To dlatego benzyna i diesel są takie drogie! Rząd nie chce, żebyś się o tym dowiedział? No cóż…

To dlatego benzyna i diesel są takie drogie! Rząd nie chce, żebyś się o tym dowiedział? No cóż…

podwyżki cieplo woda węgiel gaz

Podaj dalej

Dlaczego benzyna i diesel są takie drogie? Powodów szukamy zazwyczaj w cenach ropy naftowej. A przecież te są takie same, jak przed wojną. Dlaczego więc płacimy za paliwo w Polsce aż tak dużo?

Jasne – niezwykle istotne jest to, ile kosztuje ropa naftowa – nie podlega to dyskusji. Ważne jest też to, ile kosztuje później w rafineriach i jak to bezpośrednio przekłada się na cenę. Po ile benzyna, po ile diesel? Zapominamy często o tym, jak istotna w tym wszystkim jest pozycja złotego. O tym rząd niechętnie się wypowiada… bo nie ma się czym chwalić.

diesel benzyna ceny paliw kursy walut dolar euro
fot. freepik.com – feepikcontributorthailand

W momencie, w którym powstaje ten artykuł, dolar kosztuje 4,64 zł – podaje serwis „bankier.pl”. Równo rok temu, we wtorek 20 lipca 2021 roku, kosztował 3,89 zł, a w 2018 roku ceny spadały nawet do 3,30 zł. Rozumiecie to, w rok 1 dolar podrożał o 0,75 zł. To jest wprost kosmiczna różnica.

Kupiłeś węgiel przez sklep PGG? Ty też nie? Ludziom już się nie udaje – może węgla już nie ma?

Dlaczego to ma taki duży wpływ? Zawsze lubię to przedstawić na najprostszym możliwym przykładzie. Kupujesz np. ze Stanów Zjednoczonych 100 sztuk danego przedmiotu po 10$ każdy. Płacisz 1000$. Wykonujesz taką operację każdego miesiąca. Dzisiaj po przewalutowaniu taki zakup wyniesie cię 4640 zł. Równo rok temu kupując dokładnie to samo dokładnie po takiej samej cenie płaciłeś ledwie 3890 zł, a np. w 2018 roku tylko 3300 zł. Widzicie tę różnicę? Widzicie dlaczego mocny złoty to podstawa i jak bardzo wpływa na ceny dla nas?

Kup teraz – opony w mega promocji!

Oczywiście złoty traci nie tylko względem dolara. Euro kosztuje w tym momencie 4,74 zł. Rok temu kosztowało 4,59 zł, więc tutaj różnica nie jest tak wyraźna – ale jest. Funt brytyjski kosztuje 5,56 zł w stosunku do 5,30 zł równo rok temu. Frank szwajcarski to koszt 4,78 zł przy 4,22 zł rok temu. To pokazuje tylko jedno – najlepiej odnalazł się dolar. A złoty? Niestety traci z każdym miesiącem… A my za wszystko płacimy coraz więcej.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News