Rośnie kara dla kierowców. Jeśli posiadasz samochód, uważaj na to. Zapomnisz - zapłacisz ponad 8000 zł!

Jeśli posiadasz samochód, musisz pamiętać o konkretnych obowiązkach. Kara za ich niedopełnienie potrafi być surowa. W przyszłym roku kara za to konkretne przewinienie drastycznie wzrośnie. Jeśli o tym zapomnisz, zapłacisz aż 8600 zł. Są tacy, którzy nie zarabiają tyle nawet w ciągu dwóch miesięcy ciężkiej pracy. Tym bardziej przerażająca jest wizja jednorazowego wydatku w takiej kwocie. Wydatku spowodowanego własnym, głupim błędem.

ubezpieczenie oc kara kary polisa samochód kierowca kierowcy
Podaj dalej

Kara rośnie do 8600 zł!

Posiadanie własnego samochodu to bez wątpienia świetna sprawa. Dzięki niemu jesteś absolutnie niezależny. Możesz robić dokładnie to, na co masz ochotę i kiedy tylko masz na to ochotę. Zakupy, wycieczka, dojazd do pracy, można tak wymieniać w nieskończoność. Szczególnie, kiedy mieszkasz poza miastem, gdzie transportu publiczny… no cóż – w praktyce nie istnieje. Przynajmniej nie istnieje na poziomie, który by kogokolwiek zadowalał i pozwalał na jakkolwiek normalne funkcjonowanie.

ubezpieczenie oc kara kary polisa samochód kierowca kierowcy
Freepik

W takich okolicznościach samochód to oczywiście podstawa. Nic więc dziwnego w tym, że kiedy tylko ukończymy 18. rok życia, każdy czym prędzej chce zdać egzamin na prawo jazdy i kupić auto. Nie musi być jakieś znakomite. Dowolne, tańsze, pierwsze auto, które daje poczucie wolności i swobody przy wykonywaniu niemal każdej czynności. Przy załatwianiu jakichkolwiek spraw. Własny samochód to w pewnym sensie luksus i swoboda. To coś wspaniałego. Natomiast jest to też szereg obowiązków…

Nie chodzi mi tutaj tylko o to, że trzeba przestrzegać przepisów ruchu drogowego i po prostu – uważać. Chodzi tutaj też o to, że własny samochód oznacza szereg wydatków związanych z jego utrzymaniem. Są oczywiście jakieś standardowe wymiany – filtry, oleje, hamulce, płyny i tak dalej. Jest konieczność zmiany opon i jakieś mniejsze, czy większe naprawy. Oczywiście nie wolno też zapominać o obowiązkowym przeglądzie technicznym oraz o opłaceniu polisy ubezpieczenia OC.

Jeśli zapomnisz, dostaniesz ogromną karę…

I właśnie przy ubezpieczeniu OC chciałbym się na moment zatrzymać. Jest ono absolutnie obowiązkowe. Jeśli go nie posiadamy, grozi nam potężna kara. Kara, której nikt nigdy nie chciałby otrzymać. Jest ona uzależniona w naszym kraju od wysokości płacy minimalnej. Wobec tego informacja o podwyżce tejże płacy minimalnej nie dla każdego musi być dobrą wiadomością. Tym bardziej, że w 2024 roku czekają nas jej dwie kolejne podwyżki. Dla jednych to doskonała informacja. Dla drugich… niekoniecznie.

ubezpieczenie oc kara kary polisa samochód kierowca kierowcy
Pixabay

Od 1 lipca do 31 grudnia 2023 roku kara za spóźnienie z OC do 3 dni wynosi 1440 zł w przypadku samochodu osobowego. Za spóźnienie między 4 a 14 dniami, grozi nam już 3600 zł – czyli dokładnie tyle, ile wynosi płaca minimalna. W przypadku przerwy w OC wynoszącej powyżej 14 dni, kara wzrasta do dwukrotności tej pensji, czyli do 7200 zł. Takie kary obowiązują w tym momencie. Natomiast w 2024 roku one wzrosną – razem ze wzrostem płacy minimalnej. Trzeba o tym pamiętać.

Jaka kara w 2024 roku?

Od stycznia płaca minimalna wzrasta do 4242 zł. Natomiast już od 1 lipca 2024 roku będzie ona wynosiła 4300 zł. Co to oznacza dla kierowców, którzy zapomną wykupić polisę OC? W przypadku najmniejszego spóźnienia – do 3 dni – opłata karna będzie wynosiła 1720 zł. Za spóźnienie między 4 a 14 dniami, opłata wzrasta już do 4300 zł. Natomiast w przypadku spóźnienia powyżej 14 dni, opłata będzie wynosiła… 8600 zł! To dokładnie dwukrotność płacy minimalnej. Warto o tym pamiętać.

Przeczytaj również