Tak – już dzisiaj promocja! Benzyna za 4,46 zł, diesel za 5,00 zł! Sprawdź, gdzie skorzystać!

Tak – już dzisiaj promocja! Benzyna za 4,46 zł, diesel za 5,00 zł! Sprawdź, gdzie skorzystać!

diesel benzyna ceny paliw cena

Podaj dalej

Benzyna za 4,46 zł a diesel za 5,00 zł? Pamiętamy, że za tyle tankowaliśmy ponad dwa lata temu, kiedy szalał koronawirus. Okazuje się, że dzisiaj za paliwo płacimy tyle samo. Czy to jakaś specjalna promocja i gdzie można z niej skorzystać?

Wczoraj na portalu „e-petrol” ukazało się notowanie średnich detalicznych cen paliw w Polsce. Według niego benzyna 95-oktanowa kosztowała w Polsce 6,86 zł, diesel 7,13 zł, zaś LPG 3,27 zł. Ja na wstępie napisałem o cenach mniejszych o ponad 2 zł. Czy możliwym jest, aby w przeciągu jednego dnia ceny aż tak bardzo się zmieniły? No nie – to oczywiście jest nierealne. W jaki sposób dostać więc paliwo za 4,46 zł?

benzyna diesel lpg ceny paliw cena obniżka okazja promocja
fot. freepik

Musimy mieć świadomość tego, że paliwo w rafineriach notorycznie tanieje. Tanieje niemal od miesiąca. Wychodziliśmy z sytuacji, w której paliwa w rafineriach kosztowały w okolicach nawet 7500 zł za metr sześcienny, a 7000 zł było wręcz standardem. Aktualnie benzyna w rafineriach kosztuje już „zaledwie” 5985 zł. Skoro paliwa w rafineriach tanieją, to w naturalny sposób na stacjach paliw też jest taniej. Ale aż o 2 zł?

PILNE: Na stacjach brakuje paliwa! Benzyna i diesel są na wyczerpaniu? Co będziemy tankować?

Oczywiście jest to pewnego rodzaju skrót myślowy. Owszem – benzyna kosztuje aktualnie zaledwie 4,46 zł za litr! Kto może ją dostać i gdzie? Odpowiedź brzmi – każdy i wszędzie. Sama cena paliwa w cenie, którą płacimy na stacji, to 4,46 zł. Ale cała reszta – podatki, opłaty, czy marże – stanowi aż 2,40 zł. To 2,40 zł po prostu dokładamy państwu i właścicielowi stacji, chcąc sobie zatankować auto.

benzyna diesel lpg ceny paliw cena obniżka okazja promocja
fot. freepik.com – josemiguelsangar

Jakie są składniki ceny paliwa?

Zaznaczyłem już, że sama cena benzyny w cenie na stacji to ledwie 4,46 zł i stanowi ona 65% ceny. Druga największa wartość to akcyza, która wynosi 1,41 zł. Następnie mamy podatek VAT, który stanowi 7,4% ceny – to przekłada się na 0,51 zł. Opłaty paliwowa oraz emisyjna razem stanowią 23 grosze, więc nie jest to jakiś szczególnie duży procent. No i jest jeszcze marża, która z każdym tygodniem rośnie. Aktualnie wynosi 25 groszy na jednym litrze paliwa.

Polacy chcą marznąć w zimie? Węgiel nie jest potrzebny – trudno. Jakoś to będzie, jakoś damy radę

W przypadku diesla cena samego paliwa w cenie, którą płacimy na stacjach, to 70,1% – co przekłada się na równe 5,00 zł. Tutaj reszta podatków i opłat to łącznie 2,13 zł, a więc mniej, niż w przypadku benzyny. Różnicę robi akcyza, która dla diesla wynosi 1,10 zł. Tutaj nieznacznie wyższy jest VAT – to 0,53 zł, ale niższa jest też marża – ona stanowi zaledwie 9 groszy – podaje „e-petrol”.

Fotoradary w całej Polsce zostaną wyłączone? Sensacyjne doniesienia z polskich dróg. Ale jak?

No i zostaje nam jeszcze LPG. Tutaj cena samego paliwa to 2,31 zl. Nieprzerwanie drugą największą wartością w cenie paliwa jest marża detaliczna stacji, która średnio w Polsce wynosi 40 groszy. Kolejne 24 grosze to podatek VAT, 22 grosze to akcyza, a 10 groszy to opłata paliwowa. Co wy na to? Teraz wydaje się, że paliwa są coraz tańsze… ale co byśmy powiedzieli o nich, gdyby nagle takie ceny pojawiły się rok temu?

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News