Spacer z dzieckiem po chodniku? Uważaj – grozi ci za to mandat w wysokości 5 tysięcy złotych…

Spacer z dzieckiem po chodniku? Uważaj – grozi ci za to mandat w wysokości 5 tysięcy złotych…

spacer dziecko chodnik kara mandat grzywna

Podaj dalej

Czy możliwym jest, aby za spacer z dzieckiem po chodniku groził mandat? Według polskiego prawa – tak – jest to możliwe. Karę możesz dostać w momencie, w którym absolutnie nikt nie robi niczego złego… jakim cudem?

Spacer z dzieckiem po chodniku zagrożony karą? Czy za coś takiego można dostać mandat? Otóż okazuje się… że można. Art. 89. kodeksu wykroczeń mówi: „Kto, mając obowiązek opieki lub nadzoru nad małoletnim do lat 7, dopuszcza do przebywania małoletniego na drodze publicznej lub na torach pojazdu szynowego, podlega karze grzywny albo karze nagany.” – czytamy na portalu „lexlege.pl”.

spacer dziecko chodnik kara mandat grzywna
fot. pixabay

A teraz warto sprecyzować, czym jest droga. Na portalu „lexlege.pl” czytamy, Art. 2. ustawy prawo o ruchu drogowym”: droga – wydzielony pas terenu składający się z jezdni, pobocza, chodnika, drogi dla pieszych lub drogi dla rowerów, łącznie z torowiskiem pojazdów szynowych znajdującym się w obrębie tego pasa, przeznaczony do ruchu lub postoju pojazdów, ruchu pieszych, ruchu osób poruszających się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch, jazdy wierzchem lub pędzenia zwierząt.

Diesel już znacząco droższy, niż benzyna! Co się dzieje na rynku paliw? Kierowcy – przygotujcie się

Czyli, mówiąc wprost, możemy zostać ukarani, jeśli dopuścimy do przebywania dziecka do lat 7 na drodze. Drodze, czyli w myśl przepisów – na poboczu, chodniku oraz… drodze dla pieszych. Czy jest to kompletnie bez sensu? Tak – według mnie ten przepis jest bezsensowny. Kompletnie źle skonstruowany i prawdopodobnie każdy z was wygrałby sprawę w sądzie, jeśli ktoś by was ukarał za spacer z dzieckiem po chodniku…

Kup teraz – opony w mega promocji!

Natomiast po raz kolejny mamy do czynienia z przepisem – jakkolwiek by na to nie patrzeć – abstrakcyjnym. Bo tak – dla mnie jest to abstrakcja, że zgodnie z polskim prawem można dostać mandat za spacer z dzieckiem po chodniku… a wręcz, jak mówi ustawa, po drodze dla pieszych. Niesamowite.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News