Samochody używane nigdy nie były tak tanie. Wyjątkowa okazja. Skąd taka przecena różnych modeli?

Samochody używane nigdy nie były tak tanie. Wyjątkowa okazja. Skąd taka przecena różnych modeli?

samochody używane samochód używany kupno sprzedaż komis przecena cena tanio

Podaj dalej

Samochody używane kupowane prosto od państwa? Czy coś takiego jest w ogóle możliwe? Państwowe komisy, wyspecjalizowana obsługa – samochody do wyboru, do koloru. Bylibyście zainteresowani takimi usługami? W pewnym sensie wkrótce będzie to możliwe. Przynajmniej tak rozumiem tę całą sytuację, bo przecież coś z tymi samochodami będzie trzeba zrobić. Najlepiej sprzedać i pozbyć się problemu.

Polski sejm przegłosował już jakiś czas temu zmiany w kodeksie karnym. Pijani kierowcy będą tracili swoje samochody. Trochę nie rozumiem, dlaczego te zmiany budzą jakiekolwiek kontrowersje. Nie wyobrażam sobie dlaczego ktokolwiek miałby bronić pijanych kierowców. W samym 2021 roku pijani uczestnicy ruchu spowodowali 2488 wypadków na polskich drogach. Zginęło w nich dokładnie 331 osób, a ponad 2800 zostało rannych.

samochody używane samochód używany kupno sprzedaż komis przecena cena tanio
Pixabay

Zabici w wypadkach drogowych z udziałem osób będących pod wpływem alkoholu stanowią prawie 15% wszystkich zabitych osób na polskich drogach. Tak więc teoretyzując – gdyby wyeliminować pijanych kierowców z dróg, w samym 2021 roku 331 osób ocaliłoby swoje życie. I nie chodzi o to, że ktoś wypije jedno piwo, czy lampkę wina – po czym wsiądzie za kierownicę i straci samochód. To tak nie działa. Samochód straci kierowca, który ma w organizmie więcej, niż 1,5 promila alkoholu. Straci go również osoba, która ma powyżej 0,5 promila i doprowadzi do wypadku. Trzecia sytuacja, kiedy kierowca zostanie przyłapany na jeździe po alkoholu w warunkach recydywy.

To nagranie mrozi krew w żyłach. Prawidłowe wyprzedzanie mogło zakończyć się tragicznie [WIDEO]

Mówimy zatem o tych, którzy ewidentnie przekraczają dopuszczalny próg, bądź o tych, którzy pod wpływem alkoholu wyrządzili komuś krzywdę. Konfiskata pojazdu może mieć również wymiar prewencyjny. Być może w głowie kierowcy, który coś wypił, tym razem zaświeci się lampka – nie wsiądę, bo zabiorą mi auto. Czy będzie przyzwolenie z zewnątrz? Nikt nie pozwoli jechać pijanemu, jeśli to jedyny samochód w rodzinie. I tak dalej – przykłady można by mnożyć.

samochody używane samochód używany kupno sprzedaż komis przecena cena tanio
fot. pixabay

Samochody na sprzedaż?

Byłem, jestem i będę zwolennikiem tych przepisów. Ba – moim zdaniem to jedna z najlepszych nowości w polskim prawie w ostatnich latach. Na drogach nie ma miejsca dla pijanych osób – naprawdę nie czuję, że trzeba to komukolwiek tłumaczyć. Konfiskata może część z nich wystraszy. A pozostali prędzej czy później stracą swoje samochody… więc tak czy inaczej szybko nie dopuszczą się tego samego. Przynajmniej należy mieć taką nadzieję.

Zakaz przemieszczania się po ulicach w Sylwestra? Od której godziny? Kogo będzie dotyczył?

A co stanie się z tymi wszystkimi samochodami? I tu powstaje problem. Bo przecież taki samochód trzeba odholować na parking policyjny – to koszt ok. 300 zł. Później za ten parking policyjny trzeba płacić – już od 1 stycznia 2023 roku ta kwota wynosi 50 zł za dobę. Jeśli samochód spędzi tam dużo czasu, trzeba będzie przedłużyć mu polisę OC. Wszystkie koszty spadają na Skarb Państwa… a przecież wcale nie muszą. Jeśli ktoś w sprytny sposób podejdzie do tematu – rzecz jasna.

Policjant popatrzy na twoje prawo jazdy. Masz tam te cyferki? Dostaniesz wysoki mandat…

Państwu powinno zależeć na tym, aby jak najszybciej pozbywać się tych samochodów. Kto wie – być może będziemy mieli do czynienia z jednym, wielkim państwowym komisem, który te auta będzie sprzedawał? Od państwa, czyli drożej, prawda? No właśnie nie – w tym przypadku auta musiałyby być sprzedawane po niższych cenach. Dlaczego? Ponieważ wszystkim będzie zależało na tym, aby tych aut pozbyć się jak najprędzej i nie generować sobie dodatkowych kosztów – więc trzeba będzie je sprzedawać po takich cenach, aby dla ludzi była to okazja. Czy państwowe komisy rzeczywiście pojawią się w naszym życiu? Zobaczymy…

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News