Taki samochód to już przeżytek. Polacy przestali kupować takie auta – dlaczego? Jest kilka powodów

Taki samochód to już przeżytek. Polacy przestali kupować takie auta – dlaczego? Jest kilka powodów

samochody elektryczne

Podaj dalej

Samochód z silnikiem typu diesel to już przeżytek? Coraz więcej właśnie na to wskazuje. Również Polacy przestali już kupować takie samochody. Dlaczego? Czy ma to jakikolwiek związek z ekologią, czy problem leży zupełnie gdzie indziej?

Jak zwykle z dokładnymi danymi przychodzi instytut Samar. Z raportu dowiadujemy się, że w lutym 2022 roku sprzedano o ponad 37% mniej diesli, niż w analogicznym okresie rok wcześniej. Czy samochód z silnikiem na olej napędowy to już przeżytek? Wskazuje na to coraz więcej liczb. M.in. statystyka mówiąca o tym, że udział diesli na polskich drogach to już mniej, niż 14%.

diesel samochód
fot. pixabay

To robi wrażenie biorąc uwagę, że jeszcze 10, 12 lat temu tych diesli na polskich drogach było ponad 48%. Równie mało diesli po raz ostatni było w Polsce w 2002 roku. Polacy zdecydowanie się wycofują. I na pewno dieslom nie pomoże to, co teraz dzieje się na rynku paliw, kiedy diesel jest o złotówkę droższy od benzyny. Zresztą w ostatnich latach przy każdym kryzysie olej napędowy drożał zdecydowanie mocniej i szybciej, niż benzyna.

To prawdziwy cios dla Rosji. Ropa, węgiel i gaz z innego źródła – Moskwa z każdym dniem bliżej upadku

Wydaje się, że diesel to już trochę taki… napęd przeszłości. Śmierdziuch, który kopci na pół wioski. Inna sprawa, że producenci wycofują diesle ze swojej oferty i po prostu często nie da się ich kupić. Do niektórych trafia jeszcze ekologia. Nie twierdzę, że trzeba kupować elektryki, ale hybrydy, nawet miękkie, są o niebo lepsze, niż diesle. I jeszcze te strefy czystego transportu. Krótko mówiąc – to chyba powoli koniec diesli.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News