Spójrz dokładnie na twoje prawo jazdy. Takie oznaczenie będzie oznaczało dla ciebie spore kłopoty

Spójrz dokładnie na twoje prawo jazdy. Takie oznaczenie będzie oznaczało dla ciebie spore kłopoty

prawo jazdy alkohol jazda pod wpływem

Podaj dalej

Jak dobrze znasz swoje prawo jazdy? Zapewne posiadasz ten dokument od bardzo dawna. Natomiast pewnie nigdy się mu w jakiś szczególny sposób nie przypatrywałeś, prawda? To błąd. Nasze uprawnienia mogą kryć różnego rodzaju informacje oraz kody. Jeśli wypatrzysz na odwrocie dokładnie takie oznaczenie, może to oznaczać dla ciebie spore kłopoty. Mandat może być wysoki…

Co zawiera prawo jazdy? Jakie informacje odnajdziesz zarówno z przodu, jak i z tyłu dokumentu? Przód to zdjęcie, imię i nazwisko, miejsce urodzenia, data i miejsce wydania dokumentu, czy też numer dokumentu. Z kolei z tyłu mamy przede wszystkim uprawnienia. Tam mamy zakodowane na jaki rodzaj pojazdu posiadamy uprawnienia oraz od kiedy do kiedy one funkcjonują. Natomiast znajduje się tam coś jeszcze. Coś, o czym kierowcy zazwyczaj nie mają większego pojęcia.

prawo jazdy mandat uprawnienia kod oznaczenie okulary aparat słuchowy

Prawo jazdy w tych czasach posiada prawie każdy. Przynajmniej tak mogłoby się wydawać. Jeśli się zastanowicie ile osób znacie z uprawnieniami, a ile bez, to te liczby pewnie dają wam sporo do myślenia. Z mojego prywatnego przykładu mogę zdradzić, że w moim domu mieszka pięć osób i wszystkie posiadają uprawnienia do kierowania pojazdami. To trochę taki znak czasu, prawda? Ale nie o tym teraz. Twoje własne prawo jazdy może na ciebie sprowadzić problemy. W pewnym sensie.

Takiej obniżki paliw nikt się nie spodziewał! Już od poniedziałku nowe otwarcie. Po ile będzie diesel?

Pod uprawnieniami znajduje się punkt 12, gdzie mogą występować różnego rodzaju kody. Dla przykładu kod z początkiem 01 oznacza ochronę wzroku. 01.01 pozwala wyłącznie na jazdę w okularach – soczewki kontaktowe są w tym przypadku zabronione. W przypadku kodu 01.02 jest z kolei odwrotna sytuacja – dopuszczona jest jazda wyłącznie w soczewkach, ale w okularach już nie. Ale jest jeszcze kod 01.03, który mówi o okularach ochronnych, kod 01.04, który mówi o szkłach przyciemnionych… a nawet kod 01.05, który mówi o… przepasce na oko. No i jest kod 01.06 który pozwala na jazdę w okularach, bądź szkłach kontaktowych.

prawo jazdy mandat uprawnienia kod oznaczenie okulary aparat słuchowy

Prawo jazdy ze specjalnymi kodami?

Oczywiście do tych kodów musimy się stosować. Jeśli posiadamy tam kod 01.06, musimy podczas prowadzenia samochodu mieć okulary, bądź soczewki. Jeśli zatrzyma nas policja i to sprawdzi, za brak dostaniemy mandat. Natomiast ochrona wzroku to wyłącznie jeden punkt. Są kody 02.01 oraz 02.02, czyli obowiązek jazdy w aparacie słuchowym, jedno, bądź obu usznym.

Jedziesz tam na wakacje? Uważaj, benzyna w tym kraju kosztuje już prawie 13 zł. Lepiej nie tankować

Ciekawe są kody rozpoczynające się na 05. Dla przykładu kod 05.01 pozwala na jazdę wyłącznie w godzinach dziennych, od świtu do zmierzchu. Kod 05.02 pozwala na jazdę wyłącznie w konkretnym obszarze. Z kodem 05.03 nie możemy przewozić w samochodzie pasażerów. Kod 05.04 nakłada na nas nowe ograniczenie prędkości – określone właśnie tym kodem. Oczywiście to wciąż jeszcze nic. Dalej są kody określające konkretne przeróbki samochodu. Na przykład mówiące o tym, że możemy jeździć tylko samochodem ze sprzęgłem sterowanym ręcznie, zmodyfikowanym pedałem hamulca, albo ze zmodyfikowanym hamulcem postojowym. Kodów tak naprawdę jest całe mnóstwo.

Pieszy musi nosić odblaski, czy jest to wyłącznie zalecane? Ludzie nie mają pojęcia o tym przepisie

Oczywiście najlepiej jest wtedy, kiedy punkt 12 jest pusty i nie widnieje tam żaden kod. Wtedy możemy podróżować tak, jak się nam podoba. Naturalnie przy przestrzeganiu przepisów ruchu drogowego. Jeśli jednak jakikolwiek kod tam posiadamy, musimy się do niego stosować. Jeśli się do niego nie stosujemy – czyli dla przykładu przy kodzie 01.06 nie posiadamy ani okularów, ani szkieł kontaktowych, czy też przy kodzie 02.01 nie posiadamy aparatu słuchowego, dostaniemy mandat.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News