Prosty sposób na ogrzanie domu – węgiel nie będzie ci potrzebny. „Piec od dawna jest wygaszony”

Prosty sposób na ogrzanie domu – węgiel nie będzie ci potrzebny. „Piec od dawna jest wygaszony”

węgiel oszczędności sklep pgg ekogroszek pompa ciepła grzałka

Podaj dalej

Węgiel jest aktualnie koszmarnie drogi. Chcąc kupić go na składzie musimy liczyć się z cenami około 3000 zł za tonę, albo więcej. Ludzie szukają alternatyw. Takie alternatywy istnieją, ale czy są opłacalne?

Węgiel to jeden z głównych tematów ostatnich tygodni w polskich domach i przestrzeni publicznej. Na razie jest koszmarnie drogi – politycy obiecują, że wkrótce będzie tani. Ile w tym prawdy? Zobaczymy… Chcąc aktualnie kupić tonę węgla na składzie musimy liczyć się z kosztem rzędu 3000 zł, albo i większym. Jest alternatywa – węgiel prosto z kopalni – np. z internetowego sklepu PGG.

węgiel oszczędności sklep pgg ekogroszek pompa ciepła grzałka
fot. pixabay

Tam tona ekogroszku kosztuje ok. 850 zł za tonę węgla luzem. Kostka, orzech, groszek – kupując surowiec luzem cena nie przekracza 1000 zł. Problem w tym, że na stronę sklepu bardzo trudno jest się dostać. Kupują tam nieliczni – cała reszta – dziesiątki tysięcy osób, odchodzi z kwitkiem. Są już pomysły na rozwiązanie tej sytuacji. Wewnętrze, firmowe sklepy kopalń, rządowe programy dopłat… wkrótce węgiel ma kosztować na składach około 1000 zł.

Ustawa przegłosowana! VAT wraca do 23% i benzyna i diesel przekroczą 10 zł za litr? Złe informacje

Ludzie są zdesperowani. Pojawiają się próby przerabiania pieca – np. na ekogroszek – w taki sposób, aby można było palić tam czymś inny – przykładowo drzewem. Czy da się coś zrobić – są alternatywy na już? Teoretycznie się da. Istnieje sposób na to, aby nie korzystać z węgla w ogóle.

węgiel oszczędności sklep pgg ekogroszek pompa ciepła grzałka
fot. pixabay

Warto skorzystać?

Sposobem na to, jak sobie poradzić z drożyzną, może być pompa ciepła. Taka pompa ciepła potrafi wykorzystywać energię ze środowiska naturalnego, po części korzystając także z energii elektrycznej. Pompa potrafi zapewnić odpowiednią temperaturę wewnątrz budynku oraz posłużyć oczywiście do ocieplania wody. Jesteśmy „samowystarczalni”…

Już dzisiaj benzyna za 5,83 zł a diesel za 5,69 zł! LPG zaledwie za 2,54 zł. Gdzie taka przecena?

To w praktyce pozwala nam utrzymać odpowiednią temperaturę w domu przez cały rok – nie korzystać z pieca, węgla itd. Oczywiście trzeba mieć na uwadze to, że taka pompa to dosyć spory wydatek. Inwestycja może kosztować 30 tysięcy złotych, może też kosztować 50 tysięcy. Czynników o tym decydujących jest sporo. Natomiast później roczny koszt ogrzewania domu nie powinien przekroczyć 2 tysięcy złotych – czytamy na portalu „budujemydom.pl”. Przypominam – aktualnie tona węgla na składzie kosztuje 3 tysiące. A na ile starczy tona w zimie? Na to pytanie odpowiedzcie sobie sami… Pompa to droga inwestycja, ale bardzo ekologiczna – co wkrótce może mieć ogromne znaczenie. Może być też ekonomiczna i „spłacić się” w kilka lat. A już przy aktualnych cenach węgla na pewno.

Kup teraz – opony w mega promocji!

Inni decydują się na jeszcze inny krok. O wiele tańszy… ale niekompletny. Sposobem na oszczędności może być np. odpowiednia grzałka zamontowana przy bojlerze z wodą. Wtedy w okresie późno-wiosennym, letnim, czy wczesno-jesiennym, jeśli temperatury dopisują, możemy wygasić piec a za ogrzewanie wody odpowiedzialna będzie właśnie konkretna grzałka. Są tacy, którzy korzystając z takiego urządzenia wygasili piece już w kwietniu. I jeśli dobrze pójdzie – w optymistycznym wariancie – nie będą musieli go odpalać nawet do września – cały czas będą mieli ciepłą wodę.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News