Tego nikt się nie spodziewał! Wraca normalny VAT – benzyna i diesel za ponad 8 zł? Nie o to chodziło…

Tego nikt się nie spodziewał! Wraca normalny VAT – benzyna i diesel za ponad 8 zł? Nie o to chodziło…

paliwo płatność gotówka karta stacja paliw benzyna diesel

Podaj dalej

Od kilku tygodni ceny paliw notorycznie maleją. Aktualnie benzyna to koszt nieco poniżej bariery 7 zł, zaś diesel nieco powyżej tejże bariery. Natomiast sytuacja w rafineriach mogłaby zwiastować nam kolejne obniżki. Chyba, że wróci normalny VAT.

Wiele osób podejrzewa, że aktualne obniżki cen paliw mają swój konkretny powód i są po części zaplanowane. Według niektórych internautów chodzi o to, aby teraz obniżyć cenę paliwa po to, aby po chwili… przywrócić normalną, 23-procentową stawkę VAT. Być może rzeczywiście coś w tym jest – chociaż na ten moment trzeba przyznać, że to jednak „teoria spiskowa”. Oczywiście nie twierdzę, że nie musi okazać się prawdą. Po ile będzie benzyna i diesel, kiedy wróci normalny VAT?

benzyna diesel ceny paliw cena paliwo vat akcyza podatki
fot. freepik.com – shotmedia

Przypomnę, VAT i akcyza zostały obniżone, kiedy Polaków trapiły ceny na poziomie 6 zł za litr, pod koniec ubiegłego roku. Rząd wtedy postanowił, że 6 zł to za dużo i jedną decyzją sprawił, że ceny spadły w okolice 5 zł – na akceptowalny przez nas poziom. Ciężko mi zatem uwierzyć w to, aby teraz rząd uznał, że 7 zł to za tanio i to już jest okres, w którym można podnieść podatki z powrotem. To kompletnie przeczyłoby logice.

Co czwarty samochód zniknie z polskich dróg? Masz takie auto? Przepisy je wyeliminują – już od stycznia

Oczywiście – kolejny raz – nie możemy tego tak do końca wykluczyć, bo przecież te obniżki podatków na paliwa i nie tylko są wprowadzone na konkretny czas. Tak – ale też z drugiej strony powtarzana jest co rusz opinia, że jeśli partia rządząca ma jeszcze nadzieję na zwycięstwo w kolejnych wyborach, to tych stawek podatków już nie ruszy. Dla wielu powrót normalnej akcyzy i VAT-u i co za tym idzie, bardzo mocny wzrost cen mógłby oznaczać polityczne samobójstwo.

benzyna diesel ceny paliw cena paliwo vat akcyza podatki
fot. freepik.com – shyachlo

Po ile paliwo z normalnym VAT-em?

W notowaniu średnich cen detalicznych w Polsce opublikowanym na portalu „e-petrol” ujrzeliśmy, że benzyna kosztuje aktualnie średnio 6,86 zł, zaś za litr diesla należy zapłacić 7,13 zł. Tak – możecie śmiało powiedzieć, że od dawna paliwa w Polsce nie były takie tanie. Z drugiej strony zastanówcie się jak byście zareagowali na taki poziom cenowy jeszcze rok temu. Czy nawet pół roku temu. Wtedy nikt by w to nie uwierzył…

Chleb towarem deficytowym? Pieczywa w Polsce braknie już tej jesieni. Ekspert mówi, jak realny to problem

A teraz zmieńmy tylko stawki VAT. Obecnie zarówno w przypadku benzyny, jak i diesla, VAT wynosi 7,4% w cenie paliwa. Co, gdyby wrócił normalny, 23-procentowy? Wtedy w przypadku benzyny VAT wynosiłby 1,58 zł (zamiast 51 groszy) a w przypadku diesla 1,65 zł (zamiast 53 groszy). A zatem – jak dokładnie prezentowałyby się ceny w tym tygodniu, jeśli rzeczywiście dzisiaj powróciłby 23% VAT?

Tak – już dzisiaj promocja! Benzyna za 4,46 zł, diesel za 5,00 zł! Sprawdź, gdzie skorzystać!

Za benzynę płacilibyśmy aktualnie 7,93 zł, zaś za diesla 8,25 zł. I w sumie – jakby tak na to popatrzeć – to rzeczywiście, to są ceny, które mieliśmy parę miesięcy temu. Czy rzeczywiście ktoś postanowił obniżyć ceny teraz, aby przywrócić dawne stawki VAT-u? To oczywiście daleko posunięta teoria. Ale – jak podkreśliłem na samym początku – nie można tego tak do końca wykluczyć.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News