Popatrz na swoje prawo jazdy. Widzisz tam takie oznaczenie? Możesz dostać za to wysoki mandat…

Popatrz na swoje prawo jazdy. Widzisz tam takie oznaczenie? Możesz dostać za to wysoki mandat…

Popatrz na swoje prawo jazdy. Widzisz tam takie oznaczenie? Możesz dostać za to wysoki mandat…

Podaj dalej

Twoje własne prawo jazdy może przysporzyć ci sporo kłopotów. Wiele osób o tym nie wie, ale dokument zawiera kilka specjalnych oznaczeń. Tak naprawdę każda cyferka spełnia tam jakąś rolę i nic nie znajduje się tam z przypadku. Nawet jeśli nie wiemy, co te cyferki w rzeczywistości oznaczają. Niestety, policja doskonale ma tego świadomość i w konkretnych sytuacjach możemy dostać wysoki mandat.

Bez prawa jazdy jak bez ręki – mówi wiele osób. Rzeczywiście, w XXI wieku „wszyscy” prawo jazdy posiadają. Ludzie nie wyobrażają sobie życia bez samochodu i bez uprawnień do jego prowadzenia. Samochód potrzebny jest niemal codziennie. Do pracy, do szkoły, na zakupy, w interesach, na wakacje – korzystamy z samochodu codziennie. Ale nasz własny dokument w pewnym sensie może przysporzyć nam kłopotów. Jeśli policjanci zauważą tam te cyferki, będzie trzeba płacić mandat.

prawo jazdy kod okulary soczewki mandat korekta wzrok
fot. pixabay

Być może niewielu z was o tym wie, ale w polskim prawie istnieje pewien zapis. Jego złamanie nie doprowadzi bezpośrednio do zatrzymania prawa jazdy  – spokojnie. Nikt nie pozbawi was za to uprawnień. Natomiast mandat może być naprawdę bardzo wysoki. Chodzi tutaj o to, że na naszym dokumencie znajduje się pewna informacja – bardzo ważna informacja dla policjantów. Nie chodzi tutaj bynajmniej o to, na jakie kategorie posiadamy uprawnienia i do kiedy są one ważne… Więc za co możemy zostać ukarani?

Koniec ze sprzedażą alkoholu po 22 w Polsce?! Wyniki głosowania są jednoznaczne. Będzie zakaz?

Musicie spojrzeć na rewers swojego prawa jazdy. Tam mamy między innymi wszystkie kategorie razem z datami – kiedy zyskaliśmy uprawnienia i do kiedy są one ważne. Natomiast na samym końcu tej tabelki jest punkt 12. W przypadku większości kierowców niczego tam nie ma. Mogą pojawić się tam szczegółowe kody, które odnoszą się do tego, w jakich okolicznościach możemy prowadzić samochód. Dla przykładu kod 01 oznacza wymaganą korektę, bądź też ochronę wzroku. Więc jeśli masz tam kod 01, oznacza to, że potrzebujesz pewnego atrybutu…

prawo jazdy kod okulary soczewki mandat korekta wzrok
fot. pixabay

Mandat może być wysoki…

Pewnego atrybutu? W normalnych okolicznościach napisałbym, że jeśli masz kod 01 to po prostu musisz jeździć w okularach, bo masz problemy ze wzrokiem. I w zasadzie, to o wiele bym się nie pomylił. Natomiast w praktyce sytuacja nie jest taka zero-jedynkowa. Po 01 pojawiają się bowiem kolejne dwie cyfry. W większości przypadków kod to 01.06, czyli wymóg jazdy w okularach, lub soczewkach kontaktowych. W tym przypadku kierowca może wybrać. Może prowadzić samochód albo w okularach, albo soczewkach, ale musi mieć jedno z nich.

14-latka wtargnęła prosto pod samochód. Nawet się nie rozejrzała. Kto w tej sytuacji dostał mandat?

01.01 pozwala wyłącznie na jazdę w okularach – soczewki kontaktowe są w tym przypadku zabronione. W przypadku kodu 01.02 jest z kolei odwrotna sytuacja – dopuszczona jest jazda wyłącznie w soczewkach, ale w okularach już nie. Ale jest jeszcze kod 01.03, który mówi o okularach ochronnych, kod 01.04, który mówi o szkłach przyciemnionych… a nawet kod 01.05, który mówi o… przepasce na oko. Jeśli ten kod widnieje na waszym prawie jazdy, musicie się do niego stosować. Jeśli nie macie na oczach konkretnego „atrybutu”, dostaniecie za to mandat.

Policja próbuje wymusić wysoki mandat? Jak wytłumaczyć to zachowanie? Internauci podzieleni…

Pamiętajmy o tym, że dobry wzrok to absolutna podstawa jeśli mówimy o bezpiecznej jeździe samochodem. W wielu przypadkach kierowcom wydaje się, że z ich wzrokiem jest wszystko w porządku, a nigdy nie robili badania. Często zdarza się tak, że kierowca w końcu daje się namówić – idzie do okulisty i doznaje prawdziwego szoku. Warto przebadać wzrok. To podstawa bezpiecznego poruszania się w ruchu drogowym. Nie tylko dla nas samych i naszych pasażerów, ale dla wszystkich wokoło.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News