Problem nawet dla 3,5 miliona kierowców. Skończy się LPG, a oni zostaną z dnia na dzień uziemieni?

Problem nawet dla 3,5 miliona kierowców. Skończy się LPG, a oni zostaną z dnia na dzień uziemieni?

LPG rosja gaz

Podaj dalej

Nikt nie ma wątpliwości co do tego, że Rosjan trzeba odcinać od pieniędzy. Jedną z opcji jest brak sprowadzania ich surowców. Brzmi bardzo ładnie… ale czy jest to realne? Kierowcy samochodów na LPG mogą podchodzić do tego dosyć sceptycznie.

Co oznaczałaby nagła rezygnacja z rosyjskiego LPG dla kierowców? Nikt nie ma wątpliwości co do tego, że Rosjan trzeba odcinać od pieniędzy. Właśnie po to są unijne sankcje. Trzeba odebrać im wszystko, co tylko jest możliwe. W najlepszym scenariuszu należałoby przestać importować ich surowce, takie jak ropa naftowa, gaz ziemny, czy też węgiel. Nasuwa się jednak pytanie – czy jest to możliwe?

LPG rosja gaz
fot. freepik

Generalnie rzecz ujmując tak – to jest możliwe. Natomiast pytanie brzmi kiedy? To nie jest do końca tak, że dzisiaj możemy zrezygnować i to nie pociągnie za sobą żadnych konsekwencji. To tak nie działa. Proces odcięcia się od rosyjskich surowców jest możliwy, ale jest też czasochłonny. Potrzebne są jakieś alternatywy, nowe kontrakty, nowe źródła dostaw, nowe zapasy itd.

Tankowanie do pełna za 80 zł? To możliwe – przejedziesz na tym 700 kilometrów. Jak?

Jeśli chodzi właśnie o LPG, to z doniesień ekspertów wynika, że tych rezerw na ten moment praktycznie nie ma. Na portalu „Interia” czytamy dosadnie, że jeśli Polska ot tak teraz zrezygnowałaby z rosyjskiego LPG, doszłoby do bardzo poważnego zaburzenia na rynku. A to mogłoby oznaczać problemy dla 3,5 milionów użytkowników samochodów na gaz w naszym kraju.

LPG rosja gaz
fot. freepik.com – federcap

Na razie jest to niemożliwe?

Jak pisałem wcześniej – odcięcie się od rosyjskich surowców jest możliwe. Ale jak podkreślają kolejni eksperci – to nie jest kwestia zmiany z dnia na dzień. I nie dotyczy to wyłącznie LPG. Aktualnie gorącym tematem jest embargo na ropę naftową. Unijna sankcja… na którą na ten moment nie zgadzają się Węgry. Oni blokują wprowadzenie zakazu importowania tego surowca z Rosji.

Nowy dowód rejestracyjny samochodu! Do kiedy kierowcy mają czas, aby wymienić dokument?

Dlaczego? Większość oskarża Węgry o sympatie polityczne do Rosji. Głos jest jasny i prosty – blokują sankcje, czyli „przyjaciele Putina”. Oczywiście to nie musi do końca tak wyglądać. Nie twierdzę, że tak nie jest. Natomiast trzeba zauważyć, że Węgrzy ponad 75% ropy naftowej sprowadzają właśnie z Rosji. Natychmiastowe zamrożenie tych dostaw – jakkolwiek by na to nie patrzeć – postawiłoby ich w bardzo trudnej sytuacji.

Kup teraz – opony w mega promocji!

Dlaczego więc Węgry blokują na ten moment pakiet sankcji? Bo stoją po stronie Rosji… czy też może dlatego, że obawiają się przede wszystkim o własne bezpieczeństwo energetyczne? Skoro są przekonani o tym, że nie są w tym momencie gotowi na te zmiany i potrzebują jeszcze czasu na zapewnienie sobie nowych źródeł dostaw… to nie za bardzo wiem jak to przeskoczyć. I o to właśnie chodzi w tych całych sankcjach. Niby wszyscy są zgodni, że trzeba się odciąć od rosyjskich surowców. Ale nie wszyscy są przekonani co do tego, że jest to możliwe tak szybko – od razu.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News