Sylwester 2021/2022: Zakaz stukania i unikanie niezaszczepionych – oto dwie najważniejsze zasady

Sylwester 2021/2022: Zakaz stukania i unikanie niezaszczepionych – oto dwie najważniejsze zasady

sylwester obostrzenia zakazy

Podaj dalej

Już dziś sylwester. Pożegnamy rok 2021 i zarazem przywitamy nowy, 2022. Jakie są główne dwie zasady w dobie koronawirusa? Nie stukać się, unikać niezaszczepionych i nie przekazywać sobie telefonu. Czy to wszystko ma sens?

Sylwester we Włoszech? Z jednej strony brzmi dobrze, z drugiej niekoniecznie. „Interia” informuje o tym, jak w kraju ma wyglądać ochrona przed koronawirusem. Należałoby zacząć od tego, że sugerowane jest wykonanie testu najpóźniej do dzisiejszego poranka. O dziwo Włosi takowe testy wykonują bardzo chętnie – ponad milion dziennie. Co jeszcze? Może kilka pomysłów przejmiemy z półwyspu apenińskiego do siebie?

sylwester obostrzenia zakazy
fot. pixabay

Przede wszystkim unikać niezaszczepionych. Tak, dokładnie to sugerują Włosi. Mógłbym tu zacząć opowiadać na temat segregacji itd., ale zostawię to wam – oceńcie sami. Włosi zalecają również, aby przy stole nie siedziało więcej, niż 10 osób i aby wszystkie z nich zachowały od siebie odpowiedni dystans.

Co jeszcze? Nie krzyczeć, nie śpiewać, nie przekazywać sobie telefonów, nie całować się, nie ściskać, nie stukać się kieliszkami, czy też nie urządzać szwedzkiego stołu. O tym wszystkim pisze „Interia”. A ja zastanawiam się, czy to wymyślili ludzie poważni, czy jakieś przedszkolaki. Ba, we Francji dodano chociażby obowiązek noszenia maseczek na zewnątrz. Tak, dobrze widzicie – w otwartej przestrzeni.

fot. pixabay

Kto to wszystko wymyśla?

Absolutnie żadne z tych zaleceń nie będzie przestrzegane. Już widzę, jak z potencjalnej listy gości dzwoni się do każdego i pyta się, czy się zaszczepił. Jeśli nie, to wtedy mu mówisz, że jednak nie może przyjść do ciebie na imprezę. No tak, to przecież oczywiste. Z członkami rodziny to samo. Ciocia się nie szczepiła? Zaprosimy tylko wujka. Skąd przepis o maksymalnie 10 ludziach przy stole? Jeśli będzie 12, to nagle wydarzy się tragedia? Dystans? Przy jednym stole? Tego w ogóle nie chce mi się komentować.

sylwester obostrzenia zakazy
fot. pixabay

Nie całować się i nie ściskać, nie podawać sobie dłoni – jasne, przecież tego nigdy się na sylwestrze nie robi. Stukanie się kieliszkami – no jasne, wtedy wirus przeskakuje szybko z jednego kieliszka na drugi. Generalnie przecież siedząc w 10 w jednym pokoju, przy jednym stole, nikt się nie zarazi. Ale kiedy stukniecie się kieliszkami… armagedon. Ach no tak, jeszcze brak szwedzkiego stołu. Trudno, każdemu na talerzyk należy nałożyć pół śledzia, trzy plasterki szybki, dwa koreczki, krokieta i kubeczek barszczu. Broń boże nie można niczego dobierać, żadnego szwedzkiego stołu.

Te przepisy, czy też zalecenia, nie mają nic wspólnego z logiką. Nikt nie będzie tego przestrzegał, bo to niewykonalne. Ludzie i tak będą się bawić po swojemu – żadne zalecenia tego nie zmienią.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News