Czy policja zawsze może zatrzymać cię do kontroli, po czym wlepić mandat oraz punkty karne? Otóż okazuje się, że niezupełnie. Z całą pewnością funkcjonariusze bardzo by chcieli takiej władzy. Natomiast prawda jest taka, że jej nie posiadają. Warto zapamiętać ten przepis – dzięki niemu w przyszłości możemy uniknąć wielu kłopotów. Na czym to dokładnie polega? Sprawdźmy…
Ten przepis unieważnia twój mandat i punkty karne
Za niezatrzymanie się do kontroli policji na drodze grozi nam mandat w wysokości do 5000 zł. Jednocześnie może na nas zostać nałożony zakaz prowadzenia pojazdów nawet na okres 3 lat. Zgodnie z ustawą prawo o ruchu drogowym do uprawnień policji należy „czuwanie nad bezpieczeństwem i porządkiem ruchu na drogach, kierowanie ruchem i jego kontrolowanie”. Czy istnieje jednak szansa do tego, aby unieważnić te mandaty i punkty? Czy policja zawsze może nas zatrzymać do kontroli?

Art. 129. ustawy prawo o ruchu drogowym określa uprawnienia policjanta. Mamy tam naście, albo i dziesiąt punktów i podpunktów. Wszystkie one określają to, do czego uprawniony jest policjant podczas kontroli drogowej. Może nas wylegitymować, sprawdzić stan techniczny pojazdu, sprawdzić trzeźwość, wydawać polecenia, uniemożliwić prowadzenie pojazdu i tak dalej. Lista uprawnień policji – i zresztą nie tylko policji – jest naprawdę długa. Ale trzeba tu pokreślić pewną istotną kwestię.
Każdy z nas kojarzy taki przypadek, jak nieumundurowani funkcjonariusze policji, prawda? No bo przecież nie zawsze policja patroluje teren w mundurze. Czasami mamy do czynienia z funkcjonariuszami ubranymi po cywilu. Przed momentem podkreśliłem, że za niezatrzymanie do kontroli policyjnej grozi nam mandat w wysokości nawet 5000 zł i zakaz prowadzenia pojazdów nawet na 3 lata. Natomiast zgodnie z prawem… nie zawsze trzeba się do tej kontroli zatrzymać.

Kiedy nie trzeba się zatrzymywać?
Otóż musicie zapamiętać pewną niezwykle istotną kwestię. Nieumundurowany policjant może was zatrzymać do kontroli wyłącznie w terenie zabudowanym! Jeśli nieumundurowany policjant próbuje was zatrzymać poza terenem zabudowany, nie macie obowiązku się zatrzymywać. Możecie po prostu pojechać dalej. Nie ma obowiązku reagowania na takie sygnały. Oczywiście możemy się zatrzymać. Jest to nasza dobra wola. Wtedy natomiast taki funkcjonariusz musi okazać legitymację służbową bez żadnego wezwania. Zanim przystąpi do czynności.

Zresztą nawet w terenie zabudowanym próba takiego zatrzymania może być problematyczna. Kierowca bowiem może mieć podejrzenie, że osoba próbująca go zatrzymać to nie policjant, tylko oszust. Wówczas kierowca powinien zadzwonić na numer 112. Po przełączeniu do jednostki policji, dyspozytor poinformuje nas, czy w danym miejscu mógł znajdować się patrol policji. Następnie funkcjonariusz pomoże nam rozwiązać całą sytuację. A zatem nie wszystko jest takie zero-jedynkowe, jak mogłoby się wydawać.
Mandat i punkty karne unieważnione?
Tak więc wiemy już, że jeśli nieumundurowany policjant chce nas zatrzymać poza terenem zabudowanym, nie musimy się zatrzymywać. Możemy na dobrą sprawę potraktować sprawę tak, jakby tam nikogo nie było. Wszelkie nieprawidłowości podczas takiej ewentualnej kontroli poza terenem zabudowanym doprowadzą do unieważnienia mandatów oraz punktów karnych. Warto o tym pamiętać. I warto orientować się w tym, kiedy jesteśmy w terenie zabudowanym, a kiedy poza nim.