Rosja zostanie bez pieniędzy? Alternatywne źródło – dostawy będą prowadzone z innego kraju?

Rosja zostanie bez pieniędzy? Alternatywne źródło – dostawy będą prowadzone z innego kraju?

putin ropa naftowa

Podaj dalej

Wojna, która trwa obecnie na terenie Ukrainy, na zawsze może zmienić układ sił na świecie. Również pod względem gospodarczym. Nie ma co do tego wątpliwości. Rosja więcej może stracić, niż zyskać. Nawet jeśli zdobyłaby Ukrainę. Dostawy zamrożone raz na zawsze?

Rosja już przegrała tę wojnę? Do takiego wniosku można dojść obserwując codziennie światowe media. Nie chodzi tu nawet o same działania zbrojne na terenie Ukrainy. Oni może już przegrali i to na wielu różnych frontach – również, a może przede wszystkim gospodarczo. Wkrótce zostaną bez pieniędzy? Dostawy surowców? W kolejce ustawiają się inni dostawcy, którym obecna sytuacja jest na rękę.

rosja dostawy ceny ropa naftowa gaz
fot. pixabay

Wojna kosztuje. Coraz więcej głosów – nawet z Rosji – mówi o tym, że kraj nie ma już pieniędzy na prowadzenie tego konfliktu. Nie ma i może nie mieć. Można się aktualnie zastanawiać, jak będą wyglądały dalsze rozmowy odnośnie różnych umów, czy kontraktów. Rosjanie mogą to wszystko stracić, o ile już teraz nie stracili.

Te wszystkie sankcje to jeszcze nic. Piekielnie bolą Rosjan – i dobrze – ale to jeszcze nic. Wycofywanie się po kolei potężnych międzynarodowych firm z rynku rosyjskiego? Też dobrze – ale znów – to jeszcze nic. Rosjanie wciąż mogą grać kartą surowców. Wciąż kontrolują dostawy i wciąż mają przekonanie, że cały świat – a już Europa na pewno – jest od nich uzależniony. I to po części racja, ale ten stan rzeczy wkrótce zacznie się zmieniać. I to jest największa rosyjska porażka.

rosja dostawy ceny ropa naftowa gaz
fot. pixabay

Dostawy z innych regionów?

Blisko jest porozumienia, które zdecydowanie łagodziłoby sankcje nałożone na Iran. W zamian za złagodzenie tych sankcji, Irańczycy są w stanie zwiększyć produkcję ropy naftowej i eksportować ją m.in. do Europy. Strona irańska podkreśla, że maksymalne zwiększenie możliwości produkcyjnych zajmie jej mniej, niż jeden miesiąc – podaje „Interia”. I to może być prawdziwy dramat… dla Rosji.

Świat już rozpoczął proces odcinania się od Rosji. Po co nam ropa z Iranu? Aby nie brać jej z Rosji – to oczywiste. Aby uniezależnić się od dyktowanych przez nich cen. Już pierwszego dnia konfliktu zbrojnego mówiło się o tym, że Europa zaczyna proces odcinania się od surowców z Rosji. Ten proces może być długotrwały, ale jest możliwy. I to może być prawdziwa porażka Putina.

fot. pixabay

Ich ruchy sprawiły, że świat zaczyna szukać alternatywy. Wkrótce może się okazać, że żadne dostawy z Rosji nie będą już konieczne. Ich surowce nie będą potrzebne w Europie. Wtedy mogą sobie straszyć i grozić podwyżkami ile tylko chcą. I to może być prawdziwa porażka Rosji. Nie to, jakim rezultatem zakończy się wojna w Ukrainie. Nie to, z jakich imprez wyrzuceni zostaną sportowcy i na jak długo. Nawet nie wycofywanie międzynarodowych firm i ogromne sankcje. A to, że w przyszłości ten kraj nie będzie partnerem w żadnych rozmowach i to, że jego potęgę raz na zawsze będzie można włożyć między bajki. To może być prawdziwy cios.

Oczywiście to poniekąd scenariusz życzeniowy. Jeszcze na ten moment jesteśmy od Rosji uzależnieni – czy nam się to podoba, czy nie. Ale zmiana tego scenariusza jest możliwa. Możliwym jest całkowite odcięcie. Z tej drogi może nie być już powrotu. Za wiele rzeczy w ostatnich dwóch tygodniach się wydarzyło. Zbyt wiele się zmieniło, aby teraz nagle wszystko wróciło do statusu quo. Pewnych rzeczy nie da się cofnąć – nie da się udawać, że nic się nie stało.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News