Przy Niemcach wyglądamy jak kraj, który niczego nie potrafi. Tylko spójrz na te liczby…

Przy Niemcach wyglądamy jak kraj, który niczego nie potrafi. Tylko spójrz na te liczby…

Przy Niemcach wyglądamy jak kraj, który niczego nie potrafi. Tylko spójrz na te liczby…

Podaj dalej

Polska to nie jest kraj, który słynie ze znakomitej jakości połączeń drogowych. Wszyscy mamy tego świadomość. Ile dokładnie posiadamy autostrad i dróg ekspresowych i jak wypadamy na tle pozostałych krajów?

Czy polska to kraj słynący z dobrych dróg? Nie – na pewno nie. Jeśli zapytać przeciętnego Polaka o to, jak podoba mu się stan polskich dróg, pewnie nie będzie miał niczego pozytywnego do powiedzenia. Dziury, remonty, budowy, roboty drogowe itd. Nasze drogi są pełne takich obrazków. Czasami podróżuje się naprawdę ciężko. Szczególnie, kiedy nie jedziemy akurat autostradą A1 – dla przykładu. Nie mówiąc chociażby o województwie warmińsko-mazurskim.

kraj polska niemcy autostrady drogi ekspresowe droga autostrada
fot. pixabay

W naszym kraju mamy 4631 kilometrów dróg szybkiego ruchu. Składają się na to 1753 kilometry autostrad oraz 2878 kilometrów dróg ekspresowych. Oczywiście plany na kolejne lata są przepiękne. Taki jest stan na maj 2022 roku, a do 2025 roku wybudowanych ma być kilka tysięcy kilometrów nowych dróg. No cóż – śmiem w to wątpić, ale nie będę przekreślał od razu – dajmy się wykazać drogowcom.

Zastanawiacie się jak wyglądamy na tle innych krajów? Już w 2017 roku Hiszpania sygnowała się 17 100 km autostrad. Podkreślam – samych autostrad, których w Polsce mamy 1753 kilometrów. Czyli Hiszpanie mają ich niemal 10 razy więcej, niż my. W Niemczech też zresztą jest ich o wiele więcej – dane na 2017 rok informują o 15 306 kilometrach autostrad. Podium kompletowała wtedy Francja z ponad 11 tysiącami kilometrów autostrad.

kraj polska niemcy autostrady drogi ekspresowe droga autostrada
Pixabay/ Karolina Grabowska

Aż tak w tyle?

Na 2017 rok Polska zajmowała 12. miejsce w zestawieniu. Przed nami były jeszcze chociażby Włochy, Wielka Brytania, Portugalia, Grecja, Szwecja, czy Austria. Ale co ciekawe – przed nami były jeszcze dwa inne kraje – mianowicie, Belgia oraz Holandia. Musimy coś tutaj podkreślić. Polska ma powierzchnię 322,5 tysięcy kilometrów kwadratowych. Belgia, dla porównania, to kraj o powierzchni 30,6 tysięcy kilometrów kwadratowych a  Holandia to powierzchnia 41,5 tysięcy kilometrów kwadratowych.

Zauważacie tutaj pewną groteskę, prawda? Kraj ponad 10 razy mniejszy od Polski ma więcej autostrad, niż my. Nie chcę tutaj się jakoś szczególnie pastwić, natomiast robi to jednak spore wrażenie. Czy to tylko kwestia pieniędzy? A jeśli tak – to czy jesteśmy aż tak biednym krajem? Polskie drogi nie należą do najlepszych na świecie, ani nawet w Europie… ani nawet w naszej części Europy. Czy tego chcemy, czy nie – taka jest prawda. A teraz zestawmy z tym Chiny. Pamiętacie – najdłuższa sieć autostrad w Europie to Hiszpania i 17 tysięcy kilometrów. W Chinach już w 2016 roku mieliśmy ponad 123 tysiące kilometrów autostrad.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News