Straż Miejska zwiększa liczbę kontroli. Chcą zobaczyć twój piec i opał. Czy musisz wpuścić ich do domu?

Straż Miejska zwiększa liczbę kontroli. Chcą zobaczyć twój piec i opał. Czy musisz wpuścić ich do domu?

węgiel opał kontrola straż miejska urząd czy trzeba wpuścić piec

Podaj dalej

Z różnych doniesień wynika, że Straż Miejska i inne podmioty uprawnione do takich czynności zwiększają liczbę kontroli w domach. Chodzi konkretnie o kontrolę pieca oraz opału, którego używasz. Wiele osób pewnie zastanawia się, czy funkcjonariuszy trzeba wpuścić do domu i umożliwić im przeprowadzenie kontroli. Jak to dokładnie wygląda i co ewentualnie nam grozi?

Była w drugiej połowie ubiegłego roku taka sytuacja, w której politycy zachęcali do palenia „byle czym”. No… może za wyjątkiem śmieci. Wszystko to miało związek z tym, że węgiel był koszmarnie drogi i ludzi nie było stać na opał. Zresztą węgiel dalej jest drogi i ludzi dalej na niego nie stać. Ale nie o tym teraz. Otóż politycy podkreślali, że będzie można palić „prawie byle czym, no może za wyjątkiem śmieci”. Jak to dokładnie wygląda w świetle prawa? Otóż „byle czym” nie za bardzo można jednak palić.

węgiel opał kontrola straż miejska urząd czy trzeba wpuścić piec
fot. pixabay

Raz, że musimy posiadać odpowiedni piec, a dwa, że musimy posiadać odpowiedni opał. Coraz częściej słyszy się, że np. Straż Miejska zwiększa liczbę kontroli w tym zakresie. Kontrola może odbyć się po wezwaniu od zaniepokojonych sąsiadów. Ale nie tylko. Funkcjonariusze obserwują okolicę i jeśli zauważą coś podejrzanego, mogą zechcieć przeprowadzić kontrolę. Natomiast wszyscy zadają sobie jedno pytanie – czy kontrolerów trzeba wpuścić do domu? Czy trzeba im umożliwić przeprowadzenie kontroli?

Zmiana przepisów! Policja przestała odbierać prawo jazdy?! Co teraz, jeśli przekroczysz prędkość o 50 km/h?

Kontrola może spotkać tak naprawdę każdego. Jak podkreśliłem, kontrolerzy mogą zapukać do naszych drzwi po zgłoszeniu, albo po konkretnych, niepokojących obserwacjach. I co dzieje się, jeśli funkcjonariusze zapukają do naszych drzwi? Kontrolerzy mogą pojawić się w naszych progach między godziną 6:00 a 22:00. Mają prawo wejścia na prywatne posesje. A my… mamy obowiązek wpuszczenia ich do naszego domu i udostępnienia naszej kotłowni.

węgiel opał kontrola straż miejska urząd czy trzeba wpuścić piec
Freepik

Jaka grozi kara?

Kontrolerzy mogą wejść na teren naszej posesji razem z niezbędnym sprzętem oraz z rzeczoznawcami. Mają prawo do przeprowadzenia niezbędnych czynności i badań na miejscu. Mogą zażądać informacji – ustnych, bądź pisemnych. Mogą także zażądać przedstawienia konkretnych dokumentów. Jesteśmy zobowiązani do tego, aby umożliwić przeprowadzenie takiej kontroli. Co grozi nam jeśli odmówimy takiej kontroli? Sytuacja bardzo szybko może stać się bardzo nieprzyjemna.

Masz takie banknoty w portfelu? One straciły już ważność! Sprawdź, co możesz z tym teraz zrobić

Kontrolerzy mogą bowiem wezwać wtedy policję i wejść na teren posesji w jej asyście. Za utrudnianie kontroli grozi kara pozbawienia wolności do lat 3. Podczas takiej kontroli upoważnione do tego osoby mogą oglądać piec, zaglądać do środka, sprawdzać zapasy opału, a także przeprowadzać badania np. popiołu. Mamy w tym przypadku prawo do obecności podczas takiej kontroli, natomiast nie możemy zatajać informacji, ani w jakikolwiek sposób utrudniać przeprowadzenia kontroli.

Koniec ze sprzedażą alkoholu po 22 w Polsce?! Wyniki głosowania są jednoznaczne. Będzie zakaz?

W przypadku negatywnego wyniku kontroli tak naprawdę istnieją trzy możliwości. Pierwsza to pouczenie i nie wiąże się z żadnymi opłatami. Kolejna opcja to mandat do 500 zł. Koniec końców kontrolerzy mogą też skierować do sądu wniosek o ukaranie grzywną. W tym przypadku może grozić nam aż 5000 zł kary. Mamy możliwość do tego, aby nie zgodzić się z wynikami kontroli. W tym przypadku należy zacząć od tego, że jeśli nie zgadzamy się z zarzutami kontrolerów, nie podpisujemy protokołu a następnie dochodzimy sprawiedliwości, zaczynając od składania wyjaśnień w odpowiednim urzędzie.

Źródło: regiodom.pl

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News