Spójrz na swoje prawo jazdy. Jeśli są tam te cztery cyferki, masz problem. Mandat wynosi 500 zł!

Spójrz na swoje prawo jazdy. Jeśli są tam te cztery cyferki, masz problem. Mandat wynosi 500 zł!

prawo jazdy prędkość uprawnienia policja starostwo mandat odmowa zmiana przepisów przepisy

Podaj dalej

Prawo jazdy to – wydaje  się – podstawowy dokument w tych czasach. Dla niektórych „prawko” jest pewnie tak samo ważne, albo może nawet i ważniejsze, niż dowód osobisty. Bo bez samochodu w tych czasach… to jak bez ręki. Przecież własne auto to podstawowy środek transportu. Do pracy, do szkoły z dziećmi, na zakupy, na urlop. Samochód potrzebny jest nam zawsze i wszędzie.

Każdy z was pewnie pamięta dzień, w którym udało wam się zdać egzamin na prawo jazdy. W moim przypadku egzamin był podzielony na dwie daty. Pierwszego dnia miałem egzamin teoretyczny, a po jakimś czasie dopiero praktyczny. Nie wypowiem się, czy to dobrze, czy źle – lepiej, czy gorzej – bo nie mam porównania. Ale pewnie każdy z was pamięta jakie emocje wam wtedy towarzyszyły. Stres, strach, rozczarowanie, a może od razu euforia.

prawo jazdy kod 01 wzrok okulary soczewki szkła obowiązek uprawnienia

Wszyscy zatem wiemy, jak trudno było ten egzamin zdać. Jak ciężkie było wywalczenie tych naszych wymarzonych uprawnień. Tak sobie teraz myślę, że o wiele łatwiej jest ten dokument – i zarazem uprawnienia – stracić. Ale też trzeba umiejętnie z nich korzystać. Trzeba wiedzieć, że dokument zawiera kilka naprawdę ważnych informacji, które są dla nas wiążące. I są one na naszym dokumencie już od pierwszego dnia.

Kontrola pieców i opału w domach. Urzędników trzeba wpuścić. Kara od mandatu po pozbawienie wolności

Mianowicie, chodzi tutaj o rewers dokumentu. Mamy tam tabelkę określającą na jakie kategorie posiadamy uprawnienia oraz do kiedy są one ważne. Natomiast wszyscy na końcu tej tabelki mamy punkt numer 12. W przypadku większości kierowców absolutnie nic tam nie ma. Jeśli tak jest – ciesz się. Mogą pojawić się tam szczegółowe kody, które odnoszą się do tego, w jakich okolicznościach możemy prowadzić samochód.

prawo jazdy kod 01 wzrok okulary soczewki szkła obowiązek uprawnienia
fot. pixabay

Prawo jazdy z tymi cyframi? Mandat…

Dla przykładu – jak podaje „Autokult” – kod 01 oznacza wymaganą korektę, bądź też ochronę wzroku. W zasadzie sytuacja jest prosta i oczywista – masz kod 01, czyli musisz prowadzić samochód w okularach. Tak? No niestety nie – jest to nieco bardziej skomplikowane, bo po 01 pojawiają się kolejne dwie cyfry. W większości przypadków kod to 01.06, czyli wymóg jazdy w okularach, lub soczewkach kontaktowych. Kierowca może sobie po prostu wybrać i jeździć w tym, w czym czuje się wygodniej.

Masz bezterminowe prawo jazdy? To nic – i tak musisz je wymienić. Do kiedy jest na to czas?

Natomiast kodów jest jeszcze pięć. 01.01 pozwala wyłącznie na jazdę w okularach – soczewki kontaktowe są w tym momencie zakazane. Kod 01.02 jest odwrotny – czyli dopuszczona jest jazda wyłącznie w soczewkach, ale w okularach już nie. Jeśli złamiemy ten przepis, dostaniemy 500 zł mandatu. Kod 01.03 mówi o obowiązkowej jeździe w okularach ochronnych, zaś 01.04 o szkłach przyciemnionych. Istnieje jeszcze kod 01.05, który mówi o przepasce na oko. Jeśli macie na rewersie prawa jazdy jeden z tych kodów, musicie się do niego stosować. Inaczej narażacie się na mandat.

Od 1 stycznia ogromne zmiany dla kierowców. 7 tysięcy złotych kary za takie zachowanie! Lepiej uważaj

Dobry wzrok to absolutna podstawa jeśli mówimy o bezpiecznej jeździe samochodem. Warto udać się do okulisty i ten wzrok zbadać. Masz dobry wzrok? Tak może ci się tylko wydaje – to takie złudzenie, przyzwyczajenie. Kiedy nagle na nosie pojawiają się szkła, odkrywasz, że od lat potrzebowałeś okularów. Warto to sprawdzić. W samochodzie to podstawa bezpieczeństwa – i naszego własnego i wszystkich dookoła. Szkoda tylko, że w Polsce teoretycznie wszyscy mają to gdzieś i żadne częstsze badania nie są wymagane. Na zachodzie Europy to standard – podstawa.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News