To dlatego paliwo jest takie drogie? Tylko zobacz na te statystyki – nie mówią nic dobrego…

To dlatego paliwo jest takie drogie? Tylko zobacz na te statystyki – nie mówią nic dobrego…

To dlatego paliwo jest takie drogie? Tylko zobacz na te statystyki – nie mówią nic dobrego…

Podaj dalej

Dlaczego paliwo w Polsce jest takie drogie? Przecież ropa naftowa od dawna kosztuje już mniej, niż tuż przed wojną. Ba – sprawdzamy jej notowania i po raz ostatni tak tania była jeszcze w grudniu ubiegłego roku. Może warto w tym momencie spojrzeć na coś innego. No bo przecież nie kupujemy ani ropy, ani gotowych paliw za złotówki. Kupujemy je na przykład za dolary. A przelicznik w tym wypadku mówi wiele…

Paliwo jest w Polsce nadal koszmarnie drogie. Zresztą, nie mówmy tylko o paliwie – wszystko jest drogie. Gdzie się nie popatrzysz – to podrożało o 50%, to o 20%, to o 300% i tak dalej. Nie przypominam sobie, abym w ostatnim czasie zauważył, że cokolwiek potaniało. No nie – to raczej się nie zdarza. Wszystko podrożało – pytanie tylko jak bardzo? My bardzo skupiamy się na paliwie, węglu, prądzie, czy gazie. Ale w sklepach też jest drożej – droższe są ubrania, żywność, wszelkiego rodzaju artykuły.

złoty kurs kursy walut waluta euro dolar funt frank paliwo
fot. pixabay

Z czego to wynika? Spójrzmy sobie jak prezentuje się złoty – nasza waluta. 1 stycznia dolar kosztował nas równo 4,06 zł. Jasne, po drodze w tym roku waluta ta kosztowała nawet 5,05 zł, natomiast aktualnie kosztuje 4,42 zł. Koniec końców jest to zmiana o 8,58% – oczywiście w górę. Ja rozumiem, że niektórzy winią kurs dolara za te wszystkie zmiany cen w naszym kraju. Ale dolar nie podrożał o 20, czy 50%. Podrożał o nieco ponad 8%. To jednak dosyć zasadnicza różnica.

Ekolodzy nie będą zadowoleni, kiedy to zobaczą. Węgiel zostanie z nami na zawsze – to rozkwit?

A jak wygląda sytuacja z euro? Zaczęliśmy rok na wartości 4,59 zł, aktualnie jest to 4,70 zł. Zmiana procentowa wyniosła ledwie 1,84%. I tutaj znów – owszem, po drodze w tym roku euro kosztowało nawet 5 zł! Natomiast sytuacja dawno temu wróciła do normy i nie możemy ot tak wymawiać się na to, że wszystko jest drogie, bo i euro jest drogie. Euro jest o nieco ponad 10 groszy droższe… nie róbmy z tego afery, przecież to marginalna zmiana.

złoty kurs kursy walut waluta euro dolar funt frank paliwo
fot. pixabay

A co z pozostałymi walutami?

Frank szwajcarski zaczął rok na poziomie 4,45 zł i nawet pomimo faktu, że w trakcie roku kosztował nawet 5,12 zł, dzisiaj kosztuje „ledwie” 4,76 zł. Zatem różnica na przestrzeni całego roku wyniosła jakieś 6,60%. Funt brytyjski rozpoczął rok od wartości 5,45 zł… i dzisiaj kosztuje dokładnie tyle samo! Chociaż statystycy zauważają nawet spadek wartości o 0,23%. Tutaj również trzeba podkreślić, że w ciągu roku funt przekroczył nawet barierę 6 zł… ale dzisiaj wrócił do tej samej ceny, którą oglądaliśmy 1 stycznia.

Południe kraju bez prądu? Sytuacja jest krytyczna. Trzeba będzie palić śmieciami, żeby było dobrze?

Z ciekawostek, na tle złotówki umocnił się nawet rosyjski rubel. Pragnę zauważyć, że w momencie rozpoczęcia wojny wszyscy trąbili o tym, że to koniec rosyjskiej gospodarki i rubel poleci na łeb na szyję. No cóż – aktualnie możemy powiedzieć wprost, że od początku roku do dzisiaj rubel względem złotówki się tylko umocnił. Wciąż – nie są to jakieś bardzo duże zmiany, natomiast jakieś tam są i nie ma co z tym dyskutować.

Też robisz tak codziennie rano? Lepiej z tym skończ – możesz w ten sposób uszkodzić samochód

Zatem czy słaby złoty jest wszystkiemu winny? No nie, niezupełnie. Oczywiście musimy postawić sprawę jasno – złoty jest raczej słabą walutą i w trakcie tego roku stracił w stosunku to wszystkich większych walut. Ale czy to kurs złotego sprawił, że paliwo zamiast 5 zł kosztuje 7,50 zł? Czy to słaby złoty sprawił, że węgiel zamiast 700 zł kosztował na składach 4000 zł? No nie. Przed momentem zauważyłem, że na przestrzeni roku najbardziej podrożał dolar, bo o nieco ponad 8,5%. Jakkolwiek by nie patrzeć na ten temat – 8,5% to jednak nie 300, czy tam 500%. Nasza waluta też odgrywa w tym rolę… ale nie jest to rola wiodąca.

Źródło danych: money.pl

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News