Skoda do końca roku nie wyprodukuje już żadnego auta? Problemy mają wszyscy producenci

Skoda do końca roku nie wyprodukuje już żadnego auta? Problemy mają wszyscy producenci

skoda bmw tesla kryzys półprzewodniki

Podaj dalej

Koniec produkcji aut na 2021 rok? Wielu producentów wstrzymuje produkcję – kolejnym z nim jest Skoda. Brak półprzewodników zaczyna paraliżować świat motoryzacji bardziej, niż ktokolwiek mógłby się spodziewać.

Skoda ogłosiła wstrzymanie produkcji. To kolejny producent po m.in. Tesli, BMW, czy grupach General Motors i Stellantis. Sprawa jest bardzo skomplikowana. Mówi się o tym, że w wymienionych wyżej koncernach nie ma mowy o tym, aby produkcja została wznowiona w 2021 roku. Aż ciężko policzyć, jak potworne zmiany oznacza to dla rynku. Zresztą – to nie tylko problem tych producentów – problem ma dosłownie każdy.

skoda bmw tesla kryzys półprzewodniki
fot. pixabay

Na całym świecie brakuje półprzewodników. Ma to związek z pandemią koronawirusa i tym, że producenci półprzewodników zdecydowanie ograniczyli ich produkcję. A to oznacza, że bardzo szybko zaczęło ich brakować. To z kolei przełożyło się na to, że kolejne koncerny nie mają z czego poskładać swoich aut.

skoda bmw tesla kryzys półprzewodniki
fot. pixabay

Oczywiście to nie jest tak, że we wszystkich fabrykach ot tak wstrzymano pracę. Problem jest taki, że auta się produkuje nadal, ale bez półprzewodników one i tak nie wyjadą na drogi. W efekcie samochody są składowane na swego rodzaju hałdach i taki stan rzeczy szybko się nie skończy. Eksperci zapowiadają, że jeśli ktoś teraz zamówi auto, dostanie go może za kilkanaście miesięcy.

Prognozy nie są optymistyczne. Czy sytuacja poprawi się w przyszłym roku? Może – to najbardziej pozytywne i optymistyczne stwierdzenie, którego można użyć. W skrócie… nie wygląda to najlepiej. Straty całej branży są szacowane na ponad 200 miliardów dolarów.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News