Przegląd techniczny będzie kosztował 200 zł? Eksperci nie mają żadnych wątpliwości – to mus

Przegląd techniczny będzie kosztował 200 zł? Eksperci nie mają żadnych wątpliwości – to mus

przegląd techniczny badanie koszt cena

Podaj dalej

Czy przegląd techniczny wkrótce będzie kosztował 200 zł? Zanim się uniesiecie i sprzeciwicie kolejnym podwyżkom, zastanówcie się, czy aby na pewno nie jest to uzasadnione? Jest w tym naprawdę sporo sensu.

Przegląd techniczny to jedna z tych czynności, które trzeba wykonać każdego roku. Jakie są pozostałe? To zależy od tego, jak sumienny jest właściciel samochodu. Oprócz przeglądu obowiązkowe jest też zapłacenie składki ubezpieczenia OC. To absolutna podstawa dla wszystkich posiadaczy pojazdów. Oprócz tego należałoby też wymienić olej razem z filtrami i sprawdzić w jakim stanie są chociażby hamulce i zawieszenie.

przegląd techniczny badanie koszt cena
fot. pixabay

Oczywiście nazwa przegląd jest poniekąd potoczna, bo właściwe nazewnictwo to badanie techniczne, a przegląd – według „Rankomat.pl” to zupełnie inna sprawa. Na takim badaniu są (a raczej powinny być) sprawdzane m.in. ogumienie, oświetlenie, układ wydechowy, emisja spalin, pasy bezpieczeństwa, układ kierowniczy, pasy bezpieczeństwa, stan zawieszenia, hamulców, czy nadwozia. Kwestia w tym, aby ocenić, czy samochód nadaje się na drogi.

PILNE: Już dzisiaj w Polsce benzyna za 5,09 zł, diesel za 5,56 zł a LPG za 2,26 zł! Gdzie znaleźć takie ceny?

Ile aktualnie kosztuje badanie techniczne? Najdrożej jest w przypadku samochodu osobowego z instalacją LPG – 162 zł. W większości przypadków – m.in. zwykłego samochodu osobowego bez LPG – cena wynosi 99 zł. To jest cena, którą każdy z nas pamięta od bardzo dawna, bo nie była zmieniana od… 2004 roku. Co trzeci diagnosta rozważa zamknięcie interesu. Dlaczego? Ponieważ nie jest już opłacalny – w ogóle.

przegląd techniczny badanie koszt cena
fot. pixabay

99 zł. Co to jest?

Jak w 2004 roku wyglądała Polska? Pensja minimalna wynosiła wtedy 824 zł. Aktualnie wynosi ona 3010 zł. To dokładnie 3,65 razy więcej. Średnio zarabiało się wtedy 2290 zł. W 2022 roku średnia pensja wynosi już 6626 zł. Znów kręcimy się gdzieś w okolicach trzykrotnej różnicy. „Fakt.pl” informuje, że kostka masła kosztowała wtedy 2,47 zł, jajko 0,33 zł, kilogram cukru 2,15 zł, 1 litr mleka 1,30 zł.

Do ogrzewania domu chcesz użyć drewno? Możesz o tym zapomnieć – fatalne informacje

Może bardziej trafi do was to, że w kwietniu 2004 roku litr benzyny kosztował 3,55 zł, a za paczkę papierosów płaciło się 4,41 zł – podaje „Fakt.pl”. Chyba każdy w tym momencie zdążył już zauważyć, że rozmawiamy o czasach zamierzchłych – prehistorycznych. Porównajcie sobie ceny w 2004 roku, a porównajcie sobie ceny teraz. Przecież to jest przepaść. Pomimo tego, badanie techniczne nadal kosztuje tyle samo – 99 zł. Oczywiście koszty przeprowadzenia takiego badania wzrosły kilkukrotnie. Koszty prowadzenia działalności – w ogóle – tak samo.

przegląd techniczny badanie koszt cena
fot. pixabay

Dlatego też, szczerze mówiąc, nie dziwię się właścicielom stacji kontroli pojazdów. Nie wiem tak naprawdę jaka byłaby aktualnie realna wartość takiego badania, ale wydaje mi się, że 200 zł to minimalna stawka. Zdążyliśmy się w ostatnim czasie przyzwyczaić do tego, że każdy podnosi ceny i wszystko jest coraz droższe. Ale akurat w mojej opinii w tym wypadku byłoby to w 100% uzasadnione.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News