Polska wprowadzi podatek ekologiczny? Masz samochód spalinowy – będziesz płacił duże pieniądze

Polska wprowadzi podatek ekologiczny? Masz samochód spalinowy – będziesz płacił duże pieniądze

samochód tir zakaz jazdy ciężarówka dni

Podaj dalej

Czy w Polsce obowiązywał będzie podatek ekologiczny? Wiele wskazuje na to, że tak. Jeśli masz samochód spalinowy – a co gorsza starszy i mocny – będziesz płacił duże pieniądze. Jak to wszystko działa?

Są w Unii Europejskiej cztery kraje, które do tej pory nie wprowadziły dodatkowego opodatkowania dla posiadaczy starszych aut spalinowych. Generalnie samochód spalinowy to dla UE wróg numer jeden. Starają się zachęcić ludzi do elektryków tym, że za spalinowe auta każą płacić ogromne podatki. Podatek ekologiczny to coś, na co do tej pory nie zgodziły się Polska, Litwa, Estonia i Słowenia. Jeszcze…

samochód elektryczny spalinowy diesel benzyna podatek ekologiczny
fot. pixabay

Jeszcze, bo co ciekawe, w Krajowym Planie Odbudowy istnieją zapisy o takich dodatkowych opłatach dla właścicieli aut spalinowych. Dowiadujemy się, że te dodatkowe podatki mają obowiązywać od czwartego kwartału 2024 roku. Wszystko wskazuje na to, że podatek ekologiczny na właścicieli aut spalinowych, szczególnie tych starszych, używanych, jest przewidziany też w naszym kraju. I to partia rządząca sama umieściła go w KPO.

samochód elektryczny spalinowy diesel benzyna podatek ekologiczny
fot. pixabay

„Interia” wymienia, jak wyglądają takie podatki ekologiczne w innych krajach. W Bułgarii można zapłacić nawet 700 euro, co przy średniej pensji wynoszącej 850 euro robi duże wrażenie. W Czechach można jednorazowo zapłacić nawet 200 euro (co przekłada się aktualnie na 942 zł). Zaś w Holandii plan jest taki, że za posiadanie starszego auta spalinowego trzeba będzie płacić 1575 euro podatku każdego roku. To prawie 7,5 tysiąca złotych.

PILNE: Od 8 sierpnia benzyna w Polsce za 6,90 zł a diesel za 7,07 zł. Sprawdź, gdzie takie ceny

A jak będzie u nas? Ile każą nam płacić za to, że posiadamy swój normalny, zwykły, używany samochód, który jeździ na benzynę, albo diesla? Ile każą nam płacić za normalność, za normalną, klasyczną motoryzację? Wreszcie – ile będzie kosztowało sprzeciwienie się nagonce i przymuszeniom do przejścia na samochody elektryczne? Ciężko to sobie wyobrazić.

Facebook zostanie zamknięty? „Pora skasować konto”. Eksperci nie mają żadnych wątpliwości

Źródło: Interia

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News