Posiadasz konto w serwisie Netflix? Ta wiadomość jest do ciebie – możesz stracić wielkie pieniądze

Posiadasz konto w serwisie Netflix? Ta wiadomość jest do ciebie – możesz stracić wielkie pieniądze

netflix facebook oszustwo oszuści dane pieniądze wiadomość link wyłudzenie

Podaj dalej

Netflix to bez wątpienia jedna z największych, o ile nie największa platforma streamingowa na świecie. Można oglądać tam wiele znanych seriali, filmów oraz własne produkcje. Polacy szybko nauczyli się korzystania z Netflixa i wielu osobom ciężko jest sobie wyobrazić świat bez niego. Natomiast jeśli posiadasz tam konto, musisz uważać. Możesz bowiem stać się ofiarą oszustwa i stracić pieniądze.

„Oszustwo na Netflix”? To kolejna wręcz bliźniacza akcja. Tego typu sytuacje są dobrze znane policji i niezwykle popularne wśród oszustów. Wszystko zaczyna się od wiadomości SMS, albo maila. Dostajemy tam informację z pewnego rodzaju ponagleniem. Zapomnieliśmy zapłacić za przesyłkę i nie może być do nas dostarczona, albo zalegamy gdzieś z drobną kwotą. Taka wiadomość ma za zadanie wzbudzić niepokój. Często mamy tam od razu zachęcenie do tego, aby natychmiast naprawić swój błąd.

netflix facebook oszustwo oszuści dane pieniądze wiadomość link wyłudzenie
fot. pixabay

W przypadku oszustwa „na Netflix” możemy dostać na przykład wiadomość o tym, że nasza subskrypcja została tymczasowo zawieszona. Dalej otrzymujemy informację o tym, że musimy np. potwierdzić swoje dane. Oszuści zawsze działają w bliźniaczy sposób. Potwierdź swoje dane, aby reaktywować swoje konto. Zapłać teraz, aby odzyskać swoją paczkę. Zaloguj się teraz, aby potwierdzić, że to ty i odzyskaj swoje konto na Facebooku. I tak dalej, i tak dalej… a na końcu jest oczywiście link.

McDonald’s kończy działalność? Wszystko przez wojnę pomiędzy Rosją i Ukrainą. Jaki jest powód?

Link, którego kliknięcie stawia nas na – w praktyce – z góry przegranej pozycji. Bardzo często takie wiadomości wysyłane przez oszustów sugerują nam, że musimy spłacić zaległości. Oczywiście link zabiera nas na fałszywą stronę… gdzie my wpisujemy prawdziwe dane do logowania do aplikacji bankowej. Koniec końców okazuje się, że dajemy oszustom dane do logowania do banku… i tym samym tracimy nasze pieniądze. Oczywiście strona wygląda niemal identycznie, jak jej realny odpowiednik.

netflix facebook oszustwo oszuści dane pieniądze wiadomość link wyłudzenie
fot. pixabay

Co tym razem?

W przypadku oszustwa „na Netflix” klikając w link przechodzimy na stronę, gdzie zdradzamy oszustom zarówno dane do logowania do aplikacji, jak i również informacje o naszej karcie płatniczej. Więc – po raz kolejny – klikając w link i uzupełniając dane na fałszywej stronie w praktyce prowadzimy to utraty wszystkich pieniędzy z naszego konta bankowego. Zawsze należy na to uważać i nigdy nie klikać w żadne podejrzane linki, wysyłane z podejrzanych numerów.

Paliwo tańsze nawet o 30 groszy na litr! Diesel od dawna nie był tak tani – gdzie wykorzystać okazję?

Trzeba uzmysłowić sobie to, że firmy nie załatwiają takich spraw w ten sposób. Zazwyczaj nie zachęcają nas do klikania w żadne podejrzane linki. Oczywiście większość z nas może mieć tego świadomość, ale już oszuści mają ułatwione zadanie chociażby z osobami starszymi, albo młodymi. Naturalnie w tym przypadku nie musi być to koniecznie Netflix, ale na przykład oszuści podszywający się pod bank, którzy proszą o – na przykład – zaktualizowanie swoich danych. Koniec końców schemat zawsze jest ten sam – kliknij w link i załatw problem od razu. Co chwilę słyszy się o tym, że oszuści mają nowe pomysły. Teraz „na Netflix”, wcześniej było chociażby „na Facebook”.

Koniec podwyżek? Nie ma szans! Fatalne wiadomości – w sklepach będzie coraz drożej. O ile i co?

Dlatego ważne jest, aby nie tylko samemu uważać i zgłaszać takie oszustwa, ale także aby ostrzegać innych. Jeśli ktoś wysyła nam w wiadomości SMS albo w mailu jakiś link i prosi o to, aby wykonać jakieś czynności na podanej stronie, to od razu powinna zapalić nam się lampka bezpieczeństwa. Jeśli mamy jakieś wątpliwości, najlepiej zadzwonić do konkretnej firmy i zapytać, czy wymaga od nas takich informacji. Sprawę należy zgłosić też na policję, która prowadzi wiele podobnych spraw.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News