To jest ten dzień! NASA wysyła misję na Księżyc. Gdzie oglądać na żywo? O której start? [WIDEO]

To jest ten dzień! NASA wysyła misję na Księżyc. Gdzie oglądać na żywo? O której start? [WIDEO]

nasa misja księżyc mars lot rakieta

Podaj dalej

29 sierpnia – to właśnie dzisiaj rozpoczyna się kolejny wielki etap w historii podboju kosmosu. NASA wysyła swoją misję na Księżyc. Dlaczego to aż tak istotne wydarzenie? Gdzie można je oglądać na żywo?

EDIT: Start 29 sierpnia został odwołany ze względu na wyciek wodoru.
Czy od czasu programu kosmicznego Apollo mieliśmy równie istotną i kluczową misję, co Artemis 1 i ponowny lot na Księżyc? Na pewno nie. Eugene Andrew Cernan – dowódca misji Apollo 17 – 11 grudnia 1972 roku ląduje na Księżycu i do tej pory jest ostatnią osobą, która chodziła po jego powierzchni. W tym roku obchodzić będziemy 50. rocznicę tego wydarzenia, a sam Cernan już nie żyje. Dzisiaj NASA powraca z największym i najważniejszym programem od tamtej pory.

nasa misja księżyc mars lot rakieta
fot. pixabay

Artemis 1 będzie pierwszą misją programu. W przeszłości nazywana była misją Exploration Mission-1 co w sumie dosyć wyraźnie oddaje założenia. Będzie to lot bezzałogowy, w pewnym sensie pilotażowy, który ma być tak naprawdę testem operacyjnym statku kosmicznego Orion oraz testem osłony termicznej. Stwierdzenie, że jest to lot na Księżyc jest lekkim nadużyciem…

To częsty nawyk u kierowców. „Tak uczą do egzaminu”. Nigdy tego nie rób, koszty naprawy są ogromne

W misji Artemis 1 chodzi o sam lot, podczas którego statek Orion znajdzie się na orbicie wokół Księżyca. W misji Artemis 2 zaplanowanej na maj 2024 roku podobną trasę pokona statek z czterema astronautami na pokładzie. Już w misji Artemis 3 zaplanowanej na 2025 rok czterech astronautów poleci na orbitę Księżyca, a dwóch wyląduje na Księżycu!

nasa misja księżyc mars lot rakieta
fot. pixabay

Ruszamy na Marsa

A to w dalszym ciągu nic! Program Artemis docelowo ma sprawić, że człowiek nie tylko wyląduje na Księżycu… on ma tam wylądować oraz założyć bazę, do której latali będą nie tylko wojskowi – jak w przypadku programu Apollo, ale przede wszystkim naukowcy. Założenie bazy na Księżycu ma być kluczowe dla NASA z punktu widzenia wyprawy na Marsa. I tak naprawdę o to w programie Artemis chodzi – o przygotowanie do załogowych misji na Marsa!

Benzyna za 5,63 zł a diesel za 6,66 zł! Promocja? Nie – to cena regularna. Jak z tego skorzystać?

I to wszystko – cały ten potężny program zaczyna się dokładnie dzisiaj – 29 sierpnia 2022 roku. Same loty na Księżyc i tamtejsza baza będą niezwykle istotne – nie mówiąc nawet o późniejszych lotach na Marsa, które będą naturalnym przedłużeniem programu Artemis. Dr Aleksandra Bukała w rozmowie z GeekWeek otwarcie twierdzi, że gdyby nie program Apollo, dzisiaj nie mielibyśmy tak ogromnego rozwoju technologicznego – smartfonów, a nawet laptopów.

nasa misja księżyc mars lot rakieta
fot. pixabay

Dzięki misjom Apollo i prowadzonym badaniom stworzono bardziej wytrzymałe kombinezony strażackie, wiatraki bezprzewodowe, ulepszono podeszwę obuwia sportowego, wynaleziono posiłki liofilizowane, usprawniono bezprzewodowe narzędzia, m.in. wiertarki. Co jeszcze? Urządzenia medyczne, lekkie nożyce ratunkowe, wykrywacze, USG, testy zderzeniowe, okulary odporne na zarysowania itd. Artemis ma być misją o wiele potężniejszą, nastawioną na badania naukowców. Wyobraźmy sobie tylko jak ogromny wpływ na nasz rozwój może mieć ten program.

Ale… aby do tego wszystkiego doszło, najpierw powodzeniem musi zakończyć się misja Artemis 1. Statek ruszy dziś z Kennedy Space Center na Florydzie. Okno startowe będzie trwało dzisiaj od godziny 14:33 do 16:33 czasu polskiego. Oczywiście o ile dopisze pogoda. Jeśli tak, rakieta będzie mogła wystartować w dowolnym momencie w danym oknie czasowym. Transmisja na żywo prowadzona jest w serwisie YouTube. Link znajdziecie poniżej.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News