazd po alkoholu. Musimy sobie uświadomić jedno – to są wyłącznie ci, których złapała policja.

Benzyna za 4,84 zł, diesel za 5,38 zł, LPG za 2,29 zł! Takie ceny paliw dzisiaj w Polsce! Gdzie szukać promocji?

Jaka jest realna liczba pijanych kierowców na polskich drogach? Skoro w weekend policja łapie ich przynajmniej 1000, to ile jeździ ich realnie? 5 tysięcy, 10 tysięcy? Więcej? Pijani kierowcy niosą śmierć – w wypadkach które powodują giną ludzie. To nie jest żaden wymysł i nie do końca rozumiem jak można mieć wątpliwości w tej materii. Nie rozumiem też jak kierowca może mieć problem ze zrozumieniem prostego przekazu – piłeś, nie jedź. To zdumiewające.

alkohol alkomat limit pojazd kierowca pijany kara mandat grzywna urządzenie przepisy
fot. pixabay

Zmiana przepisów?

Zmiana przepisów została już potwierdzona. Co się zmieni? Zmieni się m.in. to, że kierowcy w stanie nietrzeźwości, czy też po użyciu alkoholu, będą płacili wyższe mandaty. Dostaną też maksymalny wymiar kary jeśli chodzi o punkty – aż 15. Czy to cokolwiek zmieni? Nie sądzę. A czy cokolwiek zmieni przepis o konfiskacie samochodu? Być może. Potencjalne odebranie komuś samochodu może skutecznie go zniechęcić przed jazdą na podwójnym gazie. Aktualnie nad tymi przepisami pracuje Senat – podaje „Interia”.

Przegląd techniczny będzie kosztował aż 323 zł! Dlaczego badanie będzie aż takie drogie? Od kiedy?

A czy nie przydałoby się coś jeszcze? Ostatnio poruszana była kwestia limitu alkoholu na poziomie 0,0 promila. Nie wydaje mi się, aby to miało cokolwiek zmienić. Jedynym co w mojej opinii mogłoby zmienić sytuację, byłby system oparty o alkomat. Dopiero po dmuchnięciu i po wyniku 0,0 (czy tam maksymalnie 0,2 promila) kierowca miałby możliwość uruchomienia silnika w swoim samochodzie. To automatycznie odcina możliwość jazdy samochodem przez nietrzeźwą osobę.

Własny samochód? Koniec z tym – od teraz nie będziesz mógł posiadać własnego auta… dlaczego?

Oczywiście, raz – taki system musiałby być obowiązkowy. A dwa – musiałby być obwarowany konkretnymi przepisami. Np. za złamanie takiego zabezpieczenia, demontaż, bądź oszustwo – np. takie, że dmuchnie ktoś inny, a pojedzie pijany – musiałaby grozić potężna kara. Chociażby grzywna – może nawet maksymalna – 30 tysięcy złotych. Więc pijany dmuchnie i nie odpali samochodu. Trzeźwy… raczej nie dmuchnie, bo wystraszy się grzywny. Mechanik? Też raczej nie zaryzykuje kombinacji z urządzeniem pod groźbą 30 tysięcy złotych kary. Oczywiście to wyłącznie spekulacje – nic nie wskazuje na to, aby taki przepis, czy urządzenie, rzeczywiście zostało wprowadzone. Szkoda?

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News