Samochody spalinowe całkowicie zakazane jeszcze wcześniej? Jest nowy unijny raport na ten temat

Samochody spalinowe całkowicie zakazane jeszcze wcześniej? Jest nowy unijny raport na ten temat

opłaty dla samochodów na diesel i benzynę

Podaj dalej

Czy samochody spalinowe powinny zostać całkowicie zakazane? Według wielu osób dokładnie tak powinno się stać. I to nie za 12 lat, w 2035 roku, a już teraz – natychmiast. Bo przecież samochody to truciciele, prawda? No cóż – można z tym polemizować. Właśnie pojawił się interesujący unijny raport na ten temat. Nie wszystko, co z niego wynika, jest takie czarno białe, jak niektórym mogłoby się wydawać.

Na początku należy sobie ustalić pewne fakty. Czy jakość powietrza w Europie jest fatalna? Tak – jest fatalna. Czy samochody spalinowe wpływają na jakość powietrza w Europie – jak i zresztą na całym świecie? Tak – wpływają. Czy jednak samochody są największym problemem? No nie – na pewno nie. Czy samochody elektryczne są „czyste”? Na pewno nie. Właśnie pojawił się pewien unijny raport, który rzuca nieco światła na ten temat. Wcale nie jest to takie oczywiste…

samochody elektryczne spalinowe zakaz unia europejska
fot. pixabay

Z unijnego raportu wynika, że aż 96% mieszkańców Europy było narażonych na wdychanie powietrza, w którym przekroczone zostały normy zanieczyszczeń. Dla przykładu – wiemy, że około 238 tysięcy osób w Europie zmarło w 2020 roku przedwcześnie ze względu na wdychanie zbyt dużej ilości cząstek stałych PM 2,5. Co wpływa na powstawanie cząstek stałych PM 2,5? W 58% przypadków jest to ogrzewanie budynków. Kolejne miejsce zajmuje przemysł. Samochody w tym przypadku odpowiadają za ok. 9% emisji.

Kurs redukujący punkty karne powraca! Ile będzie kosztował i czego nauczyć ma kierowcę?

A co z sadzą znajdującą się w powietrzu? Samochody to ok. 23% emisji… za 37% odpowiedzialne jest ogrzewanie budynków, a przetwarzanie odpadów aż za 19%. CO2? Tutaj za 46% emisji odpowiada ogrzewanie budynków, za 20% przemysł. Na samochodach spoczywa 18% emisji CO2. Co wynika z tych danych? Czy głównym problemem Unii Europejskiej są samochody spalinowe? No nie. Więc dlaczego u licha od kilku lat nie rozmawiamy o niczym innym, jak o szkodliwości samochodów spalinowych i ich zakazie?

Źródło: Autokult

samochody elektryczne spalinowe zakaz unia europejska
fot. pixabay

Gdzie leży problem?

Samochody spalinowe również są trucicielem – mamy co do tego jasność. Ale z danych wynika, że o wiele większym trucicielem… są ludzie, którzy ogrzewają mieszkania i domy. Czyli co – w zimie mamy zamarznąć, bo ekologom nie podoba się, że ogrzewamy domy i emitujemy przez to szkodliwe związki? A później mamy zamknąć cały przemysł, bo przecież to też wpływa na jakość powietrza? Jest to dla mnie trochę niezrozumiałe. Ba, czuję, że gdzieś tutaj zaciera się jakaś granica absurdu.

Dopłata za podgrzewany fotel i lepsze osiągi w samochodzie w formie abonamentu? Zaczyna się

OK – załóżmy hipotetycznie, że wszyscy zrezygnujemy z samochodów spalinowych. Pierwsze pytanie – jak wpłynie to na jakość powietrza? Proces produkcji auta elektrycznego jest kilkukrotnie bardziej szkodliwy, niż proces produkcji samochodu spalinowego. Prąd nie bierze się znikąd – jakoś trzeba go pozyskać – w przypadku Polski w większości ze spalanego węgla. Czyli mamy jeździć samochodem na węgiel, którego produkcja jest kilka razy bardziej szkodliwa, niż produkcja auta spalinowego? Tak – to ma sens. Wybitnie ekologiczne.

Aktualizacja cen paliw. W kolejnych dniach benzyna będzie po 6,20 zł a diesel po 7,30 zł!

Drugie pytanie – kto da ludziom pieniądze na te auta, które są o wiele droższe niż ich spalinowe odpowiedniki – też nie należące do najtańszych? Trzecie pytanie – skąd weźmiemy prąd do ładowania tych aut, skoro już teraz mówi się o możliwych przerwach  w dostawach? Czwarte pytanie – gdzie mamy ładować te samochody i od razu razem z tym piąte pytanie – kogo będzie na to stać przy nowych taryfach za prąd? Szóste pytanie – co z samolotami, statkami i ciężarówkami? Co z busami? Jasne – najlepiej jest zakazać – najlepiej wszystkiego. Samemu stworzyć problemy, które później będzie się bohatersko rozwiązywać. To kapitalna zabawa.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News