Zabiorą ci samochód za przekroczenie dopuszczalnej prędkości o ponad 50 km/h. Nie tylko za alkohol!

Zabiorą ci samochód za przekroczenie dopuszczalnej prędkości o ponad 50 km/h. Nie tylko za alkohol!

konfiskata samochód prędkość

Podaj dalej

Polska żyje od kilku miesięcy tematem konfiskaty pojazdów za jazdę pod wpływem alkoholu. Ale czy możliwym jest, że samochód zabiorą ci nie tylko za alkohol, ale też przekroczenie dopuszczalnej prędkości? Otóż okazuje się, że tak – to możliwe.

Czy jest możliwym, że zabiorą ci samochód za przekroczenie dopuszczalnej prędkości o 50 km/h? Właśnie tak przepisy działają m.in. we Francji i Szwajcarii. Niezwykle surowe przepisy dotyczące konfiskaty pojazdów są też w Danii. W Austrii i Estonii samochód stracą ci, którzy dopuszczają się brawurowej jazdy – informuje „Interia”. Czy pora na to, aby i Polska poszła podobną drogą?

konfiskata samochód prędkość
fot. pixabay

Temat odbierania samochodów u wielu osób budzi kontrowersje. Prawda jest natomiast po części taka, że nikt nie zabierze wam auta, jeśli normalnie się zachowujecie na drogach. To raczej oczywiste. Pomyśleć tylko, że część Polaków ma jakiś problem z tym, że samochody będą konfiskowane w Polsce tym, którzy będą prowadzili pojazd z zawartością alkoholu w organizmie przekraczającą 1,5 promila.

PILNE: Europa zrywa z ropą naftową z Rosji? To może oznaczać, że gaz podrożeje kilkukrotnie

Myślę, że nie powinniśmy nawet na ten temat dyskutować. Jazda samochodem z 1,5 promila alkoholu w organizmie mówi sama za siebie. Nie ma sensu wymieniać tu do czego może doprowadzić taki kierowca. Skoro nie potrafi się dostosować do panujących w społeczeństwie zasad, to niestety… Nie ma innej opcji.

konfiskata samochód prędkość
Fot. pixabay.com

Konfiskata samochodu za prędkość?

A czy konfiskata samochodu za przekroczenie dopuszczalnej prędkości to też dobry pomysł? To zależy. Nikt oczywiście nie mówi, że mamy zabierać auta każdemu, kto przekroczy prędkość. Kto pojedzie 58 km/h na drodze z ograniczeniem do 50 km/h. No nie – to tak nie działa. Przekroczenie dopuszczalnej prędkości o ponad 50 km/h? To już nieco inna dyskusja. Chociaż gdybym ja osobiście miał się zajmować zmianami w prawie, to pozostawiłbym to „zaledwie” na utracie prawa jazdy.

PILNE: Rolnicy załamują ręce. Ceny w sklepach będą zdecydowanie rosnąć. Jaka jest bezpośrednia przyczyna?

Natomiast nowy taryfikator rozróżnia różnego stopnia przekroczenia prędkości. Dochodzi do wartości przekroczenia dopuszczalnej prędkości o 70 km/h. I czy wtedy, zamiast mandatu, mogłaby już grozić konfiskata pojazdu? Mówimy tu potencjalnie o osobie, która w terenie zabudowanym jedzie ponad 120 km/h. No właśnie – byłbym pewnie w stanie się pod tym podpisać, ale w terenie zabudowanym. Poza nim… może niekoniecznie.

PILNE: Niepokojące doniesienia. Ropa naftowa znów w górę. Paliwo znów będzie znacznie drożeć?

Oczywiście są kraje, w których samochód można stracić również za brak ubezpieczenia OC, za przekraczanie normy hałasu, jazdę be uprawnień… a nawet za… kradzież paliwa. To już jednak jest temat na nieco inną historię. Konfiskata za alkohol – jak najbardziej. Za prędkość? W terenie zabudowanym – raczej tak. Za brawurę? Jak najbardziej! Powinno to dotyczyć głównie szeryfów – tych, którzy na autostradzie, czy drodze ekspresowej hamują przed tirami, spychają się z drogi, a potem wychodzą na środek drogi i dyskutują. O tak. Natychmiastowa konfiskata.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News