Stało się! Paliwo poniżej 6 zł. Benzyna dostępna nawet za 5,93 zł a diesel za 5,60 zł! Jak skorzystać?

Stało się! Paliwo poniżej 6 zł. Benzyna dostępna nawet za 5,93 zł a diesel za 5,60 zł! Jak skorzystać?

benzyna diesel ceny paliw paliwo

Podaj dalej

Cena paliwa na poziomie 6 zł za litr przez wiele miesięcy wydawała się nam nierealna. Przecież był taki moment, tuż po wybuchu wojny, że benzyna i diesel sięgały ceny 8 zł. Później przez bardzo długi czas ceny nie spadały poniżej 7 zł. Tak naprawdę zapomnieliśmy już jak to jest tankować auto z 5 „z przodu” na cenowym totemie. Ale stało się – pierwszy raz od dawna paliwa są poniżej bariery 6 zł za litr.

Benzyna i diesel poniżej 6 zł za litr!

W najnowszym notowaniu na portalu „e-petrol” benzyna kosztuje w Polsce średnio 6,54 zł a diesel średnio 6,21 zł. Jasne – to ceny o wiele lepsze od 7 zł za litr, nie mówiąc nawet o 8 zł. Natomiast wciąż mamy takie przekonanie, że jest jednak za drogo. To wciąż nie są ceny, do których Polacy mogliby przywyknąć, przyzwyczaić się i przejść obok tego obojętnie. Paliwo nadal jest po prostu drogie i z utęsknieniem wyczekujemy chwili, kiedy to się zmieni. Pytanie, czy w ogóle się zmieni? Kiedykolwiek?

benzyna diesel ceny paliw paliwo
fot. freepik.com – milachka

W ubiegłym tygodniu – najtańszą benzynę obserwowaliśmy w Bułgarii. Litr kosztował tam równo 6,00 zł za litr. Rumunia była druga z ceną 6,15 zł, zaś Chorwacja trzecia z ceną 6,42 zł. Jeśli zaś chodzi o diesla, to najtańszy był w Chorwacji i kosztował tam średnio 6,01 zł. Dalej była Bułgaria z ceną 6,02 zł oraz Rumunia z ceną 6,19 zł. Jesteście ciekawi, jak zmieniła się sytuacja na przestrzeni tego tygodnia? Gdzie aktualnie mamy najtańsze paliwo w Europie i ile dokładnie kosztuje? Jak bardzo potaniało?

Najtańsza benzyna to wciąż Bułgaria. Kosztuje tam ona 5,93 zł, co oznacza spadek ceny o 7 groszy. Drugie miejsce to Rumunia, 5,99 zł za litr, spadek ceny o 16 groszy. Trzecia wciąż jest Chorwacja z ceną 6,00 zł. To spadek ceny aż o 42 grosze na litrze! W przypadku diesla znów najtańsza jest Chorwacja z ceną 5,60 zł. To aż 41 groszy obniżki ceny. W Bułgarii litr diesla kosztuje teraz 5,86 zł. Mówimy tu o spadku ceny na poziomie 16 groszy na litrze. I podium – znów Rumunia. Aktualna cena to 6,00 zł za litr, czyli obniżka o 19 groszy.

Jak Polska wypada na tym tle?

Aktualnie benzyna kosztuje u nas 6,54 zł co daje nam 5. miejsce w rankingu – za krajami wymienionymi wyżej oraz Słowenią. Tydzień temu było 6,64 zł, więc to obniżka o 10 groszy na litrze. Jeśli chodzi o diesla, to tydzień temu kosztował 6,36 zł, a w tym tygodniu ta cena to 6,21 zł. Tu z kolei mówimy więc o obniżce na poziomie 15 groszy. To sporo. Sporo – chociaż daleko nam do obniżek cen takich jak w Chorwacji – o ponad 40 groszy. Chociaż weźmy pod uwagę, że kilka miesięcy temu polskie paliwo najtańsze w Unii Europejskiej. Aktualnie do najniższych cen w UE tracimy 61 groszy – w przypadku benzyny i diesla.

benzyna diesel ceny paliw paliwo
fot. pixabay

Oczywiście wciąż paliwo jest u nas tańsze, niż u naszych sąsiadów. Z jednym, niewielkim wyjątkiem. W Litwie diesel jest o 2 grosze droższy. Bardzo interesujący jest jeszcze jeden pewny fakt. Najdroższa benzyna w Europie to aktualnie Dania, gdzie litr kosztuje 8,98 zł. Po raz pierwszy od bardzo dawna nie ma w Unii Europejskiej państwa, w którym benzyna byłaby powyżej 9 zł za litr. Najdroższy diesel to z kolei Szwajcaria. I kosztuje on tam 9,03 zł – to jedyny kraj, w którym jest drożej, niż 9 zł.

Co w tym takiego interesującego?

Cofnijmy się na moment w przeszłość. A konkretniej… do lipca 2022 roku. Wtedy to w Polsce benzyna kosztowała średnio 7,82 zł. W porównaniu do dzisiejszej ceny to mniej o 1,28 zł. Diesel kosztował wtedy 7,89 zł, więc dziś jest taniej o 1,68 zł. Najdroższa benzyna występowała wtedy w Norwegii i kosztowała 11,97 zł, więc dziś najdroższa benzyna jest o 2,99 zł tańsza, niż wtedy. Najdroższy diesel był wtedy w Finlandii i kosztował 11,69 zł, więc dziś najdroższy europejski diesel jest o 2,66 zł tańszy. Wniosek nasuwa się sam. U nas paliwo potaniało jakby… trochę mniej.

Źródło danych: „e-petrol”

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News