Specjalna cena paliwa dla tej grupy osób? Benzyna i diesel tańsze o nawet 40 groszy na litrze!

Specjalna cena paliwa dla tej grupy osób? Benzyna i diesel tańsze o nawet 40 groszy na litrze!

benzyna diesel ceny paliw paliwo stacje stacja autogaz lpg rewolucja

Podaj dalej

Benzyna i diesel od ponad roku są bardzo drogie. Za paliwo płacimy więcej, niż ktokolwiek byłby w stanie zaakceptować. Można zastanawiać się dlaczego te ceny są tak wysokie? Przecież ropa naftowa jest najtańsza od grudnia 2021 roku. Natomiast nic logicznego w tej kwestii niestety nie wymyślimy. Jest koszmarnie drogo i trudno jest wytłumaczyć dlaczego. Każdy szuka sposobu, aby zatankować trochę taniej.

Benzyna i diesel tańsze o 40 groszy na litrze? Jest sposób…

Według najnowszego raportu portalu „e-petrol” benzyna 95-oktanowa kosztuje w Polsce aktualnie średnio 6,68 zł. 7,35 zł trzeba zapłacić za litr benzyny 98-oktanowej, a 6,89 zł za litr diesla. Najtańszy jest oczywiście autogaz. Za litr LPG płacimy średnio 3,15 zł. Nie trzeba chyba dodawać, że są to ceny, których przeciętny Polak nigdy nie zaakceptuje. To drogo. O wiele za drogo, abyśmy mogli przejść obok tego obojętnie. Jeśli dla przeciętnego Polaka 6 zł za litr to za drogo, to co powiedzieć o cenach w okolicach 7 zł?

benzyna diesel ceny paliw paliwo
fot. freepik.com – milachka

Czy istnieje jakiś sposób na to, aby zatankować trochę taniej? Na jakieś tarcze antyinflacyjne raczej nie mamy co liczyć. Unia Europejska pogroziła nam palcem i rozkazała zwiększyć VAT na paliwo z 8% do 23%. Więc polski rząd posłuchał i przywrócił 23-procentowy VAT na paliwo. I nie łudźmy się – szybko nie pokusi się o kolejne tego rodzaju podatkowe obniżki. Czasy, w których przy specjalnej promocji można było zatankować o 30 groszy taniej też są już dawno za nami. Niestety…

Natomiast w teorii istnieje sposób na to, aby już w nadchodzący weekend zatankować benzynę za 6,10 zł a diesla za 6,56 zł. Jakim cudem? Benzyna nagle tańsza o 58 groszy, a diesel o 33 grosze na litrze? Co to za promocja? Jakiej grupy osób będzie dotyczyła? W jaki sposób można z niej skorzystać i na których stacjach paliw? Odpowiedź jest prosta, chociaż podejrzewam, że nie wszystkim może się ona spodobać. Trzeba spełnić pewien konkretny warunek. Dosyć… trudny do spełnienia.

benzyna diesel ceny paliw paliwo
fot. freepik.com – vovashevchuk

Paliwo na specjalnej promocji? Niestety nie…

W teorii już w ten weekend możesz zatankować benzynę za 6,10 zł za litr. Wystarczy, że… akurat będziesz przejeżdżał przez Bułgarię, bo właśnie tam mamy aktualnie takie ceny. 6,29 zł benzyna kosztuje w Rumunii a 6,56 zł w Chorwacji. Przed Polską w tym rankingu znajduje się jeszcze Słowenia z ceną 6,60 zł. Oczywiście tradycyjnie nasi sąsiedzi w rankingu „e-petrol” są za nami, z droższymi cenami. A jak wygląda to w przypadku oleju napędowego? Gdzie jest najtaniej?

Otóż najtańszy olej napędowy w Europie według „e-petrol” występuje w Chorwacji. Kosztuje tyle samo, co benzyna, czyli 6,56 zł za litr. Na podium znajdują się jeszcze Bułgaria oraz Rumunia ze średnimi cenami 6,69 zł oraz 6,89 zł. Tak więc w Rumunii diesel kosztuje dokładnie tyle samo, co w naszym kraju. I oczywiście tutaj również należy podkreślić, że u naszych sąsiadów jest drożej. A to oznacza, że prędko nie skończą się wizyty chociażby Niemców, Czechów i Słowaków na polskich stacjach.

benzyna diesel ceny paliw paliwo ropa naftowa
fot. freepik.com – anastasiia_akh

Gdzie najdroższe benzyna i diesel?

Według „e-petrol” najdroższy diesel znajduje się aktualnie w Szwajcarii, gdzie kosztuje 9,34 zł. To zdecydowany spadek cen. Tylko w trzech krajach ON kosztuje więcej, niż 9 zł. Oprócz Szwajcarii są to Szwecja oraz Finlandia. Z kolei najdroższa benzyna występuje w Danii i kosztuje w przeliczeniu 9,63 zł. Powyżej bariery 9 zł są jeszcze Finlandia, Holandia oraz Norwegia. Przypominam, że w początkowych miesiącach wojny na terenie Ukrainy ceny w Europie dochodziły do 12 zł za litr paliwa. Realnie paliwa potaniały więc o bez mała 3 zł. Tymczasem w Polsce… no cóż.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News