Sposób na oszczędności. Zrób to, a twój samochód zacznie mniej palić. Prosty trik na rzadsze tankowanie

Sposób na oszczędności. Zrób to, a twój samochód zacznie mniej palić. Prosty trik na rzadsze tankowanie

samochód paliwo benzyna diesel oszczędności spalanie

Podaj dalej

Paliwo w naszym kraju jest koszmarnie drogie. Benzyna przekracza w wielu miejscach 8 zł za litr, a diesel szybko zbliża się do tej granicy. Co zrobić, aby samochód mniej palił? Istnieje jakieś rozwiązanie problemu?

Wczoraj na portalu „e-petrol” opublikowano notowanie średnich cen paliw w Polsce. Benzyna to koszt 7,94 zł za litr, diesel 7,73 zł, zaś LPG 3,50 zł. Oczywiście wszyscy mamy świadomość tego, że w wielu miejscach benzyna dawno przekroczyła granicę 8 zł i nie ma zamiaru spaść poniżej – w przypadku oleju napędowego sam widziałem stacje, gdzie bliżej jest do 7,90 zł, aniżeli do tych 7,73 zł. Jak sprawić, aby twój samochód mniej palił?

samochód paliwo benzyna diesel oszczędności spalanie
fot. pixabay

Każdy szuka jakichś oszczędności. Załóżmy, że twój samochód ma bak o pojemności 40 litrów. Chcesz zatankować pełen – pod korek. Jeszcze na początku lutego te 40 litrów benzyny wyniosłoby cię 206 zł – paliwo kosztowało wtedy ok. 5,15 zł za litr. Aktualnie, nawet przy tej średniej cenie 7,94 zł, 40 litrów benzyny kosztuje już nieco ponad 317 zł. Jakkolwiek by na to nie patrzeć – to różnica 111 zł na jednym tankowaniu!

Ustawa przegłosowana! VAT wraca do 23% i benzyna i diesel przekroczą 10 zł za litr? Złe informacje

Dla wielu rodzin to ogromna różnica – przy dwóch tankowaniach w miesiącu przekracza 220 zł. Nie muszę mówić, co dla większości osób oznaczają takie pieniądze. Aż trudno to jakoś przeliczyć. Jedzenie na tydzień? Dla niektórych na dwa? Chociaż z tym przecież też jest coraz gorzej – ciągłe podwyżki, wszędzie. Jak to kiedyś został zapytany prezydent… jak żyć?

samochód paliwo benzyna diesel oszczędności spalanie
fot. pixabay

Oszczędność paliwa

Oczywiście są pewne sposoby, które w niewielkim stopniu pozwolą zaoszczędzić. Bynajmniej nie zapłacisz mniej za paliwo podczas tankowania, ale twój samochód będzie go mniej spalał – więc rzadziej będziesz tankował. Oczywistym sposobem jest zmiana stylu jazdy. Jeśli ktoś lubi jazdę szybką, dynamiczną, „rwaną”, to jasne, że jego samochód będzie palił więcej. Należałoby zwrócić uwagę na to, aby nie wykonywać gwałtownych ruchów – piszę tutaj głównie o spokojnym obchodzeniu się z pedałem gazu.

Prosty sposób na ogrzanie domu – węgiel nie będzie ci potrzebny. „Piec od dawna jest wygaszony”

Należy wciskać go stopniowo, operować nim przy odpowiednich obrotach silnika. Co za tym idzie – odpowiednia zmiana biegów. Nie za wcześnie, bo samochód zacznie „mulić”, nie za późno, bo wtedy – im wyższe obroty, tym wyższe spalanie. Mówi się, że najlepszym jest utrzymywanie zakresu obrotów między 2 a 3 tysiące – oczywiście ciężko jest generalizować, bo każdy samochód jest inny. Przykładowo są hybrydy, które spokojnie pozwalają na komfortową i żwawą jazdę poniżej tych 2 tysięcy obrotów.

Kup teraz – opony w mega promocji!

A zatem spokojna jazda, umiejętne obchodzenie się z pedałem gazu i skrzynią biegów. Jeśli samochód takowy posiada, to warto też włączyć tryb „eco”. Zmiana nawyków i przyzwyczajeń może bardzo pomóc. Oczywiście nie piszemy tu o oszczędnościach, które pójdą w setki złotych miesięcznie… Ale warto sobie zrobić test i dokładnie policzyć, ile można dzięki temu zaoszczędzić.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News